12 Kasım'ı unutmadık, arkadaşlarımız da haber yaptı. Allah bu felaketi bir daha yaşatmasın. Depremin tam ortasındayız, fay hattının tam üzerindeyiz. Burada daha önce yaşayan toplumlar, Düzce ovasını tarım merkezi olarak değerlendirmişler. Toprak çok kıymetli ama biz kıymetli toprağın üzerine yaptık, binaları diktik.

Beyköy'de kale var, araziyi tarım alanında kullanmışlar. Kasım depreminde 1999'da ili değiştirme şansımız varken aynı yere çöreklenmişiz. Ondan sonra bu memlekette dev görünenleri cüce, cüce görünenleri dev görme hastalığımız devam etmiş. Bundan 300 sene, 500 sene önceki hale taşısak şu ortamı tarımda kullansak, ülkeye de millete de devlete de ümmete de Düzce'ye de faydalı olurduk.

Bugün iki tane belediye başkan adayı kesin olarak bildiğimden ismini açıklayacağım. Onu açıklamadan evvel İlhami Caboğlu, Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanı aile ve yapı olarak muhafazakar bir yapıda. Geçtiğimiz günlerde yönetimiyle beraber Öncü Medya’yı ziyaret etti. Canan Üstüner bizim haber merkezi müdürümüz kendisine boykotu sordu. Gazze'de ölen insanlığın. Siyonist, terörist İsrail devletinin kıydığı 11 binin üzerine çıkan canların yüzde 70'i de çocuk ve kadın. CHP Genel Başkanı Özgür Özel'in, 'Hamas teröristtir.' dediği mücadeleden bahsediyoruz.

Akçakoca Belediyesi boykota uymuyor. Düzce Belediyesi uzay gazozların ve diğer belediyeler yerli mallarını sosyal tesislerinde satışa sunarken, İlhami Caboğlu dedi ki 'Anlaşmaları var, olabilir. İsrail ürünlerini satabilir.' Bu ne aşk, bu ne sevgi bu ne siyaset. Akçakoca Belediyesi Milliyetçi Hareket Partili Devlet Bahçeli'nin hassas durduğu bir yerde Akçakoca Belediyesi Sosyal Tesislerinde boykot yok. Ne demek anlaşma yani bir toplumda bir ses var.

Oynamayacak gelin yerim dar dermiş. Bunlarınki de böyle. İlhami Caboğlu’yla Okan Yanmaz arasındaki siyasi bağlantının üstünde bir şeyler var. Çünkü bunun açıklaması izahı bu. İbrahim Peygamberi ateşe attıklarında karınca gidiyor, bir damla suyla diyorlar ki karınca sen nereye gidiyorsun? Tarafımı belli ederim diyor. Demek ki bunların da tarafı bu.

Akçakoca’da Ak Parti’de muhtemelen cumhur ittifakı olursa, iki tane isim ön plana çıkıyor. Hatta 3 tane isim ön plana çıkıyor. Bir tanesi ticaret ve sanayi odası başkanı Mehmet Nazım Pazvant, ikincisi Cüneyt Yemenici ve üçüncüsü Esvet Sarıoğlu. Ak Parti'den veya MHP'den Cumhur ittifakı halinde seçime çıkarlarsa bunlardan bir tanesi çıkar. Akçakoca da İYİ Parti'den İlçe Başkanı Avukat Behçet Alkan aday. Hatta 2019 seçimlerinde belediye meclisi ile 1500 oya yakın bir fark vardı. Cumhuriyet Halk Partisi'nin adayı kim olacak? CHP'nin adayı Kadir Pondul mu, Fikret Albayrak mı yoksa Tuğrul Abonoz mu? Tuğrul Abanoz diyor ki, 'Özgür Özel benim arkadaşım, aday benim.'

CHP'nin adayı Fikret Albayrak, ben bunu şimdiden söylüyorum ve diğer parti MHP'nin adayı da artık bu kadar aşk Okan Yanmaz olur herhalde. İlhami Caboğlu’yla ne aşkı var. bakacağız. Partinin üst düzey yetkililerinin orada bir iskanları varmış, evleri varmış ne var ne yok onlara da bakacağız.

