Kur’an’da ismi geçen tek ay, Ramazan Ayıdır. Adı geçen tek gece de Kadir Gecesidir. 27 Nisanı 28 Nisana bağlayan gece, Kadir Gecesidir.  Bin aydan üstün olduğu bildirilen, bu kıymetli kandile ulaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Bu gece, Kur’an’ın indirilmesiyle ilgilidir. Bu sebeple Kur’an okumalı, özellikle Kadir Gecesinde, yüce kitabımızla daha çok ilgilenmeliyiz. Bu gece Hz. Muhammed’in (s) Peygamber olması sebebiyle, O’nun ahlakını benimsemeli ve bolca salat-ü selam getirmeliyiz.

Gene bu gece, yeryüzünü dolduracak kadar melek iner. Müslümanların   evlerine  girerek, o hane halkına dua  ederler ve bağışlanmalarını dilerler.  Diğer   taraftan  Kur’an’ın indirilişi ile, Peygamberimizin insanlığa gönderilişini, bizlerle birlikte kutlarlar.

Kadir Gecesi,  sema kapılarının açıldığı, esenliğin her tarafa yayıldığı,  dua ve tövbelerin kabul edildiği kutlu bir gecedir. Zira Peygamberimiz (s):  “Faziletine inanarak ve sevabını da Allah’tan umarak, Kadir Gecesini güzel amellerle değerlendirenin, geçmiş günahları bağışlanır” buyurmuştur.

Bizler de bu kutlu geceyi dolu dolu geçirelim. “Allah’ım, sen affedicisin, affetmeyi seversin, beni de affeyle” duasıyla başlayalım.  Peşinden de ailemiz, şehrimiz, ülkemiz ve tüm din kardeşlerimiz için dualar edelim. Yakınımızdaki yetim, fakir, engelli ve muhtaçlara yardım ederek, onların da kandil ve bayramlarının sevinçli geçmesini sağlayalım.

Kur’an, Kadir Gecesi’nde inmeye başladığı için, bu geceyi Kur’an’la ve güzel amellerle ihya edenler, 83 yıllık (yani bir ömre bedel) sevap kazanırlar. Ramazanı değerlendirenler, nasıl ki bayramı hak ediyorlarsa; ömrünü Kur’an’a göre  geçirenler de cenneti hak ederler.  Rabbimize gereği gibi yönelirsek, Allah bizleri de affedecek ve cennetiyle ödüllendirecektir.

Bu duygu ve düşüncelerle Kadir Gecenizi tebrik ediyor, dualarımızın bütün insanlığa sevgi, sağlık ve huzur getirmesini Yüce Mevla’dan niyaz ediyorum. Geceniz kutlu olsun, kandiliniz hiç sönmesin.