RECEP TUNA

Cumayeri’nin Mustafa Koloğlu’ndan önceki AK Partili Belediye Başkanı Recep Tuna döneminde alt yapı için yaklaşık 1.5 milyon lira ödeme yapılan ihalenin balon çıktığı iddiasıyla süren davada savcı mütalaasını açıkladı. Yüklenici firmanın sadece toprak kazıp kapattığının ortaya çıktığı ihale ile ilgili yargılama devam ederken, sanıklar arasında olan eski Başkan Recep Tuna’nın tekrar başkanlık koltuğuna talip olması, ilçede hoş karşılanmadı. Gündeme yön yeren ‘Yorumlu-yorum’ programında bu gelişmeyi ele alan Öncü Medya Genel Yayın Yönetmeni Sadullah Ünsal, resmi evrakta sahtecilik ve ihaleye fesat karıştırma gibi ağır suçlardan ceza ve kamudan hak mahrumiyeti istenen bir ismin aklanmadan siyaset sahnesine dönmek istemesini eleştirdi. Bugünkü değerle 16 milyon liralık kamu zararı olduğunun altını çizen Ünsal, “9 yılla 22 yıl arasında yargılanıyor ama yine aday adayı olmaya kalkıyorlar, anlamak mümkün değil! Yargılama devam ederken ‘Ben aday adayıyım.’ diye çıkarken insanın yüzü kızarır. Bunlar yörük malıyla kurban kesmemiş, yörük malını pay etmiş.” dedi.

2014-2019 yılları arasında AK Partili Recep Tuna’nın başkanlık koltuğunda oturduğu Cumayeri Belediyesi’nde yapılan bir ihalenin karşılıksız yani balon olduğu iddiası üzerine açılan Düzce 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın son duruşmasında savcı mütalaasını açıkladı. Mütalaada Cumayeri eski Belediye Başkanı Recep Tuna, başkan yardımcısı, ihale komisyon üyeleri ve ihaleyi alan KGK firması sahiplerinin de olduğu toplam 5 sanığın ‘İhaleye Fesat Kaçırmak ve Kamu Zararı’ suçlarından ayrı ayrı cezalandırılması istendi. Savcı mütalaasında, ayrıca kamudan hak mahrumiyeti uygulanmasını ve sanıkların 9 yılla 22 yıl arasında hapsini talep etti.

Dava, 9 Ocak 2024’e ertelenirken, yargılamanın devam ettiği bir süreçte hakkında belediyeyi bugünün parasıyla 16 milyon TL gibi yüklü bir zarara uğratmak iddiasıyla hakim karşısına çıkmaya devam eden Cumayeri eski Belediye Başkanı Recep Tuna’nın AK Parti’den tekrar aday adayı olması tartışmaları da beraberinde getirdi. Bu konuyu enine boyuna değerlendiren Öncü Medya Genel Yayın Yönetmeni Sadullah Ünsal, şöyle konuştu:

 “Resmi evrakta sahtecilikten, ihaleye fesat karıştırmaya kadar ceza var”

Düzce 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde savcı mütalaa verdi. Sanıklar eski Belediye Başkanı Recep Tuna. Savcı mütalaasında 9 yılla 22 yıl arasında hapis cezası istiyor. Mütalaada özet olarak ‘kamu zararı, ihaleye fesat karıştırma’ olduğu biliniyor. İhaleye fesat karıştırma suçlarından sanık Recep Tuna, başkan yardımcıları ve birçok sanık hakkında Türk Ceza Kanunu'nun 235, 236 ve TCK 53. maddesine göre mütalaada bulunmuş. Savcılığın mütalaasında bunların hakkında resmi evrakta sahtecilikten, ihaleye fesat karıştırmaya kadar ceza var.

“Para ödenmiş ama hiçbir iş yapılmamış”

25 Aralık 2014 tarihinde bir ihale yapılıyor. 5 Ocak 2015 tarihinde de KGK isimli firmayla sözleşme imzalanıyor. -6 derece soğuk var. 60 cm’e yakın kar var. 16 km’lik bir alanda o günkü şartlarda ihalenin değeri 1 milyon 336 bin TL’ymiş. Döviz kuru 2.37 TL’ymiş. Totale vurduğunuz zaman 565 bin dolar yapıyor. Bugünkü kur bazındaki karşılığı da 16 milyon TL. Peki biz bu rakamları niye söylüyoruz? Ne -6 derecede sahaya inilmiş ne toprağa inilmiş hak edişler imzalanmış, paralar ilgili şirketlere ödenmiş. Sonuç itibarıyla hiçbir şey yapılmamış. Ama para ödenmiş. Eski Belediye Başkanı’nın, duyduğumuza göre şu an belediye başkan aday adayıymış, 9 Ocak 2024’e mahkeme ertelenmiş karar duruşmasına.

