Cuma akşamı AK Parti İl Başkanı Hasan Şengüloğlu ‘Kitabın Ortasından’ programına konuktu. Kendisine ‘İttifak var mı, yok mu?’ diye sorduk.  AK Parti Genel Merkezi’nde konu neticelenecek. MHP'nin içindeki algıya bakarsan MHP İl Başkanı İlhami Caboğlu’na göre, Düzce merkezde bir kontenjan 5 meclis üyesi. Akçakoca’da ittifak olacak, Düzce'de aday çıkarmayacak. Planlama bu. MHP'nin meclis üyesi sayısına göre eş değerlenmiş bir pozisyon. 5 meclis üyesini oraya kazandıran Düzce Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erdoğan Bıyık. Onun gibi bir aday olmadıktan sonra Milliyetçi Hareket Partisi 5 tane meclis üyesini nasıl çıkaracaktı?

Akçakoca'ya geldiğimizde ‘6 yiğit çıktı meydane hepsi birbirinden merdane.’ diye güreş sahalarında cazgırın saldığı gibi 6 AK Parti'nin aday adayı var. Akçakoca’da ittifak söz konusu. 6 kişiye bir kişi. O kim? Akçakoca Belediye Başkanı Okan Yanmaz. Milliyetçi Hareket Partisi tarafından genel merkezde üstü çizilmiş. Tabii bu iddia. Neye göre çizilmiş? Belediye başkanın makamının aracında uyuşturucu bulunmuş. İşlem yapılmış iki defa. Bu da MHP Genel Merkezi’ne gidince işler değişmiş. Öyle diyorlar. Okan Yanmaz’ın makam arabasında Milliyetçi Hareket Partili Belediye Başkanı’nın makam arabasında bulunan uyuşturucu için şoföre fatura kesilmiş.

Milliyetçi Hareket Partisi'nde Oğuzhan Sevinç veya Ömer Yıldız’dan birinin belediye başkanı adayı olması bekleniyor. Bu da bir iddia tabii. Ama ateş olmayan yerden duman çıkmaz. Eğer ittifak olursa olmazsa o arabada neler taşınır, neler yapılır? O makam arabası ne günler görür? MHP Düzce İl Bşakanı İlhami Caboğlu çok kolluyor, Okan Yanmaz’ı tutuyor.

Bir belediyeden bahsetmek istiyorum. Gölyaka’da İçmeler ve Yazlık köyleri referandum yaptı. ‘Biz mücavir alana girip mahalle olmak istiyoruz.’ dediler. 30 gün içinde belediye meclisinin bu referandum kararına uyumlu bir karar alması lazım. 2 meclis üyesi Gölyaka Belediye Başkanı Yakup Demircan'ın AK Parti grup kararına rağmen olumlu cevap vermedi. Hatta o meclis üyelerini il başkanını çağırıp fırçalamalarına rağmen bu karara olumlu cevap vermedi. Yani red kullandı. Yakup Başkan iki tane meclis üyesine laf anlatamayan başkan oldu. Şimdi bundan sonraki süreç nasıl yönetildi yani hep böyle miydi, insan düşünüyor.

Bekir Akbulut Gölyaka’nın efsane belediye başkanı adayı. İYİ Parti’den aday adayı oldu. Gölyaka'da bir umuda sebep oldu. Yakup Başkan’ın herhalde orada ihtilaflı olduğu birkaç aile var. Özellikle Çelik ailesiyle ihtilaftan dolayı bayağı bir sıkıntıya düşmeye başlamış. Bir de Milliyetçi Hareket Partisi'nden Muzaffer Bey var. Eski Belediye Başkanı’nın oğlu. O da bir aurası olan, belediyeden ayrılan biri.

Her tarafta bir kulis var, herkes aday adayı. Ankara ile görüştüm, AK Parti İl Başkanı Hasan Şengüloğlu ile görüştüm. AK Parti Düzce Milletvekili Ayşe Hanım bize destek veriyor. Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’yü çağırdı, destek veriyor. Siz herhangi bir siyasetçiye gittiğiniz zaman, ‘Ben bir yerden aday adayım.’ deseniz ne diyecekler? ‘Otur oturduğun yerde, sen aday adayı olma.’ mı diyecekler? ‘Hayırlı olsun, devam et çalışmalarını yap.’ diyecekler. Kamuoyuna farklı bir şekilde, ‘Bizim adayımız şu olacak, biz aday olduk.’ diye hikaye anlatılıyor.

Hafta sonu çok kötü bir manzara vardı. Düzce Belediyesi'nin ulaşım otobüsleri Düzceli taraftar grupları tarafından taşlandı, camları kırıldı. Ya bu otobüslere binenler de Düzceli. Düzce'nin malı, Düzce Belediyesi'nin malı. Taraftarların, camı dökenlerin hepsi Düzceli. Ne istediniz otobüsün camlarından? Yazık değil mi beytülmala, yazık değil mi milli servete? Düzcespor yenilebilir, yendiği gün olur. 3 aydan beri Düzcespor futbolcularına maaşları ödemiyormuş. Ödenir yani bunlar sebep mi otobüsün camlarının kırılması için? Futbol bu, çok iyi motive olursan kazanırsın. Motive olamazsın kazanmazsın. Ama işin sonunda işin bu beytülmal, bu Düzce halkının malı, Düzce Belediyesinin malı. Hem de bunlar büyük otobüsler, sabah pik saatlerde yoğun saatlerde akşam yoğun saatlerde güzergahlarda bekleyen insanları alma noktasında çözüm üreten otobüsler. Herhalde 3 hafta kadar camlarının gelmesi beklenecek. Kime ne fayda sağladı camları kırmak?

PROGRAMIN TAMAMINI İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN;