‘Ne oldu sana taş fırın erkeği? ’diyordu ya Davut Güloğlu. Ben Düzceli olmaktan Düzce'de doğmaktan,

yaşamaktan bir kere daha bugün gurur duydum ve aylardır, günlerdir şişirilen balon Anıtpark'ta patladı. Resmi rakamlara göre 212 kişi gelmiş yürüyüşe. Davut Güloğlu 8.5 şiddetinde bir depremle Anıtpark’ta ‘Ne oldu sana’ türküleriyle, ezgileri ile beraber oraya geldi. Ben her zaman söylediğim gibi Düzce insanının dili oldum, sözü oldum, gönlü oldum, derdi oldum. Bunlar garip gurbetçi, gelir gider.

Düzce'nin sokağını bilmeyen, Düzce'nin derdini bilmeyen; bir tane çakma bir profesör var. Düzce Üniversitesi'nde Ayhan Şamandar, profesörlüğü mahkemede olan, onun aklıyla gelinen noktada bu böyle olur. Düzce halkına, bugünkü yürüyüşle beraber hakikaten insanımızın asaletine bir kere daha saygı gösteriyorum. Davut Güloğlu hikayesi bitti. Şimdi şöyle bir sokağa çıkın. Akşamları sıcak pide kuyruğu var ya fırıncılarda. Orada bile insanlar daha fazlaydı.

Akçakoca’da bugün(29 Mart) Cumhuriyet Halk Partisi bir seçim mitingi yaptı. Fikret Albayrak dedi ki ‘Bu iş bitmiştir, benim şu rozetimi çıkarın. Ben Akçakoca’nın belediye başkanıyım.’ Çok kalabalık bir mitingdi. Maalesef benim muhalif olmama rağmen Okan Yanmaz da Fikret Albayrak da at başı gidiyor. Osman Cumhur temiz düzgün bir insan, sahaya sonra katıldı ve yetişemez gibi geliyor. Ya Fikret ya Okan, belki bir ihtimal Osman.

Boğaziçi’ne bakıyoruz. İlhami Caboğlu Düzce'nin her yerinde seçimi unuttu, Boğaziçi’ne kilitlendi ama İbrahim Ercan orada kendinden oldukça emin. Mehmet Kütükoğlu Yeniden Refah Partisi adayı sürpriz bir şekilde çok heyecanlı. Gerçekçi bir şekilde sahada, İbrahim Ercan'ın uykularını kaçırıyor. Muzaffer Hoca da bu hengamenin içinden bir yerden girebilir. O da sahaya girecek ama Boğaziçi'nde finale İbrahim Ercan'la, Mehmet Kütükoğlu beraber giriyorlar. Ben şunu söylemiştim hatırlatayım; İlhami Caboğlu, Boğaziçi'nde seçimi il başkanı olarak MHP'den kaybederse 1 Nisan sabahı siyaseti bıraksın. Yani her gün orada.

Beyköy dediğiniz zaman Osman Kılıç’la, MHP'nin adayı Fatih Ocak yarışıyor. Beyköy Düzce'nin birçok ilçelerinden, Anadolu'nun birçok ilçelerinden belde olmasına rağmen yaşanılabilir bir şehir gibi. Fatih Ocak da bunun yanında tabii belediyede çalışıyordu. Fatih Ocak zamanını beklerken Osman Kılıç Beyköy'de vefa bekliyor. Dışarıdan geldiğinizde Beyköy bir belde değil bir şehir, bir ilçe gibi. Statüsünü kazandıran Osman Başkan bu mücadelesinde ‘Artık bir daha yokum.’ dedi. Vefa bekliyor.

Yığılca enteresan, Yığılca’da CHP ilçe başkanı Zeynel Çamlı, Milliyetçi Hareket Partisi'nin adayı Ramazan Baltacı ile birlikte fotoğraf verdiler, Yığılca kazansın dediler. Tabanda bir ittifak yaptılar. Milliyetçi Hareket Partisi'nin adayıyla, AK Parti'nin adayı Selami Savaş arasında kıyasıya bir seçim geçecek gibi görünüyor. Bu arada Muzaffer Yiğit de bu rekabetin içinden aynı Boğaziçi’ndeki Muzaffer başkan gibi girebilir.

Kaynaşlı’da Birol Şahin dini vecibelerini yaşamaya çalışan bir kimlik olarak biliniyor. Birol Şahin seçimde halktan beklediği desteği alamayacak gibi görünüyor. Finale AK Parti'nin adayı Ahmet Türkmen ve Büyük Birlik Partisi'nin adayı daha önce Ak Parti'nin belediye başkanı olan Erol Bayraktar at başı gidiyor. Kaynaşlı'da yani ya Erol ya Ahmet. Olmadı Birol.

