31 Mart Mahalli İdareler Seçimlerinde seçmen, belediye başkanı ve muhtarlığın yanı sıra belediye ve il genel meclis üyeliği için de oy kullandı. Düzce merkezdeki seçim sonuçlarına göre; Düzce Belediyesi Meclisi’nde çoğunluk yine AK Parti’de… Üstelik üye sayısı da değişmeden… 2019 yerel seçimlerinin ardından 19 AK Partili meclis üyesinin bulunduğu Düzce Belediye Meclisi’nde yeni dönemde de 19 AK Partili üye oturacak.

31 Mart Yerel Seçimleri’nin devam eden itiraz süreci tamamlandığında 31 meclis üyesinin bulunduğu Düzce Belediyesi’nde ayrıca 9 Yeniden Refah Partili, 3 ise CHP’li meclis üyesi olacak.

23 Kasım 2018 tarihinde kurulan ve ilk kez yerel seçimlere giren Yeniden Refah Partisi, AK Parti’den sonra en fazla meclis üyesine sahip ikinci parti olurken, önceki dönem 5 üye ile temsil edilen MHP ile 3 meclis üyesinin bulunduğu İYİ Parti, yeni dönemde yerel parlamentoda olacak oy oranına ulaşamadı.

2019-2024 yılları arasında Düzce Belediye Meclisi’nde 19 AK Parti, 4 CHP, 5 MHP, 2 İYİ Parti ve 1 bağımsız (İYİ Parti’den istifa) üye yer alıyordu.

İGM’de de AK Parti’nin üye sayısı aynı kaldı

Öte yandan tıpkı yerel parlamentoda olduğu gibi Düzce İl Genel Meclisi’nde de yeni dönemde üye sayısı değişmedi. 2024-2029 yılları arasında görev yapacak 22 meclis üyesinin 15’i AK Partili, 3’ü MHP’li, 3 Yeniden Refah Partili ve 1’i CHP’li olacak.

KOMİSYON ÜYE SEÇİMLERİ YAPILDI KOMİSYON ÜYE SEÇİMLERİ YAPILDI

Başkanlık seçiminin kuvvetli muhtemel iki adayı

Diğer taraftan İl Genel Meclisi’nin yeni üyelerinin meclis başkanını belirlemek için 9 Nisan Salı günü toplanması planlanıyor. Meclis başkanlığı seçimleri için eski İGM başkanı olan ve yeni dönemde tekrar seçilen Fazlı Koç ile Hasan Aktürk’ün aday olarak yarışması bekleniyor.