Düzce Şehitler Anadolu Lisesi’nin adı, kamuoyundan gelen talepler üzerine “Düzce Lisesi” olarak değiştirilmişti. Ancak sosyal medyadan gelen tepkiler üzerine, bu karardan geri dönüldü. Konu ile ilgili alınan karara tepki gösteren CHP Düzce Milletvekili Talih Özcan, köklü bir tarihe sahip olan lisenin popülizme kurban edildiğini savundu.

Düzce Lisesi adının yeniden geri verilecek olmasının tüm Düzceliler tarafından memnuniyetle karşılandığını belirten Özcan, “Popülizmin etkisine kapılmış bazı kimseler konuyu başka yerlere çekerek hamasetle kamuoyunda baskı yarattılar ve bu karardan vazgeçilmesine neden oldular” diye konuştu.

Lisenin adının “Düzce Lisesi” olarak değiştirilmesinin doğru bir karar olduğunu ifade eden Özcan şöyle devam etti;

“Binlerce öğrenci yetiştirmiş, vatanını ve milletini seven önemli insanlar çıkarmış, 100 yıllık tarihiyle Düzce’nin sembollerinden biri olmuş Düzce Lisesi’ni küçük düşüren bu tartışmaları doğru bulmuyorum. Doğru alınmış ve sevindirici bir karardı. Bu karardan vazgeçilmesi Düzceli hemşerilerimiz tarafından da hoş karşılanmadı. Yetkilileri bu kararı tekrar gözden geçirmeye ve Düzce’ye yakışanı yapmaya davet ediyorum.”

“BEN DÜZCE’NİN ABİSİYİM… DÜZCELİLER BİZE GÜVENSİN” “BEN DÜZCE’NİN ABİSİYİM… DÜZCELİLER BİZE GÜVENSİN”

"AZİZ ŞEHİTLERİMİZİN HATIRALARI DA, DÜZCE LİSESİ DE EBEDİYEN YAŞATILMALI"

“Düzce Lisesi bu şehrin mihenk taşıdır, hafızasıdır, anılarıdır, ifadelerini kullandı. Bu lisenin Düzce için öneminin büyüklüğünü, aziz şehitlerimizin anılarıyla karıştırma çabası içine girenleri şiddetle kınıyorum, açıklamasında bulunan Özcan şunları söyledi:

15 Temmuz hain FETÖ darbe kalkışmasında canı pahasına sokağa dökülen ve vatanı için şehit olan vatandaşlarımızın aziz hatıraları önünde elbette saygıyla eğiliyoruz. Ancak Şehitlerimizin anılarını da yaşatırız, Düzce Lisesi’nin anılarını da. Yaratıcı ve toplumu memnun edici çözümler bulunabilir. Demokraside çareler tükenmez. Düzce Lisesi de, cesur şehitlerimiz de Düzcelilerin hafızasından çıkmayacak iki farklı konudur. Gereği yapılmalıdır.”

HABER: Savaş ARI