Düzce 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde savcı mütalaa verdi. Sanıklar eski Belediye Başkanı Recep Tuna. Savcı mütalaasında 9 yılla 22 yıl arasında hapis cezası istiyor. Mütalaada özet olarak ‘kamu zararı, ihaleye fesat karıştırma’ olduğu biliniyor. İhaleye fesat karıştırma suçlarından sanık Recep Tuna, başkan yardımcıları ve birçok sanık hakkında Türk Ceza Kanunu'nun 235, 236 ve TCK 53. maddesine göre mütalaada bulunmuş. Savcılığın mütalaasında bunların hakkında resmi evrakta sahtecilikten, ihaleye fesat karıştırmaya kadar ceza var.

25 Aralık 2014 tarihinde bir ihale yapılıyor. 5 Ocak 2015 tarihinde de KGK isimli firmayla sözleşme imzalanıyor. -6 derece soğuk var. 60 cm’e yakın kar var. 16 km’lik bir alanda o günkü şartlarda ihalenin değeri 1 milyon 336 bin TL’ymiş. Döviz kuru 2.37 TL’ymiş. Totale vurduğunuz zaman 565 bin dolar yapıyor. Bugünkü kur bazındaki karşılığı da 16 milyon TL. Peki biz bu rakamları niye söylüyoruz? Ne -6 derecede sahaya inilmiş ne toprağa inilmiş hakedişler imzalanmış, paralar ilgili şirketlere ödenmiş. Sonuç itibarıyla hiçbir şey yapılmamış. Ama para ödenmiş. Eski Belediye Başkanı’nın, duyduğumuza göre şu an belediye başkan aday adayıymış, 9 Ocak 2024’e mahkeme ertelenmiş karar duruşmasına.

Ne usule uygun ne esasa uygun ne vicdana uygun ne ihsana uygun ne İslam'a uygun bir ihale yapılıyor ve MASAK diye bir kuruluş var paraların nereye gittiğini de bir görseniz aklınız hayaliniz durur. İhaleye katılan şirketle, ihaleyi alan şirket arasında paralar gidiyor geliyor. Burada birilerinin borcu ödenmiş, birilerinin derdine derman bulmuş ama beytülmal kaybetmiş. Beytülmaldan gitmiş. Bugünkü değerle 16 milyon lira yani 565 bin dolardan bahsediyoruz.

Şu an aday adayı. Ve burada o dönemin Belediye Başkanı Recep Tuna ve o dönemde yine Belediye Başkan Yardımcısı olan yanında 3 kişi daha var toplamda 5 kişi. Bu işte parayı cebellezi etmişler, parayı kapatmışlar üzerine. ‘Efendim onu yaptık bunu yaptık.’ Yazık ki ne yazık. Hazreti Mevlana’ya ‘En iyi neyi bilirsiniz?’ diye sorulunca, diyor ki, ‘Haddimi bilirim.’ Böyle bir yargılama var, siyasetçiler bu siyasetten, bu makamdan vazgeçmiyorlar, ben soruyorum, ‘Ey Recep Tuna, bu davada sizi mahkemeye veren eski belediye başkanı şimdi MHP'den Belediye Başkanı Mustafa Koloğlu. Mustafa Koloğlu bu konuyla ilgili kesin kabul olup da defter kapanmadan bunu işleme koymuş demiş ki ‘Burada böyle bir usulsüz bir iş var, gayesiz bir iş var.’ Bu ortaya çıkmış. Bu nasıl izah edilir, nasıl ifade edilir? Bunu bilmiyorum. İnsan bazen kelimelerle oynarken sıkıntıya düşüyor. Yani şimdi bunu nasıl yaptınız, yaptınız, ettiniz, eylediniz ve şu anda bir Boğaziçi belediye başkanı bu boşluğa düşmüştü hatta cezalandı, tutuklandı. Yani bu parti, bu insanlar hiç mi sorumluluk sahibi değilsiniz bu insanlara karşı? Hâl böyleyken hem Türk Ceza Kanunu 53. madde tüm kamu haklarından yararlanamayacak şekilde bir mütalaa sunmuş ki muhtemelen bu şekilde karar çıkacak. Çünkü aylardır, günlerdir, yıllardır zaman içinde devam ediyor bu dava.

