Günü birlik Ankara Düzce ziyaretleri gerçekleştiren AK Parti Düzce Milletvekili Ercan Öztürk, haftanın ilk iş gününde kurum müdürlerini ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgi aldı.

DSİ Düzce Bölge Müdürlüğü’ne ziyaret gerçekleştiren Öztürk, DSİ Bölge Müdürü’nden yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

WhatsApp Image 2023-06-19 at 16.15.11 (1)

Konuya ilişkin olarak Öncü Haber’ konuşan Öztürk şunları söyledi:

“Alınan önlemler hakkında bilgi aldık”

Sel ve taşkınların sıklıkla yaşandığı döneme takvimsel olarak Düzce’de giriş yapıldığının altını çizen Öztürk, alınan tedbirler ve yürütülen çalışmaları hassasiyetle takip ettiğini vurgulayarak Öncü Haber Mikrofonuna şunları söyledi;

“Dün sahadaydık, bütün bölgeyi İl Genel Meclis Başkanı’mızla birlikte dolaştık. DSİ’nin İl Özel İdaresi’ne almış olduğu önlemler sonucunda çok şükür büyük bir sıkıntı olmadan dünkü yağışları atlattık. Ama yine önümüzdeki günlerde ciddi yağışlar bekleniyor. Biz de bu konuda DSİ Müdürü’müzden bilgi aldık. Dün biz Esmahanım köyü ziyaretimiz esnasında da gördük DSİ’ye bağlı bir firmanın iş makineleri de orada konuşluydu zaten. Anında müdahale etmeleri sebebiyle ciddi bir sıkıntı yaşamadık. Bugün de alınan önlemleri ve Düzce’ye yapılan yatırımlar hakkında bilgi aldık.

TOPLAMDA 500 MİLYON TL’LİK YATIRIM YAPILACAK

Şu anda ilk etapta sadece dere ıslahı için dünkü malum yine Düzce bölgemizin Milletvekili paylaşmıştı. O görüntüyü paylaşırken arkasında bir istinat duvarı vardı. O derenin ıslahının maliyeti 300 milyon lira. Biraz önce yüklenici firmayla da görüştük. Orada bir beton santrali kuruldu. Konkasörler ekipmanlarını oraya indirdiler. Hızla devam edecek. 300 milyon TL’lik bir yatırım. İmalatları başladı. Bunun haricinde yaklaşık 200 milyon liralık da köprü imalatları yine aynı firma tarafından Kurban Bayramı sonrasında başlayacak. O bölgenin yıllardır süregelen köprü ve dere ıslahı sorununu da böylece sonuna gelmiş olacağız. Müdür Bey sağ olsun işin başlama ve bitiş tarihi, maliyeti hakkında bizi bilgilendirdi.

Aslında 2019’dan sonra bunun çalışmaları başlamıştı ama malum piyasadaki dalgalanmalar, yüklenici firmaların başlayıp başlamaması konusunda biraz gecikmeler oldu. Bizim elimizde olmayan gecikmelerdi. Ama şimdi DSİ’nin Genel Müdürü’nün sürekli çalıştığı köklü firmalardan iki tanesi bu işleri aldılar. Hızlıca işlerine de başlıyorlar. İnşallah biz 2023 sonunda bir daha o bölgede sel ve köprü konusunu konuşmayacağız.

Buradan Ziraat Odası’na geçeceğiz, orada bir görüşmemiz var. Buradan Düzceli çiftçilere şunu söylemek isterim; devletin çok ciddi anlamda sübvanseleri ve destekleri var. Bunu takip etsinler, biz de takip edeceğiz. Düzceli çiftçi devletin bu teşviklerinden ne kadar faydalanabiliyor, ne kadar daha fazla faydalanabilir, biz bundan sonra bunun takipçisi olacağız. Biz istiyoruz ki Düzce artık tarım ve turizm üzerinden ilerlesin.

Haber – Ahmet Çelik