'UYUM İÇERİSİNDE ÇALIŞACAĞIZ' 'UYUM İÇERİSİNDE ÇALIŞACAĞIZ'

MHP’li Düzce eski Milletvekili Ümit Yılmaz, 31 Mart Yerel Seçimleri nedeniyle kentin dört bir yanına asılan pankart ve afişlerin görüntü kirliliği ortaya çıkardığı gerekçesi ile Düzce Merkez İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı’na dilekçe sundu. Yılmaz Öncü Haber’e yaptığı açıklamada, pankart ve afişlerin görsel olarak vatandaşlara rahatsızlık verdiğini vurgulayarak, “Kamunun kullanımına açık olan yerlerdeki parti bayrakları, flama ve pankartların parti gözetmeksizin kaldırılması için dilekçe verdim. Seçim kurulu kararı verdi. Takip ediyoruz.” dedi.

S İ T E M H O P123234

31 Mart Yerel Seçimleri’ne bir aydan kısa bir süre kala, özellikle şehir merkezi belediye başkan adaylarının pankart ve afişleri ile donatıldı. MHP Düzce eski Milletvekili Ümit Yılmaz ise yasal çerçevede belirlenen alanların dışına da taşınan bu afiş ve pankartların, görüntü kirliliğine yol açtığını ve vatandaşların bu durumdan rahatsız olduğunu öne sürerek, Düzce Merkez İlçe Seçim Kurulu’na verilmek üzere Düzce Valiliği’ne dilekçe sundu.  

Yılmaz dilekçesinde ‘karara’ dikkat çekti

Yılmaz tarafından verilen dilekçede şu ifadeler yer aldı:

“Düzce Merkez İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı’nın 24 Şubat 2024 tarih ve 2024/71 sayılı kararının 14. maddesinde geçen "Seçimin başlangıç tarihi olan 1 Ocak 2024 Pazartesi gününden oy verme gününü takip eden güne kadar siyasi partiler, bağımsız adaylar, herhangi bir kurum veya kuruluş ya da vatandaşlar tarafından 298 sayılı kanunda belirtilen yerlerin dışına, siyasi ilan ve reklam içeren afiş, poster, pankart ve parti bayrağı gibi malzemelerin asılmasının, yapıştırılmasının veya teşhirinin yasak olduğu, aksi halde bu ilan ve reklamların kaldırılacağı ve masrafların ilgilisinden tahsil edileceğine, belediyelerin aykırılıkların giderilmesi için araç, gereç ve personel sağlamakla yükümlü bulunduğuna" şeklindeki hükme istinaden; Düzce Merkez İlçe Seçim Kurulu’nun 24 Şubat 2024 tarih ve 2024/71 sayılı kararında belirtilen yerlerin dışında kalan siyasi parti ve bağımsız adaylar tarafından asılan, yapıştırılan veya teşhir edilen tüm malzemelerin kaldırılması, güvenlik ile ilgili İl Emniyet Müdürlüğü’nden personel talep edilmesi, sonucundan Merkez İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı’na ve İl Emniyet Müdürlüğü’ne bilgi verilmesi hususunu; rica ederim.”

S İ T E M H P A T

“Hem görüntü hem de çevre kirliliğine yol açıyor”

Söz konusu dilekçe hakkında Öncü Haber’e konuşan eski Milletvekili Ümit Yılmaz, “İstanbul Caddesi’nde olsun, bulvarda olsun, kamunun kullanımına açık olan yerlerde, elektrik direklerinde, üst geçitlerde parti bayrakları, flama, pankartların parti gözetmeksizin kaldırılması için dilekçe verdim. Kamuya ait yerlerde, bu tür şeylerin kullanılması hem görüntü kirliliğine sebep oluyor, hem çevre kirliliğine sebep oluyor. Cumartesi günü dilekçeyi verdim. Seçim kurulu kararı verdi. Takip ediyoruz.”

HABER: Savaş ARI