TELEFONLAR TASARRUF TEDBİRLERİNE TAKILDI

İl Özel İdare’den başlıyoruz. Bugün Düzce Muhtarlar Derneği Başkanı Tacettin Kaval, muhtarlar grubuna bilgi paylaştı. Tasarruf tedbirleri dahilinde buradaki telefonlar iptal edildi ve birim müdürlerini cep telefonunuzdan arayın gibi bir mesaj... Tasarruf bir yerlerden başlamış, hayırlı olsun. Telefonlar demek ki, ciddi bir külfet sağlıyordu.

BİZİ BİTİREN; 1 KAVİM MİLLİYETÇİLİĞİ, 2 VİZYONSUZLUK

Düzce'nin önünde iki tane engel var bu engelleri oluşturan yine Düzceliler. Bugün Sinop'a gidin, büyükşehirlerin haricinde olan Türkiye'nin herhangi bir yerine gidin. ‘Sen ne milletsin?’ ifadesini duyamazsınız. Hani uzayan gol, bizden olsun mantığıyla bu memlekette gerek Balkanlardan, gerek Kafkasya'dan, Cumhuriyetin kurulması ve Osmanlı'nın dağılmasıyla inancından dolayı bu memlekete gelmek durumunda kalan göçmen olan, sığınan insanlarla Düzce'de bir güzel bir kompozisyon oluşmuş. Ne millet olursa olsun, Türk milletiyiz işte. Türk milletinin üzerinde birleşmişiz. Sen ne milletsin? Ayrımı ve bizim milletimizden olsun mantığıyla beraber, Düzce bir türlü sıçrayamıyor.

14 MİLYARLIK YATIRIMIN KAHRAMANI

Devlet adamı gözüyle bakma, öngörü oluşturma konusunda şu memlekette 2 isim sayabiliyoruz. Bir yaşayan bir Necmi Hoşver, ölen Sayın Avni Akyol… Allah amelleriyle muamele eylesin. Bu iki isimden sonra Düzce'de bir Faruk Özlü gerçeği hayata geçti.  Faruk Özlü belediyenin birçok iştiraklerini, birimlere ayırdı. Yerel yönetim modeli, belki Türkiye'de bundan sonra Düzce'deki yapılanma modeli olacak. ‘Ya sen de bu Faruk Özlü’yü amma övüyorsun, ne çıkarın var, ne hesabın var?’ diyorlar. Hiçbir hesabım, çıkarım yok. Onu eleştirenler kadar, beklentim de yok. Ancak Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü bölge bölge ayrılmış. Düzce'nin bağlı bulunduğu Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğü’nden buraya 14 milyara yakın bir yatırım çıkmış. İlmek ilmek dokunan, devlet aklını bilen, bürokrasiyi bilen bir başarıdır. Bu hikayede herkesin katkısı vardır, ama bu hikayenin kahramanı başrol oyuncusu Faruk Özlü’dür.

Beltur adı altında birçok yerde iştirakler var. Aydınpınar'da var, Mutfak Sanatları Merkezi’nde var. Buralarda masraflar çok oluyormuş, doğru masraf oluyor, ama bu memleket Çankaya köşkünde veya Başbakanlık sarayında caddeyi kapatıp, devlet başkanları ağırladığı günlerden, bir külliye gibi devletin itibarını koruyan bir yere geldi. Büyük düşünmek lazım. Faruk Özlü, bugün gerek Akçakoca’da kiralanan vilayetler evinde, gerek diğer yerlerde bir devlet adamını, bir siyasetçiyi, bir iş adamını misafir edip, Düzce ile ilgili bir şeyleri istediği zaman, bu kadar masraf diyen küçük düşünenlere bir cevap olarak, bu kadar masraf bir dakikanın içinde kara geçirir. Kişiler kıyafetleriyle karşılanır, şahsiyetleriyle uğurlanırmış. Aslan ininden belli olur, sen buraya herhangi bir devlet büyüğünü, herhangi bir siyasetçiyi, bir belediye başkanını, buna benzer yerlerde ağırladığı zaman kendi ağırlığını hissettirdiğin gibi, aynı şekilde memleketine alacak olduğun yatırım, imkan, fırsat akar. Ankara'da Başbakanlık Caddesi’nde devlet başkanı karşıladığı günleri unuttu. Bu da bir vizyon. Bu da Sayın Cumhurbaşkanının vizyonu. Devlet olmanın, devlet yönetmenin kendine özgü bazı kuralları var. Ama bunu göremiyorlar, beklentileri fazla. Beklentisi en az olan, insanlar mutlu oluyor.

