İYİ Parti Düzce İl Başkanı Yunus Özay Er, Beslanbey Projesi’yle yapılması devam eden projeyle alakalı, kamuoyuyla mart ayında peşin alım fiyatlarının paylaşıldığı ve geçtiğimiz günlerde de kredi şartlarının paylaşıldığı projede alternatif seçenekler olduğunu belirtti. Er, “Belediyemiz tarafından yürütülmekte olan projede öncelikli olarak peşin satış fiyatları sonrasında da kredili alım şartları geç de olsa kamuoyu ile paylaşılmıştır.” diyerek, belediye yetkililerine şu soruları yöneltti:

“Yapılmakta olan projeden kaç adet dükkân ‘peşin satış şartları ve fiyatları’ ile alıcı bulmuştur?

60 ay ve 120 ay vadeli iki ayaklı kredi sisteminde uygulanacak faiz oranı nedir? Aylık taksitler ve alternatif kredi ödeme şartları var mıdır?

Şehrin genel görüntüsü ve esnafın sağlıklı çalışması açısından son derece önemli olan bu projede Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının sanayi siteleri ile alakalı uyguladığı  teşvik kanunun ve nispeten daha cazip ödeme seçeneklerinin kullanılması düşünülmekte midir ki bu teşvik kanunun var olan bir maddesi çerçevesinde  3 yıl ödemesiz alt yapıya yüzde 100, üst yapıya yüzde 80 civarında bir destek var burada diyelim ki dükkânın maliyeti 1 milyon bunu 3 yıl ödemesiz ve geriye kalanı 10 yıl vadeli ödeme seçeneğinin varlığı hâlihazırda Düzce’de yapılmakta olan proje için geçerli midir? Esnaf bu sayede kira öder gibi mülk sahibi olabilecek midir?

Komşu ilimiz olan Kocaeli’de yapımına devam edilen Dilovası Modern Sanayi Sitesi’nde (ikinci etap için) 60 ve 120 ay vadeli ve en önemlisi yüzde 0 faizli Kamu Bankası kredi imkânı kullanılması Kocaelili siyasetçilerin ve yöneticilerin başarısı mıdır? Düzce’nin siyasetçi ve idarecilerinin Düzce’de yapımı devam eden benzer isimli sanayi sitesine bakış açılarının farklı olması sebebi ile Düzceli esnaf ‘faiz’ yükü ve nispeten daha zor ödeme şartları ile karşı karşıya kalacaktır.

Projenin Düzce için çok önemli bir çalışma olduğunu belirten Er, “Proje önemli ama bu proje yapılırken esnafın mağdur edilmemesi, komşu illerde örnek finansman modelleri ile mülk sahibi olabilmesinin de önü açılmalıdır. Aksi halde belediyenin diğer birçok projesi gibi bu projesinin de akamete uğraması en büyük endişemizdir.” diye konuştu.