Düzceli çiftin dünya evine girmesine şahitliğine tanık olduk. Gölyaka'nın gülen yüzlü Belediye Başkanı Yakup Demircan'ın oğlu Ahmet Demircan, Burcu Balcı ile dünyaevine girdi. Allah hayırlı mübarek etsin. Bolu'da marka bir otelde oldu. 70-80 kilometre gitti geldi insanlar. Düzce'den de güzel bir katılım oldu.

Düzce'nin 1200-1500 kişilik bir marka oteli ya da konferans olduğunda toplantılarını yapabileceği bir oteli yok. Bir beş yıldızlı oteli yok. İstanbul dolmuş, İzmit dolmuş, Kocaeli, Sakarya artık dolmuş. İnsanlar Düzce'ye doğru geliyor. Sanayi yatırımı veya yerleşim noktasında. Ancak bir otelimiz bile yok. Önümüzdeki günlerde bir organizasyon var. 150 kişiye yakın bir katılım olacak. Hepsinin bir anda kalabileceği ve toplantı yapabileceği bir otelimiz bile yok. Ne kadar vahim bir durum. Bu konuyla ilgili bir çalışma yapılmıştı. Fakat iş şartları, ekonomik şartlardan dolayı bu işin şu anda yapılma ihtimali yok. Işık görünmüyor.

Demircan'ın veya başka birinin veya toplumumuzun merasimi burada yapılması lazımdı. O konuşulana rağmen o anlatılana rağmen o şatafata rağmen olmadı, olmayacak gibi de görünüyor. Ekonomik şartlar bu işe müsaade etmiyor. Kimsenin keyfini bekleyecek halimiz de yok. Gelişen, değişen, kabuğunu kıran, yenileyen Düzce'ye artık otel şart. Düzceliler düğünler için Bolu'ya veya başka bir şehre gitmesin. Bizim de bir marka otelimiz olsun. Bizim de misafirlerimizi ağırladığımızda ve turizm faaliyetlerinde bir aurası olan, bir markası olan, bir saygınlığı olan ve bir ağırlığı olan otelimiz olsun.

Gençlerimizin, genç kızlarımızın hayalleri olan, arzu ettikleri o marka otellerde, nitelikli yapılarda düğünleri olsun, merasimleri olsun, toplantılar olsun. Bunun Düzce'de olması gerekiyor. Dünyanın şartlarına uygun, nitelikli bir yer kazanalım, kazandıralım.

AK Parti'de bir temayül yoklaması yapıldı. ‘Adaylardan hangisi olmalı, hangisi olmamalı?’ diye… AK Partililer geldi ve 42 belediye başkan aday adayını oyladı. 2024 ile 2029 yılları arasında bölgemizi yönetmeye talip olan aday adayları sahaya çıktı. Temayül bütünün bir parçası yani yüzde 100 etkili bir şey değil. En çok aday adayının olduğu parti yine AK Parti oldu. Siyasi çalışmalar devam ediyor. Arkadaşlarımız bu konuyla ilgili haber ve röportajlar yaptı. www.oncurtv.com’dan bunları takip edebilirsiniz. Siyasette bir yere gelmek, siyasete talip olmak, yönetmeyi düşünmek ve yönetmeye medeni cesareti olmak, öyle çok kolay bir şey değil.

Nigar Demircan Çakar'ın da Milliyetçi Hareket Partisi il yönetiminden bir isimle Düzce'nin yerel yönetiminde yer alabilmek için görüşmeler yaptığı söyleniyor. Kendisi bilindiği gibi Düzce Üniversitesi eski rektörü… Görevden affı istenerek, rektörlük görevinden ayrılan Nigar Hoca akademik kişiliğiyle değil belki siyasi birikimiyle karşımıza çıkacak. Onu da zaman gösterecek. Düzce'de ve ilçelerinde Cumhur İttifakı’nın bileşenleri noktasındaki tasarruflarla ilgili bir gelişme var. Aday arayışı Milliyetçi Hareket Partisi'nde sürüyor.

Akçakoca eski Belediye Başkanı Fikret Albayrak, Cumhuriyet Halk Partisi'nden belediye başkan aday adaylığı için müracaatta bulundu. Aday adayı değil de aday gibiydi müracaat için değil de seçimi kazanmış bir siyaset edasındaydı. CHP ilçe başkanına müracaat etti. Tuğrul Abanoz da çok saygıyla, hürmetle karşıladı. Muhteşem bir kalabalık, çok yoğun bir ilgi vardı. “Adayım ve seçimi kazanacağım veya kazandım” gibi yani aday adaylığı değil de seçimi kazanıp partisine gelen bir belediye başkan edasını gördüm. Orada bir şey söyledi. “Akçakoca Belediyesi’ne kayyım atanması lazım, çok kötü bir durumu var. Biz onu ayağa kaldıracağız, belediyeciliği bilmeyen bu işte başarılı olamaz.” dedi. Ben de aynı fikirdeyim. Belediyeciliği bilmeyen belediyecilik yapamaz. Mahalli idareler o kadar kolay bir şey değil. Bunu bilen, bu işte dertlenen ve bu işte sıkıntı yaşamayacak olanların işe talip olması lazım.

Cumayeri’nde Mustafa Koloğlu'nun karşısında AK Parti'den tek aday, tek alternatif iddialı profil olarak Selim Metin var. İl Özel İdaresi Genel Sekreter Yardımcısı iken aday adaylığı için istifa eden Selim Metin ile Mustafa Koloğlu'nun seçimde başa baş bir mücadele edeceği görülüyor. Çilimli çok enteresan, orada nöbetçi bir aday var. Bir öğretmen arkadaş ismini söylemek istemiyorum. Muhsin Yavuz’un karşısına nöbetçi aday adayı ortaya çıktı.

Düzce merkezde zaten Faruk Özlü'nün karşısında iddiası olmamakla beraber usulen ‘Dostlar alışverişte görsün’ diye aday adayı olanlar var. Düzce'nin adayı zaten Faruk Özlü gibi görünüyor.

Birol Şahin yuvasına döndü, gitti Yeniden Refah’tan aday oldu. Kaynaşlı’da eski Başkan Erol Bayraktar ve Osman Altınışık meslektaşımız, bir meslek büyüğümüz aday adayı oldu. Gümüşova'da kimin kümesinde yemlenen, kimin kümesine yumurtladığı belli olmayan bir Kenan Sübekçi var. Milliyetçi Hareket Partisi'nden belediye meclis üyeliği yapmış. Şimdi AK Parti'den aday adayı oldu.

Seçim çok güzel şekilde Boğaziçi beldesinde geçiyor. Erhan Alemdar gibi İmam Hatipliler Derneği Başkanlığı yapmış, bu işin mayasından, kökünden gelen, hakim ve vakıf bir aday var. Murat Bey var. Mahalle muhtarlığı yapmış. İş insanı İbrahim Ercan milleti bu şekilde baskı altına alan bir model. Devrini de tamamladığını düşünüyorum. Seçim anketleri yapılırken hangi mahalleye gidilecekse kendi akrabasını, dostunu koyup ‘Oradan çok çıktım.’ diyor. Boğaziçi küçük yer olduğu için de bunlar tutmuyor.

PROGRAMIN TAMAMINI ZİLEMEK İÇİN;