Yığılca’nın nüfusun yoğun olduğu Orhangazi Mahallesi’nde seçmen sayısı neredeyse yüzde yüzlük oy artışı oldu.  Yaşanan artış mahalle muhtarlarının dikkatinden kaçmıyorken adres beyanı yapılan bölgelerin kontrolünü yapan ekiplerin dikkatinden kaçtığı gözler önünde olduğu belirtiliyor.

Özellikle Yığılca Belediye Başkanlığına aday adaylığı için başvuracak kişilerin elini güçlendirmek için oy taşıdığını iddia ediliyor.

Konuyla ilgili geçtiğimiz günlerde Orhangazi mahallesinde 23 seçmen artışı yaşanırken, bu hafta ise 37 seçmen artışı oldu.

Üstelik bazı evlerde 10-15 arası kişilerin yaşadığı edinilen bilgiler arasında. Düzce, Bolu, Sakarya, İzmit, Gebze gibi bölgelerde yaşayan hatta çalışan kişilerin ikametlerini seçim yaklaşırken Yığılca ilçe merkezine alması dikkatten kaçmıyor. Hatta bazı aday adayı olacak kişilerin bu durumu desteklemesi ise vatandaşın kafasında soru işareti bırakıyor.

Orhangazi Mahallesi Muhtarı Şenol Şahin son zamanlarda yapmış olduğu açıklamalar ile Yığılcalı vatandaşları iyice şüpheye düşürdü. Yapılan paylaşımlar sonrası Belediye Başkanı aday adayların özellikle sahte seçmen konusunda ilçeye bir göç başlattığı akıllara geldi.

Muhtar Şahin son yaptığı açıklamada, “Göç veriyoruz diye kimse üzülmesin. Aksine yoğun bir göç alıyoruz. Son 1 haftada 37 kişi Orhangazi Mahallemize kaydını aldırarak ilçemize göç etti.” ifadelerini kullandı.

Yetkililerin cezai işlem başlatması durumunda sahte seçmenin nüfus taşıma mesaisinin engellenebileceğini ifade eden vatandaşlar durumun ciddi olduğuna dikkat çekti.

Orhangazi mahallesi muhtarı Şenol Şahin bir kez daha sahte seçmen uygulamasına dikkat çekerek, yalan beyanda bulunan kişiler için 5 bin 928 TL cezai işlem uygulanacağını aktardı.

Yığılca’da oy fırsatçılığına geçit olmaması konusunda ekiplerin, sık sık denetim yapması bekleniyor.