TSO Ziyaretinde konuşan Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, asar projesi, kent estetiği projesi, Mobilya Kent Düzce Projesi, tarım ve ticaret konuları hakkında görüşlerini belirterek, Düzce’nin gelişimine katkı sağlamaya çalıştıklarını ifade etti.

 “BURADA HEP BERABER ÇALIŞACAĞIZ”

Ziyaret programında konuşan Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, TSO ile birlikte güzel işler başaracaklarını ifade ederek, “Burası Düzce’nin TSO’su, ben de Düzce’nin Belediye Başkanıyım ve burada hep beraber çalışacağız. Seçim, seçim de kalmıştır. Bir daha seçim gelir, o da biter, bir daha olur ve seçim hiç bitmez. Dolayısıyla önümüzdeki zamanı, günler bu şehir için, Düzce için beraber çalışarak geçireceğiz. Sizlerle beraber çalışalım, memleket için çalışalım. Zaman çok çabuk geçiyor, her hafta benim için bir gün gibi” ifadelerini kullandı.

“BU ŞEHRİN EŞRAFI, BU ŞEHRİN EKONOMİSİNE YÖN VEREN İNSANLAR”

Bir gazetecinin sorduğu “TSO’nun Düzce’ye vizyonu, misyonu ve katkısı’ nedir sorusunu yanıtlayan Başkan Özlü, “TSO ve şehrin eşrafları şehrin asli unsurlarıdır. Onların çalışmaları, onların gayretleri şehri ileri götürür. Bunun en güzel örneği Antep ve Denizli’dir. Bugün Antep şehri öndeyse bunda Konukoğlu ailesinin ve onun etrafında şekillenen Antep eşrafının çok büyük etkisi vardır. Ben Abdulkadir Konukoğlu Bey’i bakanken her ay davet ederdim, yemek yer konuşurduk. Abdulkadir Bey çok vizyoner bir insan. Ona ‘niçin İstanbul’a taşınmıyorsun?’ diye sordum. Dedi ki ‘Sabancı’lar İstanbul’a gitti Adana çöktü. Ben gidersem Antep çöker’ dedi. Dolayısıyla bu şehrin eşrafı, bu şehrin ekonomisine yön veren insanlar. Adam çalıştıran, maaş ödeyen. Televizyonlarda konuşan ekonomistler vardır, profesörler. Ben onların birçoğunu dinlemem ama bir iş adamı konuşursa dinliyorum. Onlar dövizin nasıl olacağını, kurun nasıl gideceğini bir profesörden daha çok düşünmek zorunda çünkü servetini kaybedebilir. Profesör bir makale yazar, bir şey olmaz. Diyelim ki yanlış tahmin etti bir makale daha yazar. Öbürünün serveti gider. O yüzden eşraf, TSO bu şehrin temel taşı” cümlelerini kurdu.

“TÜRKİYE’NİN EN ESKİ MOBİLYA FABRİKALARINDAN BİRİSİ DÜZCE’DE”

Düzce’nin ticaret noktasında mobilya ticareti ile ön plana çıkması gerektiğini vurgulayan Başkan Özlü, “Mobilya kentle ilgili Düzce’nin İnegöl’den daha iyi, kümelenme esasına dayalı bir mobilya kenti olmasını çok istiyoruz. Düzce ahşap kültürü olan bir yer. Türkiye’nin en eski mobilya fabrikalarından birisi Düzce’de. Düzce’de parkeydi, kaplamaydı, bizim sanayicilerimiz gerçekten Türkiye çapında, hatta Dünya ölçeğinde iş yapıyorlar. Çok düşündüm, çok çalıştım Düzce’yi ticaret anlamında mobilya ile öne çıkarabileceğimize kanaat getirdik” şeklinde konuştu.

“AHŞAP ZİRVESİ YAPTIK VE ZİRVE TAMAMLANDI”

Düzce’nin mobilya kenti olması noktasında gerekli çalışmalar ve incelemelerin yapıldığını belirten Başkan Özlü,  “Bunun için Türkiye’de önde gelen ekonomi ve teknoloji yazarları ile çalıştık. Bir ahşap zirvesi yaptık ve zirve tamamlandı. Onu şimdi kitap haline getiriyoruz. Milli Emlak Genel Müdürlüğü’nün bağlı olduğu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile konuştum. Onların GEDAŞ diye bir firmaları var. Onlara bir fizibilite incelemesi yaptırdık. Fizibilite raporu elimizde” şeklinde konuştu.

“‘DÜZCE MOBİLYA KENTİ’ YAZAN BİR TABELA ASACAĞIZ”

TEM Otoyolu üzerinde 313 dönüm bir araziyi belediye satın alıp, mobilya üretim merkezi kuracaklarını söyleyen Başkan Özlü, “313 dönüm bir araziyi biz belediye olarak satın alacağız. Nasıl 110 dönüm sanayi sitesinin arazisini aldıysak, burayı da satın alacağız. Genç bir mimar arkadaşımız projesini çizdi. Hem ticari dükkânlar var, ortası fuar alanı, arka tarafında da depo alanı plandık. Bunu yaptığımız zaman TEM Otobandan giriş çıkışta vereceğiz. Dünyadaki örneklerine baktık, inceledik. Türkiye’de bir Kayseri var, bir de İnegöl var. İnegöl bir yığın çünkü oradaki dükkân sahipleri birbiri ile didişiyor” dedi.

“SAKARYA’DAN, KASTAMONU’YA KADAR ORMAN”

Başkan Özlü, kurulacak mobilya üretim merkezinin alanına otel yapılacağını söyleyerek,  “Arazi TEM’in yanında çok güzel bir alan. Oraya ‘Düzce Mobilya Kenti’ yazan bir tabela asacağız. Otobandan bir günde 93 bin araç geçiyor. Bunun yüzde 1’i girse 930 tane müşteri eder. Orada bir tane de otel olacak. Fizibilitesin GEDAŞ’a yaptırdık çünkü bakanlığın firması. Aynı şekilde sanayi sitesini de onlara yaptırmıştım. Düzce’nin bir kavşak özelliği var. Jeopolitik konumu çok güzel bir şehir. Ben mobilya ile öne çıkalım, bir mobilya şehri olalım diyorum. Sakarya’dan, Kastamonu’ya kadar orman. İngilizce ’de bir söz var, ‘Tanrı siz ne verdiyse onu yapın’ diyor” ifadelerini kullandı.

HABER: ECE MUTLU – NİSA AYDIN