Faruk Özlü'nün her zaman yanlışında da varız, doğrusunda da varız. Geçen gün ulaştırmadan sorumlu genel müdür Turgay Çelik’i yer beğenmiyor diye eleştirdik. Buna Faruk Özlü üzülmüştür, ama eleştirirken de överken de bir ölçü var. Devlet Su İşleri yatırımında, Beltur’un yatırımlarında, bir vizyon ve bir bakışın olduğunu, bunun adının da senaryosunun da Faruk Özlü olduğunu biliyoruz. Küçük gözlerle bakan, küçük beyinlerle bakan, büyük objektifi göremez, büyük düşünceyi çözemez.

PARTİLİLİK SINIRINI AŞAN TEK VEKİL

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde bir konuşma yaptı Talih Özcan. Düzce'nin sorunlarına dokundu. Belediyeyi hem eleştirdi, hem sahiplendi. Başımızda bir İSKİ belası var, İSKİ kanunu var. Çivi çaktırılmıyor. Genel müdür yardımcıları, bu havzaya sorumlu daire başkanları bir ekip halinde geliyorlar. Cumayeri, Gölyaka, Düzce ve Akçakoca'da temaslarda bulunacaklar. Bu da Talih Özcan'ın bir başarısıdır. İSKİ bizim ciddi bir sorunumuz. Dilimizin döndüğü, gönlümüzün yettiği hayatta beklentilerimizin cevap bulması ve hayata geçmesi adına Sayın Talih Özcan'a buradan teşekkür ediyoruz. Adam gibi adam. Bir şeyler anlatmış ki; bu heyet buraya geliyor. Aynı zamanda burada geldiğinde Düzce Belediye Başkanı’yla, Cumayeri’yle MHP'li, Düzce belediye başkanı AK Partili. İşte bu partilik sınırını aşan tek vekil. Talih Özcan işi, Düzce ile ilgili sorunları nasıl çözebiliriz noktasına getirdi. Memleketin böyle asil düşünen, dertlenen siyasetçilere ihtiyacı var. Biz büyük hamleler, büyük düşünceler yapıp, küçüklere razı olmadan Beyköy tarafında su havzaları yapılıyor. Bunlar için bir akıl lazım. Bir muhatap alınması lazım. Muhatap alındıktan sonra, dert anlatılması lazım. Vizyon konusunda Sayın Faruk Özlü’yü de, Sayın Talih Özcan'ı da gönülden tebrik ediyorum. Bu adamlar iş ve çözüm üretiyor. Üretmek için dertleniyorlar. Özellikle Talih Özcan'ın bu memlekette, Düzceli midir değil midir? tartışmaları vardı. İthal vekil dediler, ya yerli vekilden daha yerli, daha Düzceli oldu. Gönül adamı, memleket ve millet adına güzel şeyler yapıyor. Teşkilatı nerede bunun? Cumhuriyet Halk Partisi teşkilatı da yani Talih Özcan'ın şu memleketteki gönlünün sadakası etmeyecek adamlar orada. İnşallah böyle bu programlarda güzel insanları, güzel hizmetleri, güzel yarınları hep beraber konuşalım, dillendirelim.

PROGRAMIN TAMAMI İÇİN TIKLAYIN;