Gümüşova'da mevcut belediye başkanı yani partisiyle de bir uyum sağlayamadı. Muharrem Tozan ben belediye başkan adayı değilim diye bir açıklama yaptı yakın çevresine aldığımız bilgilere göre. Aslında gene aday büyük bir ihtimalle iyi parti'den aday olacak. MHP’yle yollarını ayırdı fakat rakibi belirlemenin peşinde. Kenan Sübekçi var, herkese mavi boncuk dağıtan. Mustafa Çavuş diye eski MHP ilçe başkanı var. O da aday adayı olarak MHP'den girecek. AK Parti zaten orada iki isim üzerinde.

Anketler yapılıyor, gerek sosyal medyasında gerek kendi çevresinde, aday adayı değilim veya aday adayıyım diye bir çalışması yok. Anketlerde soruyorlar bunu aday görmek ister misiniz? Adamın haberi bile yok veya adamın niyeti bile yok. Burada ne var biliyor musunuz? Seçimden aşağı yukarı 6-7 ay önce anlaşılmış, görüşülmüş.

Bizi arayanlar oldu. Yığılca’yı hiç konuşmadın. Evet Yığılca'da Muzaffer Bey eski belediye başkanı. AK Parti'den aday olmazsa vatandaştan büyük teveccühü var bağımsız aday olacak. Rasim Çam zaten devrini bitirmiş. Özellikle Ramazan Baltacı'nın ismi geçiyor Milliyetçi Hareket Partisi'nden aday olarak. AK Parti'de de en iddialı isimlerden biri Selami Savaş, Hüseyin Yılgın ve Düzce Valiliği halkla ilişkiler müdürlüğü yapan Fahri Altınkayık çalışmalarına başladı. CHP'de Önder Atasoy belediye başkan adaylığı için bir öngörü var. Bünyamin Ateş de var. Artık Önder Bey mi olur Bünyamin Bey mi olur. Zeynel Çamlı ile bu iş nasıl olur. Çok radikal söylemleriyle uç söylemleriyle insanlarla fazla örtüşen gönüllerle beraber yürüyen bir arkadaş olmadığı için Önder mi olur Bünyamin mi olur hangisi olur?

Siyasette iki tane unsura dikkat etmek lazım. Üç maymunu oynayarak siyaset olmuyor. Saydığımız isimlerden memleketine, milletine faydalı olmak için mücadele edenler var. Bir de birkaç isim var. Bir söz var büyüklerin bir sözü var. Kendine faydası olmayanın kimseye faydası olmaz. Bugün dünyadaki dengeleri kuran masonluk teşkilatlar veya buna benzer oluşumlar var. Memlekette bir grubuna veya kulübüne bir kişiyi dahil edecekse enlerine bakar. En iyi doktor, avukat, iş adamı, tamirci. Bu işlere talip olan insanlara bakın. Kim nerede nasıl kendine bir faydası var mı? Çoluğuna çocuğuna faydası var mı? Ailesine faydası var mı? Cuma namazlarında hoca diyor ki Allah size hısım akrabanıza faydalı olmayı tavsiye eder. İyilik yapmayı söyler. Bunları sağlamayan adamların ne işi var?

Düzce merkezde Mehmet Keleş İYİ Parti'den adaylığını açıkladı. Sahada geziyor, sonuçlarına baktığınız zaman orada bir ışık göremiyorum. Gerekli etkileşimi kuramadı yani o heyecanı veremedi. Cumhuriyet Halk Partisi'nin adayı liberal kanattan gelen Rıdvan Bilgin CHP'nin Düzce belediye başkan adayı. Karşı tarafta Faruk Özlü gibi bir denge var. Yüzde 55 gibi Düzce'de anketlerden çıkan bir Faruk Özlü var. Ak Parti'den aday adayı var. Mustafa Keskin var eski il başkanı. Hikmet Keskin var. Bunlar aday adayı olarak Faruk Bey'le beraber. Çünkü belediye başkan adaylarının adaylık müracaatları kabul edilmiyor. Zaten doğal adaysınız diyerek edilmiyor. Artık bu hafta içinde hareket başlar.

Cumayeri’nde Selim Metin var. Karşında Mustafa Koloğlu var. MHP'den güzel bir seçim olacak. Kaynaşlı'da da Necdet Bulut. Bildiğim kadarıyla hem AK Parti peşinde hem Cumhuriyet Halk Partisi teklif getirdi. Hangisine gönül verecek, seçimleri göreceğiz.

PROGRAMIN TAMAMI İÇİN;