Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, gürültü ile mücadeleye yönelik başlatılan çalışmalar kapsamında aralarında Düzce’nin de bulunduğu 66 ilin gürültü haritası ile 24 ilin gürültü eylem planını tamamladı.  

Düzce  genel

ÖZLÜ: “SİZ MEMNUNSANIZ BİZ BAŞARILIYIZ DEMEKTİR” ÖZLÜ: “SİZ MEMNUNSANIZ BİZ BAŞARILIYIZ DEMEKTİR”

Bakanlıkça hazırlanan “Çevresel Gürültü Kontrol Yönetmeliği” kapsamında kentlerde gürültü kirliliğinin azaltılması ve kontrolü, akustik planlamanın yapılması, sessiz alanların korunması amacıyla gürültü haritaları hazırlanarak çevresel gürültü eylem planları oluşturuluyor. Bakanlık tarafından, eylem planları kapsamında belirlenen ihtiyaç duyulan bölgelerde özellikle karayolu ve demiryolu kaynaklı gürültünün azaltılması için gürültü bariyeri uygulamaları hayata geçiriliyor. Bakanlığın gürültü ile mücadeleye yönelik başlattığı çalışmalar kapsamında 66 ilin gürültü haritası ile 24 ilin gürültü eylem planı tamamlandı.  

Bakan Özhaseki, resmî sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, gürültü bariyerlerinin yer aldığı bir video yayımlayarak, mesajında “Çevreye ve insana saygılı şehirler için gürültü kirliliğini en aza indirmeye çalışıyoruz. Çocuk sesleri ve kuş cıvıltılarının birbirine karıştığı huzurlu şehirler hedefiyle, gürültü bariyerlerinin miktarını artırıyoruz. 11 bin 253 metrekare gürültü bariyerini tamamladık. 54 bin 348 metrekare gürültü bariyerinin yapımına da devam ediyoruz.” ifadelerine yer verdi.

“65 bin 601 metrekare gürültü bariyeri ile gürültü kirliliğinin azaltılması hedefleniyor”

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanlığı İcraat Programı kapsamında yerel yönetimlerce yapılacak gürültü bariyeri projelerine bakanlık tarafından finansal destek sağlanacağı bilgisi verildi.

Açıklamaya göre, onaylanan gürültü bariyeri projeleri tamamlandığında toplamda 65 bin 601 metrekare gürültü bariyeri şehirlere kazandırılmış olacak.