ÖZLÜ'NÜN YOL HARİTASININ ŞİFRELERİ

Hafta başında Dr. Faruk Özlü şirketlere yönetim kurulu üyelerini açıkladı. Eskiden bu şirketlerin varlığı ve yokluğu bile belli değildi. Ama şimdi toplumdaki içtimai ve sosyal yapıya dokunan, yapısıyla varlığını hissetmeye başladık. 7 kişiydi bunların yönetim kurulu üyeleri. 3 kişiye düştü. Belediye meclis üyeleri vardı. Belediye Başkan Yardımcıları, hem şirket yönetim kurulu başkanlığı yapıyordu hem yönetim kurulu üyesi oluyordu. Oradan biraz maaş alıyordu. Bu dönem hiçbir belediye meclis üyesi Faruk Bey tarafından buraya dahil edilmedi. Şirketlerin yönetim kurullarına getirilmedi. Belediyede Okan Özkasap gerçeği var. Doğruluğu dürüstlüğüyle hesap ve hakikat noktasında çok hassas bir insan. Başkan yardımcılarının haricinde Okan Bey'den başka kimseyi şirket yönetim kurullarına almadı. İnsana sadakat yakışır, görse de ikrah yardımcısıdır doğruların Cenabı Allah. Bu söze istinaden hiçbir yerde aday gösterilmeyen ama bir şeye tevessül etmeyen belediyeci Muhsin Yavuz'u da Beltaş'ın yönetim kurulu başkan yardımcılığına, kendisini de Beltaş Yönetim Kurulu Başkanlığı’na atadı. Burada da ince bir siyaset var, ince bir strateji var. Faruk Özlü hakikaten şeffaf bir duruş sergiledi.

ALBAYRAK'IN ÇIKIŞI ÖRNEK OLSUN

Hatırla, gönülle, baskıyla, dengeyle belediyelerde istihdam edilen insanlara (3 Mayıs) bugün Akçakoca Belediye Başkanı Fikret Albayrak bir açıklama yaptı. Dedi ki 12,5 milyona yakın personel giderimiz var. İller Bankası'ndan bize gelen 7,5 milyon lira bir para var ayda. 5 yılda 5,5 milyon gibi bir rakam açığımız var. Bunun en büyük sebebi alınan 150’den fazla personel. ‘Bunlarla yollarımızı ayıracağız.’ dedi. Sayıştay raporlarında da vardı, Danıştay raporlarında da vardı. Belediyenin kadrosuna göre şirket ve dışarıdan sözleşmeli personel alabiliyorsunuz. Fakat bu çok aşılmış. Okan Yanmaz döneminde de vardı, zaten o dönemde alındı bu işçiler. Aynı şekilde Düzce Belediyesi'nde de var 2 bine yakın personelden bahsediliyor. Burada da bir takım tasarruflara gidilecek. Onun için zaten hassas bir konu olduğundan Beltur’un başarılı genel müdürünü Belka’nın başına aldı. Samimiyet diyoruz ya; bu samimiyete göre bu kadar işçi alımı, bu kadar personel alımı akıl karı değil. Tüm Belediyelerde norm fazlası personel var. Onun dayısı var, bunun amcası var, bunun dengesi var diye alınan ama çalışmayan, hak etmeyenler, yük olanlar lütfen ayrılsın. Başkanları bu konuda sonuna kadar desteklemek lazım. İnsanları istihdam etmek, maaşını vermek, sigortasını ödemek kolay bir şey değil.

Özellikle Akçakoca Belediye Başkanı Fikret Albayrak'ın bu konuyla ilgili aldığı karardan dolayı tebrik ediyorum ve destek veriyorum. Herkes destek vermeli kamuoyu da destek vermeli. Çünkü belediye hanımın çiftliği değil.

Ercan Öztürk Düzce milletvekili geçen gün sosyal medyasından da paylaştı. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Fatih Kacır Akçakoca Organize Sanayi Bölgesi’ni bilgilendirme ve hızlandırma noktasında ziyaret etti. Kendisine teşekkür ediyoruz, Düzceli olarak çünkü Akçakoca'daki sanayinin gelişmesi Düzce’ye, her alanına katkı sağlayacaktır. Hatice'ye değil de neticeye bakmak lazım. Sonuç almak lazım, hızlandırmak lazım. Düzce'deki Organize Sanayi’yi, Düzce'deki genişlemeyi durdururken çevreyi aşmak lazım. Çünkü hava kirliliği var tarımsal alanlarımız var. Mis gibi güzel tarım alanları sanayiye heba edilmesin ama Akçakoca'da da zaten Organize Sanayi Bölgesi denize yakın, limana yakın, imkanlar güzel. Lojistik imkanları ekonomik olarak katkı sağlıyor. O kapıya giden oradan bir netice alacaktır, Ercan Öztürk'ün bu hassasiyetinden dolayı kendisini tebrik ediyorum.

Bu arada İsrail'le bütün ticaretimizi durdurduk, tamamen durdu. Dünyada da bir kahve firması var, Starbucks. 35 milyar dolar hisse değerini kaybetmiş. İsrail'e yardım eden bir firma olarak biliniyordu. İnsanlar birliği yaşamlarının içine koyarlarsa Müslümanlar olur olmaz fark etmiyor. Böyle yaptırımlarla dünyada birtakım neticeler alınır.

KUŞÇUOĞLU'NUN AKIBETİ...

Düzce'nin siyasetinde biz birçok konuda değerlendirme yapmıştık. Bu konuyla ilgili çok üst seviyeden bize gelen değerlendirmede gereği yapılacak. İnşallah herkes gereğini gerektiği gibi yapar. Ama bu arada Hakan Kuşçuoğlu’nun kalemi de kırılmış istifa ettiği için. Merkez ilçe başkanından il başkanlığını beklerken istifa ettiği için Hakan Kuşçuoğlu’nun kalemini kırmışlar. Siyaset noktasında ne olur bilmiyoruz ama önemli olan memleketin milletin Düzce'nin faydasına olan işler. Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi’nde fındıkla ilgili bir çalıştay var. Ticaret Odası, Tarım İl Müdürlüğü ve Düzce Orman Fakültesi’nin ortaklaşa çalışması ile ilgili fındık noktasında tarım noktasında çalışmalar devam etmeli. Düzce il tarımının Hayme Anası diyebileceğimiz kadar gönül vermiş, mesleğini çok seven bir Tarım İl Müdürü var. Aynı zamanda Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı hakikaten memleket Düzce olduktan sonra gerisi teferruattır bakışıyla memlekete hizmet etme noktasında bir samimiyeti var. Bu güzel samimiyetler bir araya gelince Düzce'nin hedefi turizm ve tarım oluyor. Emin adımlarla ilerliyor, inşallah hepimize faydası olur.

PROGRAMIN TAMAMI İÇİN TIKLAYIN;