CEZA KESTİĞİ YERE KÖFTE YEMEYE GİDİYOR

Boğaziçi Belediye Başkanı İbrahim Ercan seçimi aldı. Kazandı kazanmasına da seçimi kazandıktan sonra bir furyaya başladı. Kabalak Köyü Yeni Mahalle olmuştu. Önce ne kadar imara aykırı ne var ne yoksa sildi geçti. Demokrasinin kılıcı gibi bir dolandı orada. Niye? Kabalaklılar çok oy vermediler İbrahim Ercan'a. Burada da bir köfteci var. Köfteci belediye meclis üyesi Kabalak'tan. Buna da bir ceza kesildi. Bu köftecinin orada birkaç defa da ‘Bu araçlardan geçemiyoruz.’ diye jandarmaya şikayet olmuş. Hemen seçimden sonra yapılan sundurma veya yapılan iş imara aykırılığından dolayı ceza almış. Parasını ödedi mi bilmiyoruz. ‘Burada yıkım yapıldı mı? Burayı imara aykırı yaptın’ diye İbrahim Ercan'a sorduk. İbrahim Ercan çok yuvarlak bir ifade kullandı. Dedi ki ‘Bunları biz komple ihaleye çıkarıyoruz, ihaleyle yıkıyoruz.’  Vatandaşa gösterilen bir kolaylık kabul ama şimdi bu köfteci Belediye Meclis Üyesi Başkan Yardımcısı çok etkili, yetkili bir adam. İbrahim Ercan Belediye Başkanı imar mevzuatına aykırı olan yere gidip köfte yiyor. Bir belediye ruhsat vermediği imara aykırılık olan yere pek gitmez, köfte yemez. Köfte yenecek çok yer var. İmara aykırı ceza kestiğin yere köfte yemeye gidiyorsan bunun da bir izahı olmalı. Onu İbrahim Ercan'dan bekliyoruz. Netice itibariyle bilmiyoruz İbrahim Ercan oraya niye köfte yemeye gidiyor? Hesapları ödüyordur mutlaka yani belki belediyeden ödüyordu, cebinden ödüyordur. Ceza kestiğin yere köfte yemeğe gidersen orada vatandaş da konuşur. Vatandaş der ki; ‘Hem imara aykırı iş yapıyorsunuz hem ceza kesiliyor. Hem belediye başkanı orada köfte yemeye gidiyor.’ Mühürlediğim bir yere çay içmeye gitmek gibi bir şey.

SENİN AKLIN ÖZLÜ’NÜN AKLININ SADAKASI OLMAZ

Tanju Özcan biliyorsunuz Bolu Belediye Başkanı aykırı bir kimlik. Geçtiğimiz günlerde Düzce Belediye Başkanı Sayın Faruk Özlü bir açıklama yaptı. ‘Dağın büyük bir bölümü Düzce sınırlarında, Bolu Dağı değil Düzce Dağı olmalı.’ dedi. Coğrafi dengelere baktığınız zaman doğru. Biz bu Bolu’yla kavgamızı bir türlü bitiremedik. Mesela yaylalarımız var. Orman sınırı olarak bizim bölgemizde diğer sınırlar olarak Bolu bölgesinde. Orman sınırları esas alındığı zaman yaylaların Düzce’de olması lazım. Fakat Bolu kullanıyor. Biz bu işi bir türlü aşamadık. Bolu'nun birlik beraberlik veya aynı dili konuşan aynı duyguyu paylaşan yöneticilerin çok olması gibi birbirleriyle farklı konularda muhalif olsalar da Bolu’nun ortak menfaatlerinde bir araya geliyorlar. Bir yaylalar meselesini çözemedik. Çünkü oradan ayrılma bir il olduğumuz için. Bolu Dağı- Düzce Dağı meselesine hakikaten coğrafi dengelere baktığınız zaman dağın büyük bir bölümü bizde. Vilayet olmuşuz, Düzce'nin bir dağı olsun. Fakat bu ortaya atılmış bir düşünce. Fakat bu Bolu Belediye Başkanı Tanju Bey herhalde içtiğinin etkisinde kaldı. Diyor ki; ‘Dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan olma. Kaynaşlı, Yığılca, Akçakoca’yı elinden aldırma bana. Akıllı ol.’ İfadeye bak! Faruk Özlü demiş ki; ‘Lafa bakarım laf mı diye söyleyene bakarım adam mı diye.’ Her söze verilecek cevap ve Fuzuli'den bir söz söylemiş. Akıllı ol için de ‘Sana izah edeceğim.’ demiş.

Tanju Özcan bir kere şundan emin ol Sayın Doktor Faruk Özlü’ye ‘Akıllı ol’ diyorsun ya akıllı ol. Bu çok haddini aşan bir ifade. İkincisi Kaynaşlı, Akçakoca, Yığılca senin Bolu'nun mahallesi mi de sen elinden alırım veya eline veririm diyorsun. Sen neyin kafasını yaşıyorsun? Ya mümkün mü böyle bir şey? Kaynaşlı, Akçakoca ve Yığılca’nın Bolu'ya bağlanması mümkün mü? Faruk Özlü’nün vizyonu ve devlet aklı ortaya koyduğu bir takım ifadelere baktığınız zaman senin aklın, devlet aklın, tecrüben Faruk Özlü'nün sadakası etmez. Sen ne yedin ne içtin? Bolu'ya baktığımız zaman Düzce'ye baktığımız zaman coğrafyada sınırlara baktığınız zaman Bolu Dağı denilen yer Düzce Dağı olarak nitelendirilmesi lazım. Sosyal medya yıkılıyor. Tanju Bey'in dediğini de Faruk Bey'in dediğini de doğru kabul edelim. Milliyetçilik veya bölgecilik yapmayalım ama o kadar basit o kadar makama mevkiye yetkiye geçmişe dayanmayacak ifadeler kullanmış ki garip. Özcan'a Akçakoca’yı, Yığılca’yı, Kaynaşlı’yı yanına Beyköy’ü de verdik. Bolu sınırlarının içine katmak ne senin haddine ne senin gücünde. Ne de böyle bir hakkın var. Yörenin insanı senin gibi haddini bilmez ne konuştuğunu bilmeyen bir belediyenin himayesinde ve sınırında olmaz. Düzce il oldu böyle hadsiz ifadeler bir devlet adamına yakışmıyor. Orada bir köyü mahalle yapmaya mı benzettin? Bu toplumu bu seviyede değerlendirmek devlet adamlığına sığmıyor. Sosyal medyada farklı farklı insanlar yorumlar yapıyor. Faruk Özlü doğruyu, Tanju Özcan eğriyi söyledi. Faruk Özlü'nün dediğinde bir seviye var, bir kalite var. Hangi beceriksiz, hangi basiretsiz hangi niteliksiz ifadelerle sen bunları kullanabilirsin. Bunlar bir belediye başkanına bir riyaset ve siyaset adamına yakışmıyor. Tartışma daha çok su getirir, önümüzdeki günlerde bundan çok bahsederiz.

PROGRAMIN TAMAMI İÇİN TIKLAYIN;