Tecrübeyi büyüklerden, hayatı yaşayanlardan öğreniyoruz. Diyorlar ki 'Eskiye rağbet olsaydı bit pazarına nur yağardı.' Çok güzel bir ifade yani 'Eski camlar bardak oldu da derler.' Bunu şundan söyledim, şimdi partiler seçim için anket çalışması yapıyorlar. Gümüşova'da eski belediye başkanı var. Ahmet Azap, hısımı akrabası kardeşi çoluğu çocuğu AK Parti ile beraber hangi belediye başkan adayını görmek istersiniz diye anket yapmışlar. Ahmet Azap kıyıdan, köşeden 'Ben buradan bir daha nasıl aday olacağım?' diye uğraşıyor. Seçimi kaybetmiş bir arkadaşımız.

Cumayeri’nde Recep Tuna var. Mustafa Koloğlu'nun karşısında aday adayı. Eskiden AK Parti'den adaydı, seçimi kaybetti. Hakkında bir de dosya açıldı. Yapılmayan işin yapılmış gibi gösterilip, parası ödenmiş gibi gösterilmiş. Ağır cezada yargılanıyor. Kasıt yok, kusur var deniliyor. 'Para oraya harcanmadan önce harcandı.' deniliyor. Enteresan olan şu, -6 derecede 65 cm kar 16 kilometrelik bir hat döşeniyor. Yola hiçbir şey olmuyor. Karın altından döşemişler boruları ve hakkında ağır cezada soruşturma var. İnceleme var, araştırma var. Peki aday mı? Aday.

Akçakoca’da Ali Uzun var. Ziraat Mühendisi AK Parti'nin Antalya'da il başkanlığında görevli. Sosyal medyadan yaptığı açıklamada, belediye başkanlığına aday adayıyım dedi. Eski Belediye Başkanı Cüneyt Yemenici, yine o da aday. AK Parti'den aday. Belediye başkanlığına aday ama prosedürde aday adayları. Aynı şekilde Esvet Sarıoğlu aday adayı. Mehmet Nazım Pazvant var orada. Yine MHP’den Dergah Akça'nın ismi geçiyor. Fatih Balcı'nın ismi geçiyor aday adaylığında. MHP bunlarla görüşüyor. Mehmet Topuz'un ismi geçiyor ama Okan Yanmaz'ın ismi geçmiyor. Oğuzhan Sevinç var, bir iş adamı kimliğiyle beraber.

Bir yer yıkılmıştı. Kayabaşı dediğimiz Osmaniye Mahallesi'nde. Sonra MHP il yönetim kuruluna girince, bu işi düzeltmek için İlhami Caboğlu, Hasan Şengüloğlu’nu dahil edip Çevre İl Müdürlüğünden 'Bir şey yapmamız lazım yıkıldı.' diye istekte bulundular. İlhami Caboğlu'nun ticari bir ilişkisi olabilir, Oğuzhan Bey'le. İkisi de kereste sektöründe. Oğuzhan Bey’in belediyeyle bir ticari ilişkisi olabilir.

Siyasetle ticaret birbirinin içinde, maalesef siyaseti ticaret ve menfaat ölçüsünde görmeye başladık. Şu anki yaşam şartlarında siyasete girelim, imkanları bulalım. Oradan indirelim buradan imtiyaz sağlayalım modundalar. Kaynaşlı’da Erol Bayraktar aday adayı AK Parti'den. Osman Altınışık var. Çevre Bakanı Sayın Özhaseki'nin basın danışmanı. Yerel Başkent Ankara Gazetesi'nin Genel Yayın Yönetmeni. Siyasette başarılı olmanın bir sırrı var. Rakibini sen belirleyeceksin. Kaynaşlı’da bir anket yapılmış. Erol Bayraktar öne çıkmış. Peki Şahin, Erol gibi daha önceden de yendiği bir adayı, aday yapmak için anket çalışmalarında şunu aday gösterin diye bir tertip yapamaz mı? İhtimal dahilinde. Birol eski kurt.

Gümüşova'da da aynı şekilde kendi adını belirlemek adına Muharrem Tozan, Ahmet Azap’ı ezmiş, yenmiş. Bunu o yapamaz mı, yapabilir. Yığılca'da Selami Savaş, Fahri Altınkayık AK Parti'den aday adayı. Muzaffer Yiğit 'Yeniden Refah Partisi de olsa bağımsız da olsa çıkacağım.' diyor. İstisnalar kaideyi bozmaz.

Akçakoca’dan da bir örnek verelim. En çok çıkan Fikret Albayrak, karşısında ilçe başkanı var. Tuğrul Abanoz 'Oradan ben çıkacağım.' diyor. O sabıka dosyasıyla nereye çıkacaksın? Benim seçme seçilme gibi bir derdim olsa millet dünüme bakar. Başını öne eğecek, sabıka olmayacak. Sen o sabıka kaydıyla Tuğrul Abanoz, nereye çıkacaksın? Cüneyt Yemenici’yi ön plana çıkarmışlar, Fikret Albayrak'tan sonra. Bu da Okan Yanmaz’ın taktiği olabilir. AK Parti’den aday adayı olacaklara ben bir tavsiye vereyim. Bir kere kim kazanacaksa seçime o girecek. 3 dönem kuralı, 5 dönem kuralı, 2 dönem kuralı seçimin ve bölgenin şartlarına göre değişecek. Bunlar kulislerden aldığım kuvvetli bilgiler. Eskiler mümkün mertebe olağanüstü bir şey olmadığı sürece sahaya sürülmeyecek. Eski belediye başkan adayları, Düzce Belediyesi'nin farklı birimlerinde görev yaptılar. Netice itibariyle hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Eskiler de çok fazla milleti meşgul etmesin, işi biten kenara çekilsin. Mahkeme kadıya mülk değilmiş. Eski başkan adayları bitti. Eskiden başkanlık yapmış olanlar bitti. Seçim kaybedene ikinci bir şans yok.

Şubat ayında adaylar kesinleştiği zaman neyi nasıl gördüğümü, bildiğimi açık enformasyon okuyoruz. Görünür, bilinir. Yani birçok ilçede çok enteresan bir şey var, anket yapılıyor. Gümüşova'da ne yapılıyor? Ahmet Azap orada eski belediye başkanı onun hısımı akrabası çoluğu çocuğu çıkıyor. Vatandaşa kimi görmek istiyorsunuz diye soruyorlar. Başkasını göreceğim der mi adam, demez.

Düzce'de bir eğlence yerinde, meskun mahale yakın, bir mahallede ve pavyon denilen bir yer vardı. Mahkeme kazanılmış, cam çerçeve dümdüz bir şekilde, oradaki aileler çok rahatlamış. Bazen adalet ibretle hikmetle ağır tecelli eder. Ama adalet güzel tecelli etmiş. Düzce'deki kalıcı konutlar bölgesinde aşağıda bir alan vardı herkes rahatsızdı. Buradaki bela musibet dert sıkıntı problem bitmiş. Hayırlara vesile olsun.

PROGRAMIN TAMAMI İÇİN;