Zaman zaman memleketin, bölgemizin meseleleri konusunda fikirlerimizi beyan ediyoruz. Amacımız üzüm yemek, bağcı dövmek değil. Biz yorum yapıyoruz, haber değil, haber başkadır yorum başkadır. Sizi Akçakoca’ya getirmek istiyorum. İnsanın bir bedeni var, eli var ayağı var. Akçakoca Düzce'nin akciğeri. Nefes alamadığınız zaman ne olur? İnsan yaşayamaz… Cüneyt Yemenici döneminde Akçakoca'da 3 tane mavi bayrak vardı. Turizm standartlarında, dünya standartlarında, deniz kum ve temizlik noktasında… Özellikle geçen yaz şunu yaşadık; Akçakoca Kaymakamlığı ‘bugün denize girilmesi uygun değildir’ açıklaması yaptı. İşin aslında denizde kolibasili oranı çok yüksekti. Arıtmanın sıkıntısı ve pompaların yeterli çalışmamasından dolayı. Çiçeği burnunda tecrübeli bir belediye başkanı buraya seçildi. Fikret Albayrak. Cumhur ittifakının dışında tek belediye başkanı. Burada özellikle Talih Özcan'a ve Fikret Albayrak'a büyük iş düşüyor. Özellikle bu yaz Akçakoca sahillerinde ve kolibasili oranıyla nezih bir şekilde denize girmek için, burada tedbir alınmalı. Özellikle İl Özel İdaresi, Sayın Valimiz de duruma hassasiyetle bakıyor. Bir devlet büyüğümüz gelse biliyorsunuz, Akçakoca'da konuk evi var. Devlet büyüklerimiz için Valilik makamının tasarrufunda, deniz kenarında bir akşam yemeği vereceksiniz. Düzce Belediyesi'nin Beltur tesislerinin, vilayetler evinden devralınan Kalkın’da özel bir yeri var. Bu denizlerin temiz olması ve kolibasilinden temiz olması ve girilebilir olması,  iktidarıyla, muhalefetiyle CHP’lisiyle, MHP’lisiyle herkesin boynunun borcu. Peki, bu niye yapılmamış bugüne kadar? Arıtma tesislerinde bir pompa sistemi var. Gelen lağım suyunu bu arıtmaya gönderme noktasında bir tane var, yedeği yok. Ciddi de bir rakam. 10-15 milyon bunun maliyeti. Akçakoca Belediyesi’nin eline 10 milyon, o günden bugüne kadar geçmemiş mi? Daha hala bir pompayla çalışıyor. Pompada bir problem varsa burada sorun büyük. Mayıs ayının ortalarından itibaren insanlar oradaki yazlıklarına veya akşam oturmalarına, denizdeki o mis gibi iyot kokusunu çekmeye, deniz havası almaya gidecekler.

Burada ben şuna inanıyorum; Fikret Başkan, Talih Özcan vekil bununla ilgili bir çalışmaya başladılar. Ancak bu el birliğiyle çözülmesi gereken bir mesele. Sayın Faruk Özlü de, Sayın Milletvekillerimiz Ayşe Keşir, Ercan Öztürk, Sayın Valimiz, İl Genel Başkanı, AK Parti İl Başkanı ve teşkilatı da sahip çıkmalı. Ben çözüleceğine inanıyorum, ama herkesin bu işe bir katkısı olsun. Fikret Başkan'la görüştüğümde birinci gündemlerinin bu olduğunu, çözüm aşamasında mücadeleye başladıklarını, çözeceklerini söylediler. Akçakoca hepimizin. Düzce'nin nefes aldığı bir yer. Hafta sonlarında denize girmek için, akşamları gittiğimiz yerde, mekanlarda oturmak için bu önemli. Bu konuda ne yapılmalı? Bir ölçüm cihazı var. Denizdeki kaliteyi, o mavi bayrakları yeniden elde etmek için bu ölçüm cihazının bir şekilde alınması lazım. Bir şekilde fayda sağlanması lazım. Ben şundan eminim. AK Partili Belediye Başkanı seçilseydi, biz bunları yapardık ama AK Partili seçilmediği için yapmıyoruz diyeceklerine inanmıyorum. Çünkü bir nokta var, Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Talih Özcan'ın hoşgörüyle, ortak akılla Düzce'yi yaklaştırması, muhalefeti yaparken bile, nezaket kurallarında ve toplumda ayrıştırmayan bir yaklaşımda olması, Düzce'nin bir bütünlük halinde olmasında olumlu netice almasında en önemli faktörlerden biri. 

Akçakoca'yı kurtaralım, Akçakoca'daki bu yangını söndürelim. Bu yangın burada ciddi oranda eksik yapmış. Önceki belediye başkanına bir şey söylemenin anlamı yok. Bizi Akçakoca düşmanı ilan ettiler. Yani eden, eğleyen suçlu değil söyleyen suçlu.

Düzce'de Sayın Valinin Sayın Belediye Başkanımız Faruk Özlü'nün burada turizm noktasında bir hassasiyeti var. Aydınpınar’da oturan insanla, o akşam orada misafir olarak konaklayan insanla Akçakoca'da konaklayan insan arasında bir entegre olması lazım. Biz Düzce'de turizm konusunda bu yıl atılım yapmamız lazım. Çünkü çok büyük maliyetler söz konusu değil. Ben buradan 3 milletvekiline sesleniyorum; Sayın Keşir’e, Öztürk’e ve Özcan’a. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde gruplar var, tabii gruplar kararıyla kanunlar çıkıyor. Düzce'nin turizm konusunda atılım yapması için sınıf atlaması için bir teşvik yasası yapılması lazım. Çünkü Sakarya- Sapanca doldu. Abant var, ama bizim o kadar güzelliklerimiz var ki, şelalelerimizle, yaylalarımızla, denizimizle doğal turizmimizle o kadar mükemmel bir yapı var ki, buraya teşvik yasası lazım. Bu bölgenin kaderini değiştirebilecek bir şey lazım. Torunlara anlatılacak hikaye olmalı. Makamlar mevkiler gelip geçici.

Bir haber düştü. Mehmet Ali Yılmaz Eski Spor Bakanı evinde tek başına yaşarken ölü bulunmuş. Allah rahmet eylesin. Bu makamlar, mevkiler, yetkiler, güçler gelip geçici. Yarın koltuktan indiğiniz zaman, cemiyette gezerken, insanlarla diyalog kurduğunuzda yakınlarınıza ve torunlarınıza anlatacağınız bir hikaye olmalı. Coğrafyamız o kadar muhteşem ki, yani Akçakoca denizindesiniz, 40-50 dakika sonra yaylaya çıkabiliyorsun. İşte bu coğrafya, ‘Nimetin kıymetini bilmeyeni kölelik bekler.’ diyor Şeyh Şamil. Bu nimetin kıymetini bilelim. Herkes harekete geçecek diye bir kaide yok yani biz sadece insanlardan gelen talebi değerlendirmeye sunuyoruz. Sayın Milletvekillerine çok iş düşüyor. Çünkü artık sanayi yatırımı tamam Düzce'de. Tarımsal ve turizm noktasında yatırımların yapılandırılması için, Düzce'de yeni bir çalışma yapılmalı. Torunlarınıza anlatacak hikayeniz olsun, dostlarınıza anlatacak olduğunuz hikayeler olsun. Bu çalışma yapılmadığı zaman turizmde elde edeceğimiz bir şey olmaz. Gayretleri var çözüm üretilebilir, üreteceklerdir. Fikret Albayrak burada kesinlikle bir çözüm üretecek, ondan eminiz. Sayın Özcan'ın da CHP'li belediyelerle ve CHP genel merkeziyle kurduğu kontaklar, mutlaka kıymetli. Tarlada izi olanın harmanda yüzü olur. Çünkü Düzce Belediyesi'nin iki tane tesisi var. İnşallah 2024’te yapılanma olur 2025'te 3 tane mavi bayrağımızı aldığımız yıl olur diye düşünüyorum. Özellikle turizm diyoruz, çünkü bu memleketten dışarıya çıktığınızda, turist olarak gittiğimizde, gezdiğimizde ne kadar muhteşem bir coğrafyada yaşadığımızın bir kez daha idrakine varıyoruz. Tarih noktasında Konuralp'in ön plana çıkması, Düzce Belediyesi’nin yapmış olduğu yatırımlar, yakın zamanda 5 yıldız otel yapılması ve bu memleketteki misafir yatak oranında artırılması noktasında gelinen mesafe çok kıymetli. Bu kıymetin değerini bilelim. Akçakoca'daki geçen yaz yaşanılanın önüne geçmek için bugünden itibaren harekete geçmemiz de fayda var.

PROGRAMIN TAMAMI İÇİN TIKLAYIN;