Şimdiden bayramınız mübarek olsun, Allah bizi nice güzel bayramlara çıkarsın.  Bayramlık ağzımı açayım dedim, ama Akçakoca’dan açacağım. AK Parti ilçe Başkanı, ‘Fikret Albayrak’ı tebrik ediyoruz, destekliyoruz, Akçakoca’nın menfaatinde ortak hareket edebiliriz’ türünde bir açıklama yaptı. Bu açıklamanın bir arka planı var. Akçakoca'nın kanaat önderleri var. Bu kanaat önderleri halkın teveccühüne ve halkın değerlendirmelerine göre fikirlerini beyan ederler. Bunlardan birkaç tanesi sayalım, örnek diyorum. Eski belediye başkanları var. Cüneyt Yemenici, Erol Solak, Mehmet Koyuncu gibi etkili isimler var. Bu isimler, bu seçimde insanların teveccühünü dillendirirken, Fikret Albayrak bir tık önde gibi görüşleri oldu. Ben de zaman zaman istişare ettiğimde, böyle bir hal vardı. Seçimden sonra itiraz başladı, AK Parti itiraz etti. Seçim Kurulu reddetti. Tuğrul Abanoz var, CHP ilçe başkanı, bir suçtan dolayı kısıtlı. ‘Bu oy kullandı’ diye itiraz edildi, reddedildi. Burada bir takım isimler başta Burhan İşleyen, ilçe başkanı olmak üzere bu seçimde bize destek olmayan, köstek olan veya bizimle beraber hareket etmeyen kişileri; devletin gücünü kullanıp ezelim, cezalandıralım diye bir yaklaşım içine girdiler. Bunu da iddiaya göre Ercan Öztürk de ‘biz bunun gereğini yaparız’ diye bir ifade kullanınca, Talih Özcan'ın bilgisine gidiyor. Özcan; naif, zarif, nezaket içinde Düzce siyasetinde kavgacı olmayan, yaklaştıran, zorlaştırmayan bir çizgide gidiyor. Bu çizgide gerek Faruk Özlü ile gerek diğer milletvekilleriyle gayet uyumlu gidiyor. Vatandaşın gönlüne giremiyorsunuz, siyaseti şekillendiriyorsunuz, önce itiraz ediyorsunuz, sonra tehdit ediyorsunuz, sonra baskı kurmaya çalışıyorsunuz. Bu olabilecek bir şey değil. Herhangi bir şey olduğu zaman Düzce esnafının, Düzce insanının her zaman yanındaydık, bugün olduk, dün olduk, bundan sonra da olacağız. Burhan İşleyen, sanayide kendine güzel bir önlük alsın, işe devam etsin. Siyaset onun işi değil. Orada yıllardır siyasette bulunan insanların da böyle bir boşluğa düşmesi, özellikle Yücel Orhan var, SKM başkanlığı yaptı. Yücel abinin de bu boşluğa nasıl düştüğünü anlamış değilim. Akçakoca bazında tüm Düzce için geçerli. Siyasetteki yenilginin, çaresizliğin, ayıbın örtülmesi için, devletin gücünü kullanma cüreti kabul edilir bir şey değil. Siyaset bu şekilde devam ederse, pek hayırlı sonuçlar olmaz.

‘Düzce'de seçim neden kaybedildi? Türkiye'de neden kaybedildi?’ diye AK Parti'nin genel merkezinden muhakkikler gelecek. Herkes heybelerini doldursun. Kimi ne zaman, ne şekilde arayıp soracakları belli değil. Gelecekler, ‘Neden kaybedildi bu seçimler, niye başarısız oldu?’ diye. Düzce merkezde 30 bin kişi sandığa niye gelmedi? Düzce'de ikameti olmayan, Düzce'de oy bile kullanamayan biri geldi, yattı kalktı, şovunu yaptı. Nasıl verdirdiniz bu millete, bu oyu? Herkes heybesini doldursun, AK Partililere sesleniyorum; güzel çalışmanızı yapın. Bir gün ararlar. Yeniden bir yapılanma sürecine gidecek, giderken de kimde hata var, nerde hata var bakacaklar.

Cumayeri’nde Recep Tuna'ya yargılama sürecinde hamilerinin desteğiyle bir süreç yönetmeye çalışıyor, fakat ali hizmetlerde kullanılmış bir takım paralar. Onun için, hami pozisyona geçildi. Biz çok eleştiri alıyoruz. Bizi AK Parti'nin müdafisi gibi görüyorlar. Aslında öyle eleştiriler yapıyoruz, AK Parti bile bundan rahatsız, ama vatandaş öyle görüyor. Biz siyaset yapmıyoruz, insanların düşüncelerine saygılıyız, fakat burada bir anekdot var.

İYİ Parti İl Başkanı Yunus Özay Er, şu stüdyolarda bir açıklama yapmıştı. Bir gün sonra da Mehmet Keleş, aynı açıklamayı yaptı. ‘Belirsiz bir insan kazanacağına, Faruk Özlü kazansın. İnsanların Faruk Özlü gitsin de kim gelirse gelsin mantığına karşı Düzce kazansın.’ dediler. İYİ Parti ve Düzce'nin akil düşünen birçok insanı, biz kazanamazsak burada Faruk Özlü kazansın diye düşündü. Davut Güloğlu burada kazanmasın. Düzce'de sağduyu hakim geldi. Demokratı, dünya görüşleri rafa kaldırıldı. Şarkıcının, il başkanının bile Düzceli olmadığı bir partinin siyaseti Düzce'de ne hale getirdiğini herkes merak ediyor. Yunus Özay Er olsun, Mehmet Keleş olsun, burada yaptığı açıklamalarda Biz kazanamıyorsak, Faruk Özlü kazansın, bu memleket Güloğlu gibi bir şarkıcıya bir şovmene teslim edilmeyecek kadar büyük ve güzeldir, mantığını ortaya koydular. Hakikaten bu da çok kıymetli bir adımdı ve bunun da kamuoyunda takdir edilmesi gerektiğine inanıyorum. İşin sonunda beklentiler çok fazla. Bayramdan sonra hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Herkes eteğindeki taşları dökecek. AK Parti Genel merkezinden gelecekler. Kim bu işe gönül vermişse o günü beklesinler.

Rasim Çam'ı Milliyetçi Hareket Partisi ihraç etti. Zaten yapamayacağı tek şey belediye başkanlığıydı. Gece kulüplerine gitmeler ve hepsinden önemlisi seçimde Milliyetçi Hareket Partisi kaybettikten sonra AK Parti'nin adayıyla çıkıp oynaması, bardağı taşıran son damla oldu. Milliyetçi Hareket Partisi'nde de, AK Parti'de de CHP'de de ve diğer partilerde bundan sonra hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Yeniden bir yapılanmanın başlayacağını görüyoruz, ama burada kişisel sevgiler ve husumetleri arkaya bırakıp Düzceli olmak, Düzceli kalmak, Düzceli ölmek ruhunun hayat bulduğu günler olsun. Herkes heybesini doldursun beklesin, heybeleri boşaltmaya gelecekler.

Bayramda büyüklerini ziyaret etmek, akrabalara ziyaret etmek önemli. Küskünlerin barıştığı bir bayram olsun. Ben buradan seçim döneminde üzdüğüm kırdığım incittiğim kim varsa istisnalar kaideyi bozmaz, hepsinden özür diliyorum. Herkesten helallik istiyorum, benden yana helal olsun inşallah.

Önümüzdeki bayramlarda daha huzurla daha mutlulukla daha kardeşçe iyimser ve birbirini seven insanlarla hep beraber olalım inşallah. Bizden şimdilik bu kadar hayırlı bayramlar diliyorum.

PROGRAMIN TAMAMI İÇİN TIKLAYIN;