“Paraların nereye gittiğini bir görseniz hayaliniz durur”

Ne usule uygun ne esasa uygun ne vicdana uygun ne ihsana uygun ne İslam'a uygun bir ihale yapılıyor ve MASAK diye bir kuruluş var paraların nereye gittiğini de bir görseniz aklınız, hayaliniz durur. İhaleye katılan şirketle, ihaleyi alan şirket arasında paralar gidiyor geliyor. Burada birilerinin borcu ödenmiş, birilerinin derdine derman bulmuş ama beytülmal kaybetmiş. Beytülmaldan gitmiş. Bugünkü değerle 16 milyon lira yani 565 bin dolardan bahsediyoruz.

“5 kişi bu işte parayı cebellezi etmiş”

Şu an aday adayı. Ve burada o dönemin Belediye Başkanı Recep Tuna ve o dönemde yine belediye başkan yardımcısı olan yanında 3 kişi daha var toplamda 5 kişi. Bu işte parayı cebellezi etmişler, parayı kapatmışlar üzerine. ‘Efendim onu yaptık bunu yaptık.’ Yazık ki ne yazık. Hazreti Mevlana’ya ‘En iyi neyi bilirsiniz?’ diye sorulunca, diyor ki, ‘Haddimi bilirim.’ Böyle bir yargılama var, siyasetçiler bu siyasetten, bu makamdan vazgeçmiyorlar, ben soruyorum, ‘Ey Recep Tuna, bu davada sizi mahkemeye veren eski belediye başkanı şimdi MHP'den Belediye Başkanı Mustafa Koloğlu. Mustafa Koloğlu bu konuyla ilgili kesin kabul olup da defter kapanmadan bunu işleme koymuş demiş ki ‘Burada böyle bir usulsüz bir iş var, gayesiz bir iş var.’ Bu ortaya çıkmış. Bu nasıl izah edilir, nasıl ifade edilir? Bunu bilmiyorum. İnsan bazen kelimelerle oynarken sıkıntıya düşüyor. Yani şimdi bunu nasıl yaptınız, yaptınız, ettiniz, eylediniz ve şu anda bir Boğaziçi belediye başkanı bu boşluğa düşmüştü hatta cezalandı, tutuklandı. Yani bu parti, bu insanlar hiç mi sorumluluk sahibi değilsiniz bu insanlara karşı? Hâl böyleyken hem Türk Ceza Kanunu 53. madde tüm kamu haklarından yararlanamayacak şekilde bir mütalaa sunmuş ki muhtemelen bu şekilde karar çıkacak. Çünkü aylardır, günlerdir, yıllardır zaman içinde devam ediyor bu dava.

“Bunlar yörük malıyla kurban kesmemiş ama yörük malını pay etmiş”

ESNAFIN SORUNLARINI TEK TEK DİNLEDİ ESNAFIN SORUNLARINI TEK TEK DİNLEDİ

Siyasette küçükken komşunun evinden aldığın elmaların bile hesabını sorulacağı mantığıyla hareket edilmesi gerekirken yani ticaretinde, ailende, sağında-solunda yaşamının içinde toplumla aykırı olmayan, Allah'ın kanununa ve devletin kanununa aykırı bir yaşam yaşamadan gelenler siyasete talip olsun, diğer türlü adama soruyorlar günü geldiğinde, Düzce 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davada, önceki dönem Cumayeri Belediyesi’nde görevli belediye başkanı, belediye başkan yardımcısı, ihaleye girenler, memurlar 9 yılla 22 yıl arasında yargılanıyor ama yine aday adayı olmaya kalkıyorlar, anlamak mümkün mü, değil? Bunlar yörük malıyla kurban kesmemişler ama yörük malını pay etmişler pay.

Daha yargılama süreci devam ediyor

Mesela paranın büyük bir bölümü 700 bin liraya yakın bir bölümü o günkü şartlarda Düzce'de bulunan bir işletmenin ortaklıktan ayrılması payı olarak gittiği söyleniyor MASAK raporlarında. Bu şartlarda aday adayısınız hayırlı olsun, buna aday gösterecek parti varsa ona da hayırlı olsun, buna oy verecek vatandaş varsa bu şartlarda onlara da hayırlı olsun. Yargılama devam ederken ‘Ben aday adayıyım.’ diye çıkmak bile insanın yüzünü kızartması gereken bir durum. O toplum demez mi ‘Daha yargılama süreci bitmedi.’ Hoş beraat alacak haliniz yok, daha süreç devam ediyor.’

PROGRAMIN TAMAMI İÇİN TIKLAYIN