İtalya’da fındık 7 Euro. 207 TL’yle 240 TL arasında değişiyor. İtalyalı fındık üreticileri fındığını 7 Euro’ya satacak. Bizimki dolara endekslendi. 3 dolar gibi. 80 TL civarında. TMO alacak. Bir açıklama yok.

İtalya fındığını 7 Euro’ya alırken bizim öngörümüz 80-85 TL. Maliyeti bu. Anayasa, Gayri Safi Milli Hasıla’nın (GSMH) yüzde 2’siyle tarımı destekleyeceksiniz diyor. Tarım destekleniyor, üretim yok. Köylerde hayvan gübreleriyle geçtiğimiz yollar günümüzde tertemiz. Hayvan yok köylerde, üreten yok. Bunun en büyük sebebi GSMH’nin yüzde 2’nin büyük bir olanı makineye gidiyor. Bir firma 2 sene önce 1 milyonuncu traktörünü üretti sattı. Faizleri düşük imkânları büyük. Bunun üzerinden özellikle traktör üzerinden alıyor vatandaş ciddi bir orandaki faizi devlet ödüyor traktör, ekipman satıyor bize. Kaymak payını Türkiye’deki holdingler alıyor. Vatandaşa doğrudan gelir desteği, mazot desteği geliyor. Mazot 36 lira olmuş köylüye 15-20 TL’den mazot parası veriyorsunuz. Hayvancılıkta fiyatların artmasında ve üretimin azalmasında 2 tane sebep var; denizler nehirlerden, nehirler çaylardan, çaylar pınarlardan beslenir. Hayvancılıkta 100 baş hayvana 200 baş hayvan kuran tesise her türlü imkân var ama 1 tane hayvanı olan insanı insan yerine koymuyor. Pınar kurudu, deren olsa ne olur.

Fındıkta da böyle. Üretimde de böyle. GSMH’nin büyük bir bölümünü makineleşmeye ayırdığın zaman, piyasa doydu ama birileri doymuyor ona göre kanun çıkartırıyor, baskı yapıyor. 20 tane Türkiye’nin en zengini 20 tane sabetayist aile. Bu sabetayist ailelerin beslenmeleri lazım. Biz bu sabetayist ailelerin besleyelim derken çiftçileri mağdur ettik.

Üretici fındıkta 120 TL’nin altında fiyat beklemiyor. 80 TL gibi maliyeti var. İşçinin günlük masrafı 420 TL. Çavuş parası, aşçı parası 550 TL’ye geliyor. Netice itibarıyla burada büyük bir beklenti var Sayın Cumhurbaşkanı’m. Bize 70-80 TL gibi sinirlerimizi, sana duyduğumuz gönüllerin tartışılma konusu olacak bir rakamla gelmeyin. 3 dolar söyleniyor. Bizim beklentimiz 120 TL gibi bir rakam. Bu millet düğününü yapar, aşını eder, harcar bu para yine ekonomiye döner. 85 TL diyelim, Türkiye’nin tekelleşmiş 3 tane firması var. Birinci sırada Ferrero var, ikinci sırada Balsu var, üçüncü sırada küçük bir firma var. Canlarının istediğinden fındık alıyorlar, esnaf belirliyorlar. Türkiye’nin kotasını Türkiye’nin fındık siyasetini belirliyorlar. Ferrero’nun Avustralya’da fındık arazileri var. Bizi burada dizayn ederken oradan bir denge kuruyor. Türkiye kendi ürettiğinin bedelini ve miktarını kendisi belirlemezse, fiyatını kendisi koymazsa bizim sırtımıza binen çok olur.

AK Parti Kadın Kolları Genel Başkanı Ayşe Keşir, siz de bir fındık köylüsüsünüz. Her ne kadar Düzce’de fazla yaşamayıp, babanızın memuriyetinden dolayı gurbette yaşamışsanız bildiğimiz kadarıyla Düzce’nin Kavakbıçkı köyündensiniz. Siz de bir Anadolu ve fındık köylüsüsünüz.

Düzce Milletvekili Ercan Öztürk, il müdürüyken tarlada kendin çalışıyordun.

Talih Özcan bu işin en yabancısı, fındıkla çok işi yok.

AK Parti İl Başkanı Hasan Şengüloğlu, senin ticaretinin büyük bir bölümünde dedelerden amcalardan kalan hep fındık köylüsü.

Bolu Milletvekili Akçakocalı Nazmi Çiloğlu vardı. AK Parti’de fındık fiyatları ve ödemelerle ilgili, Sayın Başbakan sen başta olmak üzere bu işle ilgilenenlerden hesap sorarım dedi milletvekilliği bitti.

Ercan Öztürk, Akçakoca’daki köyünde ter akıttığın günleri unutma. Fındık için bir şeyler yapmazsanız, bir tane milletvekili kaybedildi. CHP Milletvekili 73 bine yakın oy aldı. Düzce’de Cumhuriyet tarihinin en büyük olayıdır. Cumhurbaşkanlığı’nda Cumhurbaşkanı’na oy verirken milletvekilliğinde CHP’ye büyük sayıda oy çıktı. Düzce’de milleti Ferrero’ya, fındık tekelcilerine mahkum ederseniz bilin ki insanlar size müsamaha göstermeyecek.

İtalya’daki fındık emeği de aynı, bu emek de aynı. Millete yarısını vermezseniz milletin harç bitti yapı paydosa gelir. Karadeniz’de sıcakta mücadelede fındığa para verilmeli. GSMH’da tarıma ayrılan desteğin artık rant çevrelerinde traktör motor üreticilerinde doydu piyasa ve bir rant oluştu. Çok uygun fiyata traktör alıyor, traktör yükseliyor borcu bitmeden beş senede parasını ödüyor yeni traktör alıyor ve buradan rant kazanıyor. Kredi verdiniz, mi, devletin imkanını kullandınız mı, kredi faizini ödüyor musunuz, 5-6 sene garantisi bitmeden satamasın traktörü.  Birileri para kazanıyor Türkiye kaybediyor. Emekçinin sesini duymanın zamanı geldi. TMO fındığı almamak üzere planlanmış bir yapı. Oraya veremeyen tüccara gidiyor.

HABERİN VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN