Bu Haftayı çok yoğun yaşadık. Ciddi bir yoğunluk vardı, 2 bakan geldi memleketimize. Sağlık Bakanı, Düzce için bir müjde verdi, ‘şehir hastanesi statüsünde bir hastane yağacağız, yatak sayımız 1000’e çıkacak’ dedi. Kaç zamandan beri AK Parti Kadın Kolları Genel Başkanı Ayşe Keşir, Türkiye’de ikinci sırada Sayın Cumhurbaşkanımızdan sonra, Genel Başkan Yardımcılarından bir tık önde oluyor, bu pozisyonda. Ayşe Hanımın, Sağlık Bakanlığı’nda elbette ki etkileri vardır. Fakat Ayşe Hanım özellikle çok güçlü bir yerde, çok kuvvetli bir yerde. Ricalarının emir gibi, taleplerinin icra edilebileceği bir nokta da… Ben Ayşe Hanım’dan şunu istiyorum; Dünyada gıda fiyatları azalırken, Türkiye’de artıyor. Neden? Nakliye ve işçilik… Örneğin, Antalya halinden veya Fethiye halinden yüklenen bir aracın İstanbul’a maliyeti, çok ciddi oranda yüksek. Bu da bir kilo domatese, bir kilo salatalığa çok ciddi bir maliyet yüklüyor. Ben buradan Ayşe Hanım’a sesleniyorum; yarın torunlarınızın veya Düzce’deki İl Başkanından, İlçe Başkanına kadar, Belediye Başkanından, Meclis Üyesi ve İl Genel Meclis Üyelerine kadar belirleyen bir isimden bahsediyoruz. Bakınız Ayşe Hanım; Çilimli ilçesinde bir sondaj yapılıyordu Muhsin Yavuz döneminde. Çilimli ilçesinde yapılacak o sondajdan çıkacak sıcak su ve Gölyaka ilçesinde çıkartılacak sıcak su ile bu memlekette uygulanacak bir proje ile Düzce tarımda, kalkınmada öncelikli pilot il olacaktı. Burada sıcak su ile yetiştirilecek olan sebze hem ülkemiz, hem de Düzcemiz adına fevkaladenin fevkinde katkılar sağlar. Bunu Ayşe Keşir Hanım yapabilir mi? Evet yapabilir… Tarım Bakanlığı’ndan uzmanlarla görüşülerek bu olabilir, bir Antalya olabiliriz, bir Fethiye olabiliriz, bir Sakarya’yı geçebiliriz. Çünkü İstanbul 20 milyon, Ankara 10 milyon, Türkiye’nin yüzde 40’ına hitap edecek bölgedeyiz. Yani Düzce’deki bir yemek fabrikalarına, yemek üreten tesislere, örneğin bizim şirketler grubu bünyesinde Türsan Tesislerinin aracı, haftanın 2 günü Sakarya haline sebze almaya gidiyor. Netice de Düzce’de bunun gibi birçok firma var. Kendi işimizi, kendi kazancımızı, kendimiz kazandığımız gibi, aynı zamanda buradan İstanbul’a bir kamyon veya bir treylerin sebze getirmesi, Antalya’dan buraya gelmesi arasında, çok ciddi ekonomik fark var. Bu memleketin toprağı da çok verimli ve çok güzel, sanayi artık durmalı Düzce’de. Sanayi işi bitmeli, havamız kirli, bir dünya sıkıntı veriyor bize bu. Ama tarımsal hikaye ile ilgili Ayşe Hanım, yarın torunlarına anlatacağın bir hikayen olsun. Çünkü, böyle bir hikaye henüz oluşmamış bir vaziyette. Ayşe Hanım, Ercan bey, Faruk bey, bu iktidar sahipleri bunu yapabilir, bunun bir an önce hayata geçmesi lazım. Bu çok zor bir şey de değil, bunun kanun ve teşvik noktasında, Cumhurbaşkanlığı sisteminde kanun hükmünde kararname ile bir haftada kanun çıkabilir, bu çok kolay aslında, başkanlık sisteminde.

Dünyada gıda fiyatları düşüyor, Türkiye’de artıyor. Biz seçimden bahsediyoruz, ama vatandaş geçim derdine düştü. Seçim derdi yok, seçim heyecanı yok. Hani, ‘Kasap et, koyun can derdinde’ gibi bir hava var. Gidilen yerde kimse siyasetçiyi dinlemiyor zaten. Herkes kendi alanında en çok propagandasını yapabilen yapıyor. 15 gün kaldı seçime ve vatandaşın gündeminde seçim yok şu anda. Vatandaş geçim derdinde… Ekonomik olarak bazı kurumlar etraflarına, çalışanlarına hediye çeki dağıtıyorlar. Bir yerel market var Düzce’de, bir fiyatları var ki; aklınız hayaliniz durur. Neden? Düzce’de üretsek, Düzce’de üretip Türkiye’ye satabiliriz. Haydi Düzce’nin ablası Ayşe Hanım… Bu iş bir haftalık, 10 günlük bir iş… Bir kanun hükmünde kararname ile bu iş biter… Çünkü toprak çok güzel, sıcak suyumuz var, Gölyaka’daki başkanımız bunu çıkardı orada, bölgede bulunan oteli yıktı, ama bir neticeye de varamadı. Orada bir havuz yapılacaktı, onun da planlamasını yapamadı, beceremedi o işi, netice itibari ile Düzce’de üretip, Türkiye’de satabiliriz, fiyatlarımız da düşer. Mesela bugün bir domatesin kilosunu 35 TL’den alıyorsak, bunun 20 TL’den fazlası zaten şu an nakliye. Biz burada 15 TL’ye domates, 10 TL’ye salatalık yiyebiliriz. Yeter ki Ayşe ablamız dokunsun.

Şimdi dedik; vatandaş geçim derdine düşmüş, Düzce’nin merkezinde 35 bin emekli var. Ben de emekliyim, EYT’den de emekli olanlar var. Oy kullanacak 35 bin emekli var, bunlar ne kadar sandığa yansır? Bunu bilmeyiz ama netice itibari ile insanlar geçim derdine düşmüş, seçim derdinden çıkmış. Biz sahada bir bire son bir haftadan bu yana insanlarla görüştük. ‘Nedir, burada kim seçimi kazanır?’ dedik. Sorduk insanlara genelde, ‘Burada kim bir, kim iki olur’ dedik. Ben ona hiç itibar etmiyorum, ama Düzce’de bir algı var, Düzce’de bir numarada Faruk Özlü, 2 numarada Mehmet Keleş var. Bu hafta sonu seçim olsa, tablo bu. Aradaki farkı teknik bir çalışma olmadığı için tam bilemiyoruz, ne kadar var? Onu da zaman gösterecek.

Akçakoca’da bir numarada CHP’nin adayı Fikret Albayrak, iki numarada çok enteresandır, MHP’nin adayı Okan Yanmaz var. AK Parti’nin adayı Osman Cumhur çok temiz bir çocuk, ama seçime son anda girdiğinden dolayı pek orada havayı yakalayamadı.

Gümüşova’da AK Parti’nin adayı Kenan Sübekçi çok ciddi bir şekilde kabul görmüş durumda. İkinci sırada da MHP’nin adayı Ercan Çakır var. O aradaki makası kapatabilir mi bilemeyiz? Pazar günü seçim olsa, sonuçlar bunlar.

Gölyaka’da çok sürpriz bir hava ile karşılaştık. Birinci sırada MHP’nin adayı Muzaffer Coşkun var. İkinci sırada da İYİ Parti’den, Yeniden Refah Partisi’ne geçen Bekir Akbulut var. Yakup Demircan orada üçüncü sırada anılıyor.

Çilimli ilçesinde MHP’nin adayı İsmail Bayrak, almış bayrağı gidiyor. Çok önde ve çok ciddi bir teveccüh var kendisine. ‘Ben başkan adayı değilim’ diye diye milleti allayan, pullayan, kandıran AK Parti’nin adayı Yılmaz Yıldız da ikinci sırada. Pazar günü seçim olsa, Çilimli’nin kazananı İsmail Bayrak olur.

Kaynaşlı’da Birol Şahin, şu anda çok ciddi oranda birinci sırada kendisine yer bulmuş. Ama burada şöyle bir sürpriz de var; Büyük Birlik Partisi adayı Erol Bayraktar ikinci sırada. Yani bugün seçim olsa, ya Erol Bayraktar kazanır, ya da Birol Şahin kazanır.

Yığılca’da AK Parti’nin adayı Selami Savaş ile MHP’nin adayı Ramazan Baltacı burun buruna gidiyor. Yani arada çok büyük bir fark yok. Yığılca’da Selami Savaş’ı mevcut Belediye Başkanı MHP’li Rasim Çam destekliyor, Muhterem Ramazan Baltacı’yı da eğer seçimi kazanamayacak gibi olursa, Yeniden Refah Partisi Belediye Başkan Adayı Muzaffer Yiğit’in destekleyeceği söyleniyor.

Cumayeri ilçesinde de MHP’nin adayı Mevcut Belediye Başkanı Koloğlu önde gidiyor. Hani seçimi almış da mazbatayı bekler gibi bir hava var orada da. Seçim olsa, birinci sırada Mustafa Koloğlu, ikinci sırada da AK Parti’nin adayı Recep Tuna olur. Recep Tuna demişken, onun da Nisan ayında bir mahkemesi var, bu belediye başkanlığı dönemi ile ilgili.

Ben asıl bombanın Boğaziçi Beldesinde olduğunu düşünüyorum. Boğaziçi’nde seçim hakikaten ortada. AK Partili Mevcut Belediye Başkanı ve Belediye Başkan Adayı İbrahim Ercan, biletini almış, gidecek gibi bir hava var. Orada da Yeniden Refah Partisi’nin adayı Mehmet Kütükoğlu’nun çok müthiş bir çalışması var, çok büyük bir aksiyon var. Halktan da kabul görmüş bir vaziyette. Burada seçim Mehmet Kütükoğlu ile MHP’nin adayı emekli öğretmen Metin Albayrak arasında seçimlerin kafa kafaya gideceği noktasında bir algı, bir temayül var.

Beyköy Beldesinde çok enteresan bir tablo var! Mevcut Belediye Başkanı ve AK Parti Belediye Başkan Adayı Osman Kılıç, belde başkanına rağmen, yani AK Parti Düzce Gençlik Kolları Başkanı Oğuzhan Küçük’ün İl Genel Meclisi Listesi’nde 5.’inci sıraya koyulmasına gelen tepkilere rağmen, Pazar günü seçim olsa, seçimi alacak Osman Kılıç gibi görünüyor. ‘İkinci sırada kim var’ derseniz, ikinci sırada İYİ Parti’nin adayı Hatice Kudal ile MHP’nin adayı Fatih Ocak kafa kafaya gidiyor.  
">PROGRAMIN TAMAMINI İZLEMEK İÇİN TIKLYANIZ