CHP Düzce Milletvekili Talih Özcan, Öncü TV’nin ‘Güne Merhaba’ programına canlı telefon bağlantısı ile konuk oldu. İl kongresinden 4-5 Kasım'da yapılacak olan 38. Olağan Kurultay’a, CHP’nin Düzce’deki önemli isimlerinden Birol Aksu’nun istifasından mecliste Düzce için verdiği önergelere kadar birçok konu hakkında Öncü TV Haber Müdürü Canan Üstüner’in sorularını yanıtlayan Milletvekili Özcan, dikkat çeken mesajlar verdi.  

“Ben Özgür beye gayet mütevazı davrandım”

CHP Düzce Milletvekili Talih Özcan, ilk olarak 38. CHP Düzce İl Kongresi’ni şu sözlerle değerlendirdi: “Düzce halkının da gördüğü gibi kongremiz gündem oldu. 38. kongremizi son derece güzel tamamladık. Türkiye’de kongrelerde genelde kavga olur. Düzce’de sevgi oldu, kardeşlik oldu. Değerli genel başkan adaylarımız da geldi. Bizde parti içi demokrasi vardır. Herkes bunu da uyguladı. Delegelerimiz de halkımız da çok ilgi gösterdi. Beni şahsen milletvekili olarak onurlandırdılar. Düzce artık İstanbul-Ankara arasında küçük bir şehir değil. Büyük bir şehir. İtibar edilen bir şehir. Grup başkanımız oradaydı. Vekillerimiz oradaydı. Güzellik kattılar. Bu bir yarıştır. Bir güzelliktir. Kimsenin böyle yarışlardan korkmaması lazım. Bu güvenlik getirir. Demokrasi getirir. En iyi kim yaparsa o gelir. Hep beraber ortak hareket edeceğiz. Dayanışma içinde olacağız. Hepimizin amacı ülkeyi güzel bir yere getirmek. Düzce halkının takdirine bırakıyorum. Güzel bir şey yaşattık diye hatırlıyorum. Ben Özgür beye gayet mütevazı davrandım. ‘Neden aday çıktın?’ diye değil güzelliği yaşatarak yaklaştım.”

Aksu’nun istifası: İkna edip, partiye yine kazandırırız

CHP’nin Düzce’deki ağır toplarından Birol Aksu’nun kurultay delegesi olmadığı gerekçesiyle E-devlet üzerinden, parti üyeliğinden istifa etmesi ile ilgili de görüşleri sorulan Özcan, şu ifadeleri kullandı: “Parti içinde bir anlık kırgınlıklar olabilir. Herkes bir araya gelmek ister. Düzce’de milletvekili sayımız üç. Keşke çok daha fazla milletvekilimiz olsaydı. Birol Aksu’yu da dahil edebilseydik. Bu küskünlükler geçicidir. Biz bunları tamir ederiz. Partimize çok değer katmıştır. Emeğe saygılıyız. Bugün olmadıysa yarın olur. İkna edip, partiye yine onu kazandırırız diye düşünüyorum.”  

“Belediyeciliğin nasıl olduğunu göstermemiz lazım”

Özverili şekilde çalışmanın önemi üzerinde durduğu il kongresindeki konuşmasına da değinen Özcan, “Biz bu partinin çocuğuyuz. Hepimizin amacı partiyi büyütmektir. Burada ben yok biz olacak. Şimdiye kadar partide milletvekili olmadım. Eğer bir kimliğin, hedefin yoksa bir şey başaramazsınız. Açık olmak lazım, dik durmak lazım. Halkı anlamak lazım. Halka verdiğimiz mesajlar da var, biz halkı göğüsledik. Ben halkın dilini, kültürünü, yapısını biliyorum. Ben bunu partililerimize enjekte etmek istiyorum. Biz bir şeyi değiştirmek istiyoruz. Değişim tabanda olmalı. Bu dönüşümü Düzce’den başlatmak istiyorum. Seçim sonrası hemen alana ineceğiz. Halkla bütünleşeceğiz. Düzce’de belediyeye talibiz. İddialıyız. Halka ne istiyorsunuz, nasıl olmalı diye soruyoruz. Aldığım cevaplardan bize sıcak bakıldığını düşünüyorum. Düzce halkı CHP’den bir milletvekili çıkartmasından memnun oldu. Bunu yerel seçimlerde oya dönüştürmemiz lazım. Halka beraber olmamız lazım. Belediyeciliğin nasıl olduğunu göstermemiz lazım. 2028’deki hem cumhurbaşkanlığı hem de yerel seçimleri için bir ön yatırımdır. Eğer iktidar olmak istiyorsak yerel yönetimlerde çalışacağız. Siyaset yapanların iddialı olması lazım. Kongrede gördük. Kalabalığı görünce ben de heyecanlandık. Bu iş oluyor diye düşünüyoruz. Düzce halkı bize güvensin.” açıklamalarında bulundu.

“En az 3 belediye alacağız”

CHP’nin Düzce’de tüm belediyeleri alabileceğine olan inancını da dile getiren Özcan, iddiasını şöyle ortaya koydu: “En az 3 belediye alacağız. Merkezi de alacağız. İddialıyım. Örgütümüz de buna inanıyor. Hep sahada olacağız. Geçmişte olduğu gibi bugün de olacağım, yarın da olacağım.”  

“Grup başkanımızın verdiği mesajlar da doğruydu”

CHP Grup Başkanı ve Genel Başkan Adayı Özgür Özel’in kongre konuşmasında kaptanlık köşkünde değişimin şart olduğuna yönelik sözlerini de değerlendiren Özcan; “Biz hep iktidara inandık. Hiç kimse kaybetmek istemez. Biz yarışta eşit şartlarda yarışmadık. Bazı şeyler bizim aleyhimizdeydi. Biz bunları biliyoruz. Eğer gelecekte iktidar olmak istiyorsak, kaybetmeyi kabul etmemiz lazım. Bundan sonra hedefimiz iktidar olmak. Grup başkanımızın verdiği mesajlar da doğruydu. İktidar olmakla ilgili çalışmalarımızı kurulla beraber doğru yolda yapacağız. Partide genel başkanımızın nasıl geleceğini, nasıl gideceğini iyi biliyoruz. Her şeyi güzelleştireceğiz. Halkımız bize güvensin.” açıklamalarında bulundu.

“Değişim önce tabanda olacak”

Partide değişimden yana olduğunu belirterek yenilenmeye duyulan ihtiyaca dikkati çeken Özcan, şu önemli mesajları verdi: “Değişimden yanayım. Ama bu partinin kodları, gelenekleri var. Bir insana itibar ederek, güzelleştirerek uğurlamak ve ağırlamak gerektiğine inanıyorum. Değişim önce tabanda olacak. Aşağıdan yukarıya doğru bunu yapmamız gerekiyor. Çalışmadan iktidar olunmaz. Bize düşen iş çalışmaktır. Düzce’de bir değişimi yaptık. Bir milletvekili çıkardık. Türkiye genelinde de iktidar olacağız. Birinin gidip gelmesiyle bu değişim olmaz.”

“Yüksek Hızlı Tren Projesi’ni takipteyim”

Mecliste Düzce’nin sorun ve ihtiyaçlarına yönelik söz alan Milletvekili Özcan, Ankara- İstanbul güzergahını kapsayan Yüksek Hızlı Tren Projesi’ne Düzce’nin de eklenmesiyle ilgili Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na sunduğu soru önergesi hakkında “Henüz gelişme yok. Ben önergeyi verdim. Önergeyi takip ediyorum. Çalışmalarımız sürüyor. Elimizden geleni yapacağız.” dedi.

“Sağlık konusunu tekrar mecliste gündeme getireceğim”

Düzce’nin özellikle onkoloji tedavisi noktasında sağlık yatırımlarına ihtiyacı olduğunu dile getiren Özcan, şu ifadeleri kullandı: “Düzce’ye 85 doktor geldi. Fakat sadece doktorların gelmesi yetmez. Görüntüleme cihazlarımızın da gelmesi lazım. İnsanlarımız tedavi için Sakarya’ya, Bolu’ya gidiyor. Neden oralara gitsinler? Bunun önünü almak lazım. Bunun için tekrar bu konuyu parlamentoda gündeme getireceğim. Düzce’nin trafikten, uyuşturucudan, orman yangınına kadar aklınıza ne geliyorsa dile getireceğim. İnşallah daha duyarlı hale gelir.”  

“Canı gönülden bağımsızlık mücadelesini destekliyorum”

Son olarak İsrail’in Gazze’ye yönelik artan saldırıları konusunda görüşlerini aktaran Özcan, “Her türlü savaşa karşıyım. Kadınlarımızın, çocuklarımızın ne hale geldiğini biliyoruz. Filistin halkı bizim kardeşimizdir. Canı gönülden bağımsızlık mücadelesini destekliyorum. Geçmişten beri destekliyorum. İsrail’in yaptığı katliamdır. Çocukları öldürerek bir yere gelemezsin. Dünya nerede, Birleşmiş Milletler nerede? Barışın hızlı bir şekilde sağlanması lazım. İnsani yardımların gitmesi lazım. Cumhurbaşkanımız son derece doğru politikalar izliyorlar. Teşekkür ediyorum. İnşallah başarıya ulaşır.” şeklinde konuştu.

Editör: Liva Ünsal