Sayın Adalet Bakanımız Düzce’ye geldi. Hem devlet protokolüne hem de belediyeye, Sayın Faruk Özlü'ye hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. Memleketimize böyle zaman zaman bakan seviyesinde üst düzey devlet büyüklerimiz geldiğinde milletvekillerimizi, eski milletvekillerimizi bir arada görmenin mutluluğunu yaşıyoruz.

Siyasi yarış bitti. Önümüzde 4 yıl boyunca seçim yok. Bir uzlaşma kültürü, bir dayanışma kültürü olmalı. Cumhuriyet Halk Partisi Eski Genel Başkanı Hikmet Çetin, Küresel Gazeteciler Cemiyeti'ne ziyarette bulunduğunda diyor ki; ‘Türkiye'nin sivil anayasa yapması için ittifak kuracağı iki parti var. Bu da AK Parti ile CHP'dir.’ Uzlaşmanın, iki büyük parti tarafından huzur ve uyumun sağlanması, ülkenin şu bulunduğumuz cenderede, etrafımızın ateş ve can pazarı olduğu yerde memleketimiz için çok faydalı olacağını düşünüyorum.

UZAKLAŞTIRMADAN YAKINLAŞTIRAN SİYASETE İHTİYAÇ VAR

Sayın bakan geldi. Sayın Faruk Özlü aynı dönemde milletvekili yapmış bir beyefendi ona ‘hayırlı olsun’a geldi. Hayırlı olsun ziyaretleri var, şimdi Türkiye'de. Cumhur ittifakı diye bir ittifak var. AK Parti ile MHP'nin beraber devleti yönettiği bir ittifak. Milliyetçi Hareket Partisi ne iktidar, ne muktedir, ama o da iktidarın nimetinden de külfetinden de bir bedel ödüyor siyasi olarak. Yerele baktığımız zaman AK Parti'nin milletvekilleri ziyaretlere gidiyorlar. Ama Cumhur ittifakı belediye başkanlarını veya diğer belediye başkanlarını ziyaret etmiyorlar. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Cumhuriyet Halk Partisi ile diğer siyasetle çok yakın temas uzlaşıyla beraber ülkeyi yönetmek gibi bir çizgiye geldi.

Cumhur ittifakı Düzce'de 10 belediyeden 9’unu kazandı. Sayın AK Parti'nin milletvekilleri Cumhur ittifakının bir mensubu olan Milliyetçi Hareket Partili belediyeleri ziyaret etse…  Çünkü milletvekili, AK Parti'nin milletvekili değil, milletvekili tüm ilin milletvekili. Bu buradan bir yerden başlasa ayrıca bu başlangıcı da Düzce'yi şu anda 5 yıl yönetecek olduğu devlet aklı tecrübesi ve taşra siyasetini de bu 5 yılda öğrenen Düzce'nin abisi Faruk Özlü başkanlığında başlasa. AK Parti Milletvekilleri en azından Cumhur ittifakı üyesi MHP'li belediyeleri ziyaret etse. Biraz istişare etmek için, zaman zaman bir araya gelse önceki gibi güzel olur. Çünkü bu memleketin uzlaşmaya, uyum içinde kalmaya, kaynaşmaya ihtiyacı var. Kavga, gerilim bu memlekete şu ana kadar geldiğimiz noktada hiçbir fayda olmadı. Özellikle yerel siyasette bu işin amiral gemisinin kaptanı Sayın Faruk Özlü riyasetinde bunun gerçekleşmesi lazım. Çünkü Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Talih Özcan, Sayın Faruk Özlü’ye hayırlı olsun ziyaretine gitti.

NEREDE BU GARİP GURBETÇİ?

Düzce'de akademik ve stratejik bir çalışma yapıldığında oy verenlerin çoğu dışarıdan Milliyetçi Hareket Partisi'nden, Cumhuriyet Halk Partisi'nden, liberallerden, merkez sahadan oylar verirdi, ciddi oranda. Çünkü yerel seçimde, yani memleketi kurtaracak olan Davut Güloğlu diye bir arkadaş geldi, aday oldu. Yüzde 30 oy aldı. Nerede bu arkadaş? Birinci sırada Hatice Saral vardı, belediye meclis üyesi. Sormuşlar belediye meclis üyeleri ‘Biz bu seçimi kazanırsak ne yapacağız?’ ‘İstanbul'dan ekip gelecek.’ dediler. Seçimi kaybetti. Herkes gitti, garip gurbetçi, göçmen kuş gibi kaldılar. Düzce bu yanılgıya düştü. İnsanları ötekileştirdiğiniz zaman, insan yerine koymadığınız zaman, efendim gönüllerine dokunmadığınız zaman, biri gelir göçmen kuş gibi şovunu yapar. Yüzde 30 oy alır.

MİLLETVEKİLİ PARTİNİN DEĞİL HERKESİN VEKİLİ

Düzce'nin uzlaşmaya, Düzce'nin birbirine sarılmaya ihtiyacı var. Sayın Özlü bunu zaman içinde yapacaktır. Sayın milletvekillerinin diğer belediyeleri de ziyaret edip hayırlı olsun deyip onlarla bir gönül bağı kurmasında fayda var. Bu memlekette ayrıştırmadan, birleştiren, zorlaştırmadan, uzaklaştırmadan yakınlaştıran bir siyasete serum gibi ihtiyacımız var. İnşallah bu böyle olur. Ben bunun böyle olabileceğine inanıyorum.

Yakında bir şey başlıyor, belediye taşınmaya başlandı. Kültür merkezine taşınıyor. Şu andaki mevcut bina yıkılıp oraya güzel bir iş yeri yapılarak, valiliğin binasını oradan gelecek gelirlerle yapılanma olacak. Düzce'de Faruk Özlü’ye çok büyük bir etki oluştu. Düzceliler Faruk Özlü’ye destek vermenin nimetlerinden faydalanıyor. Devlet aklıyla, siyasetiyle güzel işler yapıyor. Sağlık Merkezi için Aziziye’deki yerin tahsis edilmesi öyle kolay bir iş değil. Bu zoru Sayın Faruk Özlü başardı. Önümüzdeki dönemde de Mobilyacılar Sitesi için alınan yerde hizmetler başlayacak. Biz bu 5 yıllık süreci uyumla, anlayışla, barışla, kaynaşmayla geçirelim.

PROGRAMIN TAMAMI İÇİN TIKLAYIN;