İki Nisan Cumartesi günü, mübarek Ramazan Ayının ilk orucuna başlamış olacağız. Bu ayda yapacağımız duaların ve ibadetlerin şahsımız, ailemiz, ülkemiz ve tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını niyaz ediyorum.

Bu ay, Allah’ın ve Peygamberin (s) çok önem verip, yüceltmesi sebebiyle onbir ayın sultanı olmuştur. Yüce Allah Kur’an-ı Keriminde: “Sizden Ramazana ulaşan oruç tutsun” buyurmuştur.  Sevgili Peygamberimiz (s) de, “Allah’ın ümmetime beş ihsanı vardır ki, önceki ümmetlere verilmemiştir,” buyurarak, şunları anlatmıştır:

1- Ramazan’ın ilk gecesi Allah, oruçlu kullarına rahmet nazarıyla bakar.

2- Oruç tutanların ağız kokusu, Allah katında misk kokusundan daha kıymetli olur.

3- Ramazan boyu melekler, oruçlu müminlerin günahlarının affı için dua ederler.

4- Allah, Cenneti Ala’ya “oruçlu kullarım için hazırlan” diye emreder.

5- Ramazan ayı boyunca ibadet edenleri, son gece ilahi affa kavuşturur.

Ramazanı Şerifi, biraz daha tanıyabilmek için, Peygamber Efendimizin (s) mübarek sözlerinden bir kaçını daha aktarmak istiyorum. “Eğer ümmetim, Ramazan Ayındaki sevapları ve diğer faydaları bilseydi, bütün senenin Ramazan olmasını isterlerdi” buyurması, bu ayı biraz daha anlamaya teşvik etmektedir. Aşağıda zikredilecek hadis-i şerifler, ufkumuzu biraz daha açmaya yardımcı olacaktır.

            “Bu ayda bir iyilik yapan, diğer aylarda bir farzı yerine getirmiş gibi olur. Bu ayda bir farzı yerine getiren ise, diğer aylarda 70 farzı eda etmiş gibi olur. Ramazan, sabır ayıdır, sabrın karşılığı ise cennettir.”

“Bu ay, oruç tutanların geçmiş günahlarının bağışlandığı, cennet kapılarının açıldığı, cehennem kapılarının kapandığı ve şeytanların da zincire vurulduğu bir aydır.”

“Ramazanın evveli rahmet, ortası mağfiret ve sonu da günahlardan azat olmaktır.” “Her kim inanarak ve sevabını da ümit ederek Ramazan orucunu tutarsa, onun geçmiş günahları bağışlanır.”

Ramazan Ayı, insana pek çok iyilik, güzellik ve sevap kazandıran, günahlardan da arındıran önemli zaman dilimidir. Normal ibadetlere ilaveten, diğer ibadetler ile iyilikler artar ve her yeri manevi bir atmosfer kaplar. İnsanlar daha merhametli, daha cömert ve hayırsever olurlar. Yetimler, engelliler ve ihtiyaç sahibi olan kardeşlerimiz gözetilir ve böylece sosyal faaliyetlerin de artmasına vesile olur.

Özetleyerek ifade edecek olursak Ramazan, Kur’an ve oruç ayıdır. İbadetlerin ve iyiliklerin bolca yapıldığı, sevapların çokça verildiği, dua ve tövbelerin kabul edildiği, günahların da bağışlandığı bir aydır. Güzel alışkanlıkların kazanıldığı, kötü alışkanlıkların terk edildiği, kısaca oruç tutanların adeta melekleştiği önemli zaman dilimidir.

           İdrak edeceğimiz Ramazanı Şerif’in ilimize, ülkemize ve tüm dünyaya barış ve huzur  getirmesini, Yüce Allah’tan niyaz ediyorum. C. Allah bütün ibadetlerimizi ve dualarımızı kabul eylesin. Sağlıcakla kalın ve Allah’a emanet olun.