Siyasette her şey belki de baştan yazılacak. Bir tarafa sorduğunuz zaman ittifak var. Düzce'de Milliyetçi Hareket Partisi aday çıkarmayacak. Akçakoca'da da AK Parti aday çıkarmayacak noktasına gelindi.

Düzce'ye baktığımız zaman Faruk Özlü zaten bir vizyon, bir misyon adayı. Karşısına ciddi bir boyutta aday çıkmadı. Aday olarak Faruk Özlü ile yarışabilecek bir eski İl Başkanı Hikmet Keskin var. Artık ne olur bilmiyoruz, ama şu anda Faruk Özlü kesin gibi görünüyor. Düzce'nin dengelerine baktığımız zaman Mehmet Keleş AK Parti'de başladı, MHP'de hüsrana uğradı. İYİ Parti’de hayata geçmeye çalışıyor, ama Mehmet Keleş’e AK Parti'nin döneminde AK Parti ile güçlenen isimler, güveç partileri veriyorlar. Mehmet Keleş’i güveçlerle besliyorlar. Bunu AK Parti'ye karşı, Faruk Özlü’ye karşı yapıyorlar. Güveçten aldığı enerjilerle ne olur, ne gider? Onu bilmiyoruz.

En büyük sürprizlerden birisini CHP'den bekliyorum. Cumhuriyet Halk Partisi'nin yapısıyla Rıdvan Bilgin pek uyuşamadı. Sorunlar oluşmaya başladı. CHP'liler ‘Rıdvan Bilgin varsa biz oyumuzu başka partiye veririz’ demeye başlayınca, CHP'nin içinde hareket başladı. Bugünlerde konuşulan, kulislere yansıyanlara göre Semih Cemşit Eski İl Başkanı hakkında buraya gelen milletvekillerinin verdiği bir rapor var. ‘Hedefe gidebileceğimiz en iyi aday, yaptığımız kamuoyu ve Partililerle istişarede Semih Cemşittir. Rıdvan bilginle olmaz.’ diye bir temayülde bulunmuşlar. CHP'den yeni bir isim çıkabilir. Semih Cemşit aday olarak söylenebilir. Rıdvan Bilgin devam eder mi? Onu bilmiyoruz.

Yeniden Refah İl Belediye Başkanlığı için Selahattin Aydın'la görüşüyor. Ciddi de bir temas var. Milliyetçi Hareket Partisi'nin durumu belli zaten ittifak yapacaklar. Yapmazlarsa muhtemelen İlhami Caboğlu. Aday bulunamadığı yerde il başkanı potansiyel adaydır.  İttifaka AK Parti'nin merkezde ihtiyacı yok, Faruk Özlü'nün ihtiyacı yok. İttifak zaruriyeti olursa, 5 yıllık Faruk Özlü’nün Düzce'deki emeklerine ve 30 yıllık devlet adamlığı noktasında bakanlığı, milletvekilliği, müsteşarlığı, bürokratı, yaşanmışlığını tartışılır hale getirir.

Akçakoca'da CHP'de 17-25 Aralık rüzgarlarından etkilenen, orada adı geçen Mustafa Yıldız var. Yine Akçakoca'da bir dönem aday olan, belediye başkanlığı yapan Fikret Albayrak var. Tuğrul Abanoz ilçe başkanı ‘Aday olacağım’ dedi fakat sabıka kaydından dolayı aday olamadı. Üyeler arasında ön seçim yapılacak. Resmi olmayan bir ön seçim yapılacak. Hangimiz aday olsun diye karar oradan çıkacak. Akçakoca'daki ittifaka baktığımızda 6 tane aday adayıyla yaptığımız görüşmelerde ittifak falan yok. Biz adayımızla çıkacağız diyorlar. Burada iki unsur var.

AK Parti'nin merkezdeki oyu, MHP'nin 4 katı kadar. MHP'nin adayı Okan Yanmaz ittifakın adayı olur mu? Olur. İlhami Caboğlu bu, MHP bu. Ne yapacağı belli olmaz. O zaman ne olur? Karaman'ın koyunu sonra çıkar oyunu. Ortaya ne çıkacağı belli olmaz. Akçakoca'da 6 tane aday adayı AK Parti'de ve merkezdeki oyları MHP'den 4 kat fazla olan bir yapı. ‘Buyurun MHP Genel Merkezi adayınızı tespit edecek’ deyip 6 kişiyi cami önüne koymanın anlamı var mı? Tabii bunların hepsinin sorusu bu akşam (22 Aralık) ‘Kitabın Ortasından’ programında Hasan Şengüloğlu’na sorulacak.

Ben ittifakın kesin olabileceği noktasında pek ihtimal vermiyorum. Çünkü Düzce Merkez’de AK Parti'nin ittifaka ihtiyacı yok. MHP'nin oylarına ihtiyacı yok. Yüzde 73'e vuruyor oylar aşağı yukarı baktığın zaman. Yüzde 55 gibi bir oranla ittifak olursa bir netice alınır. AK Parti'yi şu anda zorlayacak bir aday adayı görünmüyor.

Akçakoca merkezde de yapılan yorumlara baktığınız zaman ittifak olursa MHP'de olursa hele Okan Yanmaz ittifakın adayı olursa artık tadından yenmez diyorlar. ‘Tilkiye şu kümesi bekler misin?’ deyince ‘Mideme kramp girdi gülmekten cevap veremiyorum.  MHP kanadına bakarsanız ittifak kesinlikle var. İttifakın adayı şu anda belli değil Akçakoca’da özellikle kimin olacağı noktasında da MHP Genel Merkezi karar verecek.

Düzce ilinin tamamında ittifak noktasında hazır kıta halinde olunacak. MHP kanadına baktığınız zaman; Gümüşova'da, Yığılca'da veya Cumayeri’nde veya diyelim ki Gölyaka'da, Kaynaşlı Merkez’de hangisi kazanacaksa, onun altında ittifak yapılma gibi bir şans var. AK Parti ne diyor? Bu akşam (22 Aralık) hepsinin sorusunu ‘Kitabın Ortasından’ programında AK Parti İl Başkanı Hasan Şengüloğlu açıklayacak. Ben bugüne kadar böyle heyecanlı gibi görünen ve heyecansız aday adaylarının çok heyecanla çıkıp modlarının düşürüldüğü ketum olan bir seçim görmedim. Anketlerle milleti boğdular.

Gümüşova’dan bir vatandaş aradı bizi. Kişisel telefonumu siz nereden aldınız? Eşimin telefonuna iki tane oğlumun telefonuna nasıl ulaştınız? Bu hakkı size kime verdi? Ben sizinle ilgili yasal araştırma yapacağım. Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunacağım.  Bir de işin arka planında şu var, isim soy isim soruyorlar. Peki bunları yaptıran firma bunları talep eden, parasını ödeyene dinletir mi? Dinletir. Anketlere de çok güvenmemek lazım özellikle telefon anketlerine. Siz de güvenmeyin, inanmayın. Biri sizi dinliyor olabilir yani oradaki bütün soruları dinliyor olabilir.

Öncü Haber’i takip eden dostumuz bize Düzce Üniversitesi'nde özel muayenelerdeki kuyruğu gösterdi. Yüzlerce insan saat 2'de gitmiş, öğretim görevlilerine paralı muayene olup derdine derman, şifa arıyorlar. Bir tane vezne varken üçe çıkmış. Ama yine yeterli değil. İnsanlar tek sıra haline geçmiş. Bunu internet bankacılığı üzerinden ödeyerek istediği doktordan sıra alabiliyorlar. Düzce’de bir özel hastaneye, muayeneye gittiğiniz zaman bir uzmana 1000 liraya muayene oluyorsanız, burada 400 lira gibi bir rakama bir doçente ve bir profesöre muayene oluyorsunuz.

Netice itibariyle oradaki yığılmanın sebebinin vatandaşın teknolojiyi kullanarak banka üzerinden ödeme yapmaması ve randevusunu almaması. ‘Erkenden hastaneye gidip randevu almaya veya ödeme yapmak için sıraya giriyorlar. Kalabalık yapıyorlar. Randevudan 15 dakika önce gelip hem kalabalık yapmayın, hem tansiyon yaşamayın.’ diye bir açıklama geldi.

PROGRAMIN TAMAMI İÇİN TIKLAYIN;