banner851

banner614

07.05.2021, 16:03 4646

NEREDE BİRLİK ORADA DİRLİK…

Düzce’den hızlı tren geçmesi için farklı platformlarda çalışma yapan Prof. Dr. Ayhan Şamandar'ın akademik kariyeri ile ilgili bir süre önce bazı iddialar ortaya atıldı. Yenilir yutulur cinsten olmayan bu ithamların sahibi Düzce Üniversitesi'nden ayrılan Doç. Dr. Ali Ateş’ti.  

Düzce kamuoyunda Prof. Dr. Ayhan Şamandar’ı tanımayan yoktur. Kendisi Düzceli bir akademisyen ve son yıllarda yüksek hızlı trenin Düzce’den geçmesi için yürüttüğü çalışmalarla sık sık adından söz ettiriyor. Peki ne oldu da yıllarca Düzce Üniversitesi çatısı altında birlikte çalışan Prof. Dr. Ayhan Şamandar ile Doç. Dr. Ali Ateş ters düşüp karşı karşıya geldi.   

Hadi gelin detayına birlikte bakalım… Önce iddiaları anlatalım, ardından Şamandar Hoca’ya söz hakkı tanıyalım…

Prof. Dr. Ayhan Şamandar’ın profesörlüğü ile ilgili şu anda mahkemede bir dosya var. Daha önce Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde inşaat mühendisi Doç. Dr. Ali Ateş, Ayhan Şamandar’ın profesörlüğünün sahte olduğunu Bolu Bölge İdare Mahkemesi’ne dava açmış ve dava devam ediyor. Bu duruma kamuoyunda ‘çakma profesör’ diyorlar. Ancak Düzce Üniversitesi’nin Şamandar hocayla ilgili böyle bir şey yok diyerek kapatılmaya çalışıldığına yönelik bir iddia var.

Bu ithamlarla ilgili Ayhan Şamandar'ın elbette cevap hakkı var. Hepsini gerçek dışı olarak niteleyen Şamandar Hoca’nın açıklamalarını aynen size aktarıyorum:

"Öğrenim hayatımda ilk, orta ve lise öğreniminden sonra 2 adet lisans, 2 adet yüksek lisans, bir adet doktora eğitimini başarılı bir şekilde tamamladım. Akademik hayatım boyunca 2 tanesi tek yazarlı 11 adet uluslararası SCI indeksli dergilerde makale, 4 adet diğer uluslararası indeksli dergilerde makale, 7 tanesi tek yazarlı 11 adet ulusal hakemli dergilerde yayınlanan makale, 2 adet kitap ve 2adet kitap bölümü olmak üzere birçok farklı bilimsel çalışma yayınladım. Ayrıca Uluslararası bilimsel etkinliklerde sunulmuş 11 adet tam metin 2 adet özet bildirim ile ulusal bilimsel etkinliklerde sunulan 4 adet tam metin 4 adet ise özet bildirim, 3 adet uluslararası sempozyum başkanlığım ve düzenleme kurulu üyeliğim bulunmaktadır. Bunların yanında meslek hayatımda aldığım çeşitli başarı belgeleri ve ödüllerim mevcuttur.

Tüm akademik camia çok iyi bilmektedir ki yapılan tüm bu akademik çalışmalar bilimsel değerlendirmelerden geçmekte ve hakem raporlarının da incelenmesi sonucunda yayınlanmaktadır. Doçentlik Jürisi, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 11 inci ve 24 üncü maddelerine dayanılarak hazırlarmış Doçentlik Yönetmeliğinin 5. Maddesine göre adayın başvurduğu alan göz önünde bulundurularak ve bilimsel olarak herhangi bir dış müdahaleden tamamen bağımsız ve özerk bir şekilde Üniversitelerarası Kurul (ÜAK) tarafından belirlenmektedir.

Doçentliğimi Ülkemizin köklü ve saygın üniversitelerde görev yapan ÜAK tarafından belirlenen alanında yetkin 5 adet Profesörden oluşan doçentlik sınav jürisinden hem yayın hem de sözlü sınav aşamasından 5’te 5 olumlu rapor ile 2012 yılında kazanmış bulunmaktayım. Profesörlük kadrosu için, Üniversitemizin yalnızca atama ve yükseltme kriterlerini sağlayan Doçentler için açtığı ve resmi gazetede ilan edilen bir kadroya başvurdum. Üniversite Yönetim Kurulu tarafından belirlenen ülkemizin çeşitli üniversitelerde görev yapan alanında yetkin 5 adet Profesörden oluşan hakemlerin olumlu raporu ve Üniversite Yönetim Kurulu Kararı ile 2017 yılında Profesörlüğümü almış bulunmaktayım. Akademik hayatım boyunca Öğretim Görevlisi, Yardımcı Doçent Dr., Doç. Dr. ve Prof. Dr. Kadrolarında çeşitli sürelerde onurlu ve şerefli bir devlet memuru olarak görev yaptım ve 35 yıllık akademik hayatım boyunca Rektör Danışmanlığı, Bölüm Başkanlıkları, MYO müdürlükleri, Dekanlık gibi birçok akademik ve idari görevi yerine getirdim. Habere konu olan iddialar tamamen asılsız ve gerçek dışıdır, Yargı nezdinde de bu durum net bir şekilde ortaya çıkacaktır.

