Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Düzce Milletvekili Talih Özcan, yaklaşan yerel seçimler öncesinde Öncü TV Haber Müdürü Canan Üstüner’in sorularını yanıtladı. Yerel seçimlere iddialı bir şekilde hazırlandıklarını söyleyen Özcan, “Daha çok sahaya ineceğiz, daha çok kendimizi göstereceğiz, daha çok projelerimizi anlatacağız. Düzce’nin geleceği ile alakalı her siyasi parti ne yapmak istiyorsa, daha net bir şekilde koymalı” diye konuştu. Cezayir Temasları hakkında de konuşan Özcan, ikili görüşmelerin her iki ülke açısından da olumlu geçtiğini söyledi.

“ÜLKE SİYASİ TARİHİNE ALTIN HARFLERLE YAZILACAKTIR” “ÜLKE SİYASİ TARİHİNE ALTIN HARFLERLE YAZILACAKTIR”

Önümüzdeki 31 Mart yerel seçimleri öncesinde CHP’nin saha çalışmaları devam ediyor. Öncü Medyaya ziyarette bulunan CHP Düzce Milletvekili Talih Özcan, CHP’nin yerel seçimlerinin favori ismi olduğunu belirtti.

“Cezayir’de son derece başarılı gelişmeler oldu”

Cezayir temasları ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Özcan, “12-14 Şubat tarihleri arasında dış işler komisyon üyesi olarak Fatih Oktay’ın başkanlığında 5 vekil ve 14 kişilik heyet Cezayir’e gittik. Cezayir’in Meclis Başkanı, Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı, Başkan Yardımcıları ve Parlamento ile bir araya geldik. Bunun yanında Ticaret Bakanlığı, Enerji Bakanlığı, Madencilik Bakanlığı, Kültür Bakanlığı ve bunlarla ilgili konsolosluklarımızı da birebir ziyaret ettik. Bizi heyet olarak zaten konsolosluğumuz karşıladı zaten, çok ilgi alaka gösterdiler. Biz ikili ilişkilerde Türkiye’nin yaptığı verimli çalışmalar vardır, Asya ülkeleri için söylüyorum. Afrika ülkeleri ile ilgili ülkemizin bir çalışması var, bende bu çalışmaları yakından takip ediyorum. Bu ilişkilerin hem kültürel hem ekonomik anlamda güzel ileriye dönük olduğunu düşünüyorum. Son derece başarılı gelişmeler oldu. İki tarafında isteği var. Son 10 yılda müthiş bir gelişme var Cezayir ile aramızda. Bu son derece önemlidir” dedi.

Ekran Görüntüsü 2024 02 19 121430

“Her iki ülke arasında birlikte yapacağımız çalışmalar var”

Cezayir temaslarında yapılan görüşmelerin her iki ülke açısından da olumlu geçtiğini dile getiren Özcan, “2006’ da bir anlaşmamız var, Dostluk Grubu anlaşması. Daha sonra birçok daha anlaşma ile bunları genişletmek istiyoruz. Birlikte yapabileceğimiz yatırımlar var. Bir firma buraya 6 milyarlık bir yatırım yaptı. 30 bin istirham var. Türkiye açısından son derece önemlidir. Gitmediğin yer senin değildir, gitmekte fayda vardır. Canı gönülden de destekliyorum, dış ilişkileri geliştirmek lazım. Az da olsa bu girişimde hedefe ulaşıldı diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

“İş adamları ile temaslar kuracağız”

Cezayir’in iş dünyası ile temaslar kuracaklarının altını çizen Özcan, “Bu çalışmalar hep başlangıçtır zaten. Ben Dış İşler Komisyon üyesi seçildiğimden bu yana 7-8 aylık sürede en azından 4 ülkeye gittik. Bu yatırımcıları ülkeye geçmek için bizde elimizden geleni yapıyoruz. İnşallah hükümetimiz buralara heyetler halinde gidecek, oradan heyetler gelecektir. Bu ikili ilişkilerde her iki tarafta birbirini davet ediyor. Biz de parlamento olarak iş adamları ile temas kurduracağız. Düzce’nin kalkınmasında biz de uğraşıyoruz inşallah” ifadelerine yer verdi.

“Ben seçim atmosferini çok farklı görüyorum”

Önümüzdeki 31 Mart yerel seçimler sürecinde CHP olarak Düzce halkına dokunacaklarını kaydeden Özcan, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Ben bu seçim atmosferini çok farklı görüyorum. Halk bizim iyi bir şey yapmamızı istiyor. Öncelikle ben bunu görüyorum. Ama burada halka lafta olmaz dokunmak lazım, gitmek lazım, onlarla bir bütünlüğü teşkil etmek lazım. Bende bu anlamda seçim zamanı yanlış bir politika olur diye istemiyorum da. Ben halka dokunuyorum,  ben kendim de halkım. Partiyi öne çıkartacak, halka gitmeden söylem olarak yaparsak doğru olmaz. Her siyasi partinin halka ile bütünleşmesi lazım. Halkın dertlerini yerinde dinleyeceksin, çözümü onlarla beraber arayacaksın. Ben sokağın, vatandaşın dostuyum diye düşünüyorum.”

“Yerel seçimlerde iddialıyız”

CHP’nin önümüzdeki  31 Mart yerel seçimlerinin iddialı partisi olduğunu söyleyen Özcan, son olarak şu görüşlere yer verdi:

“Biz de iddialıyız bizi de takip etsinler. Ben vekil olarak, hep sahadayım, alandayım ama bizimde parlamento da çalışma görevlerimiz var. Bunları tamamlamaya çalışıyoruz. Haftanın belirli günlerinde vakit anlamında yok yani, hafta sonları cumadan itibaren hep buradayım. Daha çok sahaya ineceğiz, daha çok kendimizi göstereceğiz, daha çok projelerimizi anlatacağız. Düzce’nin geleceği ile alakalı her siyasi parti ne yapmak istiyorsa, daha net bir şekilde koymalı. Vatandaş çok yorgun, biz onları yormadan en kısa yoldan nasıl onlara anlatabiliriz. Ama önce onlara ulaşıp onlara dokunacağız. Ben parayı bulurum, projeyi hallederim şeklinde değil, 4 4’lük bu çalışmayı yapmamız lazım.”

HABER: Savaş ARI