Başkan Yunus Özay Er, fındık piyasasında ki gelişmeler hakkında bir değerlendirme yaptı. Yaptığı değerlendirme de Ferrero ve Fiskobirlik firmasının altında kalan TMO hakkında “şu anda özel sektör anlamında en büyük fındık alıcısı olan Ferrero  firmasında dahi fındık 82 TL bandında satın alınır iken yine buna paralel olarak Fiskobirlik’te dahi alım esnasında fındık 84 lira bandında işlem görürken devletimizin belirlediği ve TMO üzerinden yaptığı alım fiyatının düşük kaldığı aşikardır. Genel seçimlerden önce fiyatın 4 Dolar /kg olarak belirlenmesinin bugünün şartlarında doğru bir yaklaşım olduğu görülmüştür “ifadelerini kullandı.

Başkan Er “fındık üreticisinin hakları mutlaka korunmalı devlet TMO kanalıyla yaptığı alımda taban fiyatını piyasa şartları paralelinde güncellenmelidir “diyerek ifadesine ekledi.

​Bir diğer konunun da fındık rekoltesi ile alakalı olduğunu ifade eden ER “700-900.000 ton bandında belirlenen ve fındık fiyatının bu kadar düşük olarak ortaya çıkmasına vesile olan rekolte uygulamasının da yanlışlığının üreticiler tarafından gözlemlendiğini belirterek gerek rekolte de gerekse taban fiyatta kaybeden üreticidir peki kazanan kim olmuştur? “Sözlerini kullandı.