Doç.Dr. Ali Ateş Bolu Abant izzet Baysal Üniversitesi’ne geçtikten sonra sahsımla ilgili kişisel husumet kaynaklı asılsız iddialarda bulunmuştur. Habere konu olan iddialarda tamamen bu kişinin ortaya attığı asılsız iddialardır.

Diğer taraftan bahse konu haberde Ülkemiz, bölgemiz ve ilimiz için çok önemli olan ve kıymetli bilim insanları Japon Profesör hocalarımızla beraber yaptığımız İstanbul-Gebze-Kocaeli- Sakarya-Hendek-Düzce Bolu-Gerede-Ankara Yüksek hızlı tren hattı ile ilgili bilimsel çalışmalardan da bahsedilmektedir. Ben Düzceli'yim, Türkiye ve Düzce sevdalısı bir akademisyenim. İstanbul-Ankara Yüksek Hızlı Tren projesi, ailemden feragat ederek zaman ayırdığım, ülkem ve Düzce'nin kalkınması için çaba harcadığım bir konudur. Bahse konu haberdeki asılsız iddialarla ilişkilendirilmesi beni çok üzmüştür. Hukuki haklarım saklı kalmak kaydı ile haberde bahsi geçen iddiaların tamamının asılsız ve gerçek dışı olduğunu, kara propaganda niteliğinde olduğu ve itibar edilmemesi gerektiğini kamuoyuna saygılarımla arz ederim."

İşte Ateş Hoca’nın iddiaları ve Şamandar Hoca’nın savunması böyle… Takdir sizin…

Gönül ister ki gözbebeğimiz üniversitemizin adı böyle olaylarla anılmasın… Düzce’de her alanda birlik-beraberlik olsun… İnşallah bundan sonra birlik-dirlik olur… Atalarımız boşuna dememiş ‘Nerede dirlik, orada birlik’… Hadi sağlıcakla kalın…

- - - -

Yorumlar (32)
HABERE BAK BAŞLIĞA BAK 2 ay önce
TRENDEN GİRDİNİZ HOCANIN DOÇENTLİĞİNDEN, PROFESÖRLÜĞÜNDEN ÇIKTINIZ. bEN HABERİN ANA BAŞLIĞINDAN DAHA ÇOK HOCAYI KARALAMA HABERİ YAPMIŞSINIZ. bEN TREN İLE İLGİLİ BİŞEYLER BEKLERKEN HOCAYA ALDIĞINIZ CEPE DAHA ÇOK ÖN PLANA ÇIKMIŞ. BAŞLIKLA ALAKASIZ. sİZ ÖNCE HABER YAPMAYI ÖĞRENİN DE ONDAN SONRA BİRİLERİNE ÇAMUR ATIN. SİZİN YAPTIĞINIZ HABERLERE İNANAMIYORUM NEDEN ACABA?
levent 2 ay önce
samandarla ne ugrasıyorsunuz başka haber yok mu
Düzce 2 ay önce
Ayhan Şamandar'ın ünvanına laf eden adamın gazetecilik birikimi nedir acaba?
Ahmet telli 2 ay önce
Düzce hızlı tren i hak ediyor mücadele etmeden bu imkansız
Düzce 2 ay önce
Burdan hızlı trenin geçmemesi için geçerli sebeplermi varmı diyorsun ya mu barek sacmalama
Ahmet 2 ay önce
İngilizceyi nasıl geçmiş. Kimler geçirmiş. Kaç lira vermiş. Ne kadar ingilizce biliyor. Esas ÖSYM ye bunun sorulması lazım.
Akademik 2 ay önce
Düzce Üniversitesi Şamandar konusunda hangi işlemleri yapmıştır? İşlem yapılmışsa bu vatandaş prof. görevine nasıl devam edebiliyor?
Düzceli 2 ay önce
Sayın Şamandar için yabancı dil sınavında da yerine başkasının sınava girdiği sıfır ingilizce ile doçent olduğu söylenmektedir.
Necati 2 ay önce
Keşke bütün profların tezleri incelense Türkiyede prof mu kalır.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
24°
parçalı bulutlu