Gölyaka'da Yakup Başkan koşuyor, gece gündüz yarışıyor. Muzaffer Başkan da bu Yakup'un koşmalarıyla daha çok coşuyor. Bekir Başkan da hedefine kitlenmiş, bekliyor. Ben orada şu öndedir, şu arkadadır diyemem. Yakup Başkan'ın işi orada zor. Ama burada en önemli olan elit bir ekibi var oranın. Onlar Yakup Başkan’ı desteklemiyor. Yakup Başkan'ın daha önce belediye meclisindeki tüm şu anda görev yaptığı arkadaşları hepsi karşı tarafa geçmiş. Herkes eğri de sen mi doğrusun? Allah herkesin kalbine göre verir. Yakup Başkan'ın işi orada çok zor.

Çilimli'de İsmail Bayrak, Milliyetçi Hareket Partisi'nin adayı mazbataya alacağı saati bekliyor. Havlu atmış zaten diğer adaylar. Eski Bolu milletvekili Necmi Hoşver Çilimli’ye gidiyor. Yılmaz Yıldız karşılıyor kendisini. Artık nasıl bir tesadüf tevafuk olduysa, Milliyetçi Hareket Partisi’nin seçim bürosunu soruyor. ‘Sen bizi bir kere aramadın, beni bu İsmail Bayrak defalarca arayıp fikrimi sordu, düşüncemi sordu. Ben onu bir ziyaret edeceğim.’ diyor. Çilimli’de İsmail Bayrak seçimi bitirmiş öyle görünüyor.

Net olan ilçe daha var. Gümüşova’da Kenan Sübekçi AK Parti'nin adayı çok ciddi bir oranda kabul görmüş. Ercan Çakır'a eski Belediye Başkanı Ahmet Azap ve ailesi yardım etmesine, destek olmasına rağmen Kenan Sübekçi orada seçimi çok rahat alacak bir zemin oluşturmuş. Mazbatayı alacağı günü bekliyor.

Cumayeri’nde Recep Tuna'nın ailece ekibi de havlu atmış. Bu durumda artık Mustafa Koloğlu da mazbatayı alacak saati bekliyor. Artık Hilaltepe’de seçim sonuçlarını rüzgar ese ese seçimi izler.

Düzce Merkez’de biz tüm adaylara bir söz daha verdik. Öncü televizyonunda Yılmaz Eser'e MHP adayı, Deva Partisi'nin Adayı Murat Caymaz ve İyi Parti adayı Mehmet Keleş’e söz verdik. Günlerden beri söylediğim bir şey var ben demiyorum siz diyorsunuz. Vatandaşın bana intibası ve söyledikleri burada konuşuluyor. Düzce'de 4 kıymetli değer var. Biri yıllardır devlet aklı ve devlet bürokrasisinde bulunmuş. Bürokratlık yapmış, müsteşarlık yapmış. Düzce belediye başkanlığı yapan, devlet hiyerarşisini bilen, devlet aklıyla konuşan, devlet aklını bilen bir Faruk Özlü var. Bunu bir kenara koyduk ve yine yıllardır Düzce Belediye Başkanlığı yapmış, son döneminde görevden el çektirilen ve bir o kadar da yönetim ve devlet aklı birimlerinde çalışmış bir Mehmet Keleş var. Yıllardır devletle, ihalelerle haşır neşir olan inşaat mühendisi bir Yılmaz Eser var. Ve yine Düzceli bir dönem belediye başkan yardımcılığı yapmış, Faruk Özlü aday olmasaydı kendisinin aday olabileceği, Dursun Ay'ın yerine belki belediye başkanı adayı olabilecek nitelikte bir Murat Caymaz var. Bunların hepsi bir değer. CHP'den niye bahsetmiyorsun derseniz akrabası yok. Siyasete girmişlerdir, Allah kalplerine göre versin. Muş'ta doğmuşsun, Düzce'de doktorluk yapmışsın. Bizi Muş’a getirseler bize kim oy verir? Rizeli Çayeli’nden gelmiş, Davut Güloğlu. Bizi Rize'den aday yaparlar mı? Rizeli seni ikinci caddede gezdirir mi? Düzce’de bir işleri yok. Düzce’yi Düzceliler yönetirse yerelde Düzce'nin tozunu, toprağını duygusunu hakikatini yaşayan birisi yönetirse Düzce çok başarılı olur.

Her seçimde ben kime oy vereceğimi söylerdim. Ben Düzce'de gerçekten Düzce'nin geleceğine, madden manen kalkınmasına, büyümesine sebep olarak4 kıymetli insandan birine oy vereceğim. Pazar günü seçim var. Allah şu millete, memlekete, devlete Düzce'ye hayırlı olanı nasip etsin. Düzce ilçeleriyle merkeziyle beraber Türkiye'nin küçük hali. Düzce'de çıkan sonuç Türkiye'yi bağlar. Düzce'deki oy ortalaması Türkiye’ye yakın. Düzce'deki seçim sonuçları, Türkiye'nin seçim sonuçlarıdır. İnşallah hayırlara vesile olsun. Memleket sevdalıları kazansın. Düzce kazansın.

PROGRAMIN TAMAMINI İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN