Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından geçtiğimiz günlerde açıklanan memur ve emekli maaşlarına ile ilgili basın açıklaması düzenleyen CHP İl Başkanı Semih Cemşit’in hedefinde Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) vardı.

83010b94-c844-4668-ae3e-cdeffa87cbc0

“Yüzde 30’luk artış yetmez”

Memur ve emekli maaşlarına düşük oranda zam yapılmasını için TÜİK’in enflasyon rakamlarını düşük açıkladığını iddia eden Cemşit, “Saray rejimi, son haftalarda sürekli ‘enflasyonun belini kırdıklarından’ bahsediyor. Ama gelin görün ki, kırılan enflasyonun beli değil, emeklilerimizin ve memurlarımızın hayalleri oldu. TÜİK’in makyaklı verileriyle 2023 yılının ilk 6 ayı için memurlarımızın ve emeklilerimizin maaşlarında yapılacak artış önce yüzde 16,4 oldu. Ardından 3 Ocak Salı günü, memurun ve emeklinin hakkı değilmiş de AK Parti Genel Başkanı’nın lütfuymuş gibi artış oranı yüzde 25 olarak açıklandı. Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu, ‘Sadaka mı veriyorsunuz, bu yetmez, bu rezil artışın hesabını vereceksiniz’ diye tepki gösterince saray 4 Ocak Çarşamba günü artış oranını yüzde 30’a yükseltmek zorunda kaldı. Genel Başkanımızın çağrısıyla artış oranı yüzde 30’a yükseltildi, memur ve emekli ‘Ya Kemal Bey olmasaydı’ dedi. Peki, saray yapımı yüksek enflasyon ve pahalılık ortamında yüzde 30 artış yeter mi? elbette yetmez” diye konuştu.

“Ülkemizin hazinesinden faizcilere ve tefecilere on milyonlarca para aktarılıyor”

TÜİK’in açıkladığı enflasyon rakamlarının gerçeği yansıtmadığını savunan Cemşit, “İktidara yakın İTO’nun dahi yıllık enflasyon verisi yüzde 93, bağımsız ENAG’ın yıllık enflasyon verisi yüzde 137, iktidarın manipülasyon kurumu olan TÜİK’in yıllık verisi ise yüzde 64,27. Bir yandan halkın hissettiği gerçek enflasyon ve pahalılık var, diğer yandan sarayın açıkladığı sahte enflasyon verileri var. Saray milyonlarca memur ve emekliyi işte bu sahte TÜİK verileri enflasyon oranında artışa mahkum etmiştir. Saray, talimatıyla yönettiği TÜİK’in verileriyle memurumuzun ve emelimizin sofrasındaki her bir lokmayı adeta gasp etmiştir. Yüzde 30’luk sefalet artışının 15,40 puanı, yani yarısından fazlası TÜİK’in makyajlı 6 aylık enflasyon verisinden oluşmaktadır. Erdoğan’ın sadaka verircesine yaptığı ve müjde olarak sunmaya çalıştığı artış ise bu oranı ikiye kaplamıştır. Tüm çalışanlarımız ve emeklilerimiz tarafından bir kez daha bilinmesini istiyoruz; Ülkenin hazinesinden faizcilere, tefecilere her ay on milyonlarca lira aktaran saray iktidarının çalışanlarımızın ve emeklilerimize reva gördüğü artış oranı yüzde 14.6’dan ibarettir” şeklinde konuştu.

Memur ve emekliler ’Ya Kemal Bey olmasaydı ne olurdu’ diye soruyor”

Memur ve emekli maaşlarının yüzde 25’ten yüzde 30’a çıkarılmasında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun etkili olduğunu belirten Cemşit, “Saray, aparatı haline gelen TÜİK’i de kullanarak adım adım tüm ücretleri asgari ücret seviyesine getirmiştir. Saray düzeni tüm toplumu yoksullukla buluşturmaktadır. 2015 yılında ortalama memur aylığı asgari ücretin 2,44 katı iken, 2023 yılı için ortalama memur aylığı yüzde 30 zamla asgari ücretin 1,43 katına kadar gerilemiştir. Öyle ağır bir tablo söz konusu ki; Türkiye’de 13.9 milyon emekli, dul ve yetimin 8 milyonuna yakını asgari ücretin altında aylık almaktadır. SHK’nın son verilerine göre ülkemizde 4 milyon 84 bin dul ve yetim aylığı alan vatandaşımız bulunuyor. Dul ve yetimlerimizin kimisi 800 TL ile, kimisi bin TL, kimisi ise bin 500 TL ile geçinmek zorunda bırakılmaktadır. İşte bu sefalet düzeninde Erdoğan utanmadan en düşük emekli aylığının 5 bin 500 TL olacağını açıkladı. Sayın Genel Başkanımızın çağrıları olmasa bu artış dahi gerçekleşmeyecekti. En düşük emekli aylığı alanlar yine haklı olarak ‘Ya Kemal Bey olmasaydı, ne olurdu?’ diye sordu” ifadelerini kulandı.

“Kepçeyle alıp, kaşıkla veriyorlar”

CHP’nin en düşük emekli maaşının asgari ücrete sabitlenme teklifinin AK Parti ve MHP’nin oyları ile ret edildiği iddiasında bulunan Cemşit, “AK Parti Genel Başkanı, açılık sınırının 8 bin 130 TL olduğu ülkemizde 5 bin 500 TL emekli aylığı vermekle övünüyor. Partimizin en düşük emekli aylığının asgari ücret seviyesine çekilmesi teklifini ret ediyor. Neden? Çünkü saray ülkenin kaynaklarını, hazinesini, kimi 3, kimi 4, kimi ise 5 yerden maaş alan danışmanlarına, faiz lobilerine 5’li çeteye ve ballı müteahhitlere aktarıyor. Tercihini emekliden, memurdan, işçiden yana değil, bir avuç yandaştan yana kullanıyor. Milyonlarca memura, emekliye, işçiye, dul ve yetimlere ise açlığı ve yoksulluğu reva görüyor. Emeklinin, memurun, işçinin sofrasından kepçeyle alan iktidar, söz konusu ücret zammı olduğunda, kaşıkla veriyor” açıklamalarında bulundu.

HABER: Savaş ARI