Siyasette küçükken komşunun evinden aldığın elmaların bile hesabını sorulacağı mantığıyla hareket edilmesi gerekirken yani ticaretinde, ailende, sağında-solunda yaşamının içinde toplumla aykırı olmayan, Allah'ın kanununa ve devletin kanununa aykırı bir yaşam yaşamadan gelenler siyasete talip olsun, diğer türlü adama soruyorlar günü geldiğinde, Düzce 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davada, önceki dönem Cumayeri Belediyesi’nde görevli belediye başkanı, belediye başkan yardımcısı, ihaleye girenler, memurlar 9 yılla 22 yıl arasında yargılanıyor ama yine aday adayı olmaya kalkıyorlar, anlamak mümkün mü, değil? Bunlar yörük malıyla kurban kesmemişler ama yörük malını pay etmişler pay.

Mesela paranın büyük bir bölümü 700 bin liraya yakın bir bölümü o günkü şartlarda Düzce'de bulunan bir işletmenin ortaklıktan ayrılması payı olarak gittiği söyleniyor MASAK raporlarında. Bu şartlarda aday adayısınız hayırlı olsun, buna aday gösterecek parti varsa ona da hayırlı olsun, buna oy verecek vatandaş varsa bu şartlarda onlara da hayırlı olsun. Yargılama devam ederken ‘Ben aday adayıyım.’ diye çıkmak bile insanın yüzünü kızartması gereken bir durum. O toplum demez mi ‘Daha yargılama süreci bitmedi.’ Hoş beraat alacak haliniz yok, daha süreç devam ediyor.’

Boğaziçi’nin mektupçu bir belediye başkanı var; İbrahim Ercan. Modern ve sosyal; herkesten bir şey isterken dünyasını modern bir isteyici gibi kullanan bir yerel yönetici. Altına markalı işte cip alıp da arabanın arkasında dolaşan ama sadece dolaşan o günden bugüne Boğaziçi’ne elle tutulur gözle görülür bir şey yapmayan ama mektupçuluğu çok iyi yapan bir başkandan bahsediyoruz. Sonu geldi gibi görünüyor çünkü Murat Altınışık orada muhtar olan bir arkadaş. O toplumda kabul gören bir de Erhan Alemdar ismi var. Çağsu’da yönetici. İkisi de AK Parti’den aday adayı, MHP'den ne olduğunu bilmiyoruz.

Kaynaşlı’da Erol Bayraktar eski belediye başkanı, yenilen pehlivan güreşe doymazmış hesabı gene aday. Akçakoca’dan eski İlçe Başkanı Esvet Sarıoğlu da aday adayı oldu, bekleniyor mu daha çıkacak olan var mı bilmiyoruz. Esvet Sarıoğlu bugün aday oldu. Ama adaylar içinde çok enteresan bir isim var, Akif Keleş. Mehmet Keleş'in Özel Kalem Müdürü. Özelliği, Mehmet Keleş’le ilgili dönemin yerel yönetimlerinden sorumlu başkanına Erol Kaya ile çok hasbihal eden bir arkadaş. AK Parti'den Belediye Başkan Aday Adaylığı’na müracaat etti. Karamanın koyunu sonra çıkar oyunu diyor ya, yakında Düzce Belediyesi'nde Faruk Özlü'nün ismi açıklandığı zaman Belediye Meclis Üyesi olarak görürseniz hiç şaşırmayın. Dilindeki yerle gönlündeki yer farklı gibi geldi ve Akif Keleş’in Mehmet Keleş'in Özel Kalem Müdürü olan Akif Keleş'in aday adayı olması çok düşündürücü ve manidar çok güzel bir oyun kuruluyor çok ince bir oyun bu çok ince bir strateji. Bizim pek aklımız ermez ama öngörümüz şu, konu mankeni oldu.

Partilerde aday adaylığı süreci devam ederken, Düzce'de konuşulan bir konu daha var. Olay şu, toplumda karşılığı olan isimler aday olacak, kiminle kazanılırsa, partisine, misyonuna en uygunsa onunla beraber seçime girilecek. Şu anda aday adaylığı müracaatları devam ediyor. Akçakoca'da AK Parti eski İlçe Başkanı Esvet Sarıoğlu, Kaynaşlı'da 2019'da seçim kaybetmiş Belediye Başkanı Erol Bayraktar, Boğaziçi'nde Çağsu Hastanesi’nde görevli, İmam Hatipler Derneği'nde de Müdür Yardımcısı Erhan Alemdar, yine Boğaziçi'nde Mahalle Muhtarı olan ‘İşin tam merkezinden gelen, derdinden gelen, dermanını bilen.’ diyor kendisine, Murat Altınışık aday oldu. Adaylar açıklandıkça biz buradan paylaşacağız.

PROGRAMIN TAMAMI İÇİN TIKLAYIN