Bugünlerde belediyelerde başkan yardımcıları, birim müdürleri, yetkili şirket yönetimleri gibi atamalar yapılacak. Kulislerde belediyeyle işi olan insanlar ‘Belediye başkan yardımcısı şu olsun.’ diyorlar. Ya sana ne? Bize de diyorlar ki ‘Böyle bir algı yapın.’ Bize ne? Peki nimeti de külfeti de bunu atayanın değil mi? Sosyal medyaya bir bilgi düştü. Hasan Günden belediye başkan yardımcılığına atanıyor, Faruk Özlü’nün talimatıyla. İstediğini atar, çalışacak olan o; menfi ve müspet sonuç çıkartacak olan o. Rahatsız olan oldu mu? Oldu. Rahatsız olanlar hemen bu işi sosyal medyada bulandırdı. Faruk Özlü'nün fikri değişti mi? Değişmez. Faruk Özlü'nün bir özelliği var. Herkesi dinler, gerekliyi dinler gereksizi dinler. En son kendi bildiği doğru neyse onu uygular. Kimseye ‘Olur’ demez, ‘Olmaz’ demez.

Bugünlerde belediye başkan yardımcıları atanacak. Bir iki isim var. Bir taraf Hayati Bey’i devreye sokup bir şeyler yapmanın peşinde. Bir taraf Mine Met olsun, bir taraf başka birisi olsun. Herkes dahil olmak üzere fikrini söyleyebilir. İşin sonuçlarından menfi veya müspet kazanacak olan kim? İş ehline verilmeli. Mekke fethedildiği zaman Peygamber Efendimize geliyorlar. ‘Buranın anahtarı bir Yahudi’de Ne yapalım?’ diyorlar. ‘Ehil kişi bu mu? Ehil kişi devam etsin ama bizden birisi de bunu öğrensin.’ demiş. Bugün bir belediye başkan yardımcılığının ciddi oranda imkanı var. Bir belediye başkan yardımcısının aşağı yukarı aylık belediyeye maliyeti en az 100 bin lira. 100 bin lirayı hak edecek insanın kararını verdirmiyorsa onu oraya niye seçtik? Riyaset makamında olan kişi belediye başkanıdır. ‘Adam asmaz, bir para basmaz.’ derler.

Düzce Belediyesi'nin olduğu alan yıkılıyor, belediye binasının olduğu alan yıkılıyor. Belediye farklı birimlere geçiyor ve hızlı bir şekilde orada bir inşaat başlayacak. Orada iş yerleri olacak, dükkanlar olacak. Elde edilen gelirle de hızlı bir şekilde valilik yapılacak. Valiliğin olduğu yere de belediye geçecek, planlama bu. Laf vardır iş bitirir, laf vardır baş götürür. İş bitirecek lafı söyleyecek, iş bitirecek iradeye koyacak insanları bu tercihlerle ortaya koyacaklardır. Burada kim, neyi, neden istiyor? Vicdanından mı, cüzdanından mı, menfaatinden mi istiyor? Mesela Ali Dilber'in Meclis Başkan Vekili ve Meclis Başkanı olarak seçilmesi çok isabetli. Düzce'de Ali Dilber kadar kongre yöneten kaç isim sayabilirsiniz. Ali Dilber çok isabetli olmuş. Hasan Günden atanmış, hayırlı olsun. Çok da isabetli olmuş. Hasan Bey'in odasına birkaç defa gittim, o kadar istenmeyecek şeyler isteniyor ki Hasan Günden bunları Nasrettin Hoca misali sabırla dinliyor. Bir de ulaşılabilirlik önemli. Belediye başkanına ulaşamayınca, başkan yardımcıları senin dediğini, talebini, duygunu, düşünceni makul ve mantıklı ölçülerde iletiyor. Haber yazarken 5N1K kuralı vardır. “Kim, ne, nerede, ne zaman, nasıl, ne, niçin” Bu kural aslında hayatın birçok noktasında geçerli. İşin özünde belediyede gruplaşmalar var. Herkes birbirinin eteğinden çekerek bir yere çıkmak peşinde. Bu makamlarda, bu mevkilerde mutlaka birileri bu memlekete hizmet edecek. Hizmet bittikten, makam bittikten sonra, öyle bir duruş sergilemeli ki kabul görmeli.

Size çok net iki örnek vermek istiyorum. Akçakoca'daki yatırımlarla beraber Akçakoca'ya da insanlar gelmeye başladı. Bu bayram hakikaten bir yeniden doğuş gibi oldu. Fikret Albayrak'la beraber buraya turist gelmeye başladı. İnsanlar ilgi göstermeye başladı. Alt alta, üst üste koyduğunuz zaman deniz, doğa ve yayla turizminde bir hedef koydu Düzce. Hedefe emin adımlarla ilerliyorlar. Melenağzı’nda İl Özel İdaresi yirmiye yakın bungalov ev yapıyor. Güzel de bir tesis oluyor. Beltur Genel Müdürü Erdem Bey'in de bilgisi, Faruk Bey'in inisiyatifiyle beraber Aydınpınar'da güzel bir bungalov ve yaşam alanı oluşturuldu. Güzelliklere güzellik katacak. Önümüzdeki hafta içinde şirketlerin yönetim kurulları atanacak. Belediye başkan yardımcıları atanacak. Düzce Belediyesi'nde ben şundan yanayım. Düzce Belediyesi, Akçakoca Belediyesi, Gümüşova Belediyesi, Gölyaka Belediyesi veya birçok belediyede iki tane sıkıntı var. Herkes çok biliyor. Herkes belediye başkanından çok biliyor. Herkes akıl hocası olmuş. Bu fikrini söyleyen, akıl verenlerin bir sorumluluğu yok. Yetkili kişinin etkisizliği, etkili kişinin yetkisizliği, varsa orada iş bereketsizliği ortaya çıkar. Plansız-projesiz bir iş olduysa sayalım sonuçta size soran yok. Başarının sahibi çoktur, başarısızlığın sahibi yoktur. Burası deneme-yanılma makamı değil riyaset makamı. Onun için bütün belediye başkanlarına başkan yardımcılığında ve birim müdürlerini atarken iradelerine müdahale etmemek lazım. İkinci sıkıntı da şu; belediyede gerek seçim, gerek geçim, gerek denge, gerek farklı sebeplerle alınan, işe yaramayan çok fazla eleman var. Bunların liyakati ve iş tecrübesine göre kesinlikle iş akitlerinin feshedilmesi lazım. Beytülmal ve belediyelerimizin menfaati adına yapılacak olan tüm eylemi destekliyorum. “Selamünaleyküm” diyen belediyeye girmiş. Herkesin arkasında bir dayısı var. Helaliyle, emeğiyle, vizyonuyla, o kuruma, o yapıya destek sağlayan varsa eyvallah.

Tasarruf ve tedbir noktasında belediyeleri çok zor günler bekliyor. Belediyelerin yükü aslında devletin yükü, belediyenin borcu devletin borcu. İnşallah bu hafta tüm belediyelerdeki başkan yardımcılıkları olsun, atamalar olsun bu 5 yıl için memleketimize hayırlı olsun.

Bir haberimiz var. İnşallah son kez dünya evine girdik. Bizi bu günümüzde yalnız bırakmayan tüm dostlarımıza, büyüklerimize başta Sayın Valimiz Selçuk Aslan, Sayın Belediye Başkanımız Dr Faruk Özlü, İş İnsanı Sayın Burhan Özdemir, Sayın Milletvekilimiz Talih Özcan, sevgili büyüğüm, pazara değil mezara kadar yürümeyi hayal ettiğim Sayın Şirketlerimizin Yönetim Kurulu Başkan Vekili Onursal Başkanımız Ömer Faruk Türkseven ve Camikebir Muhtarımız Sayın Arif Aslan'a teşekkür ediyorum.

Emeği olan Beltur çalışanlarına Neslihan Hanım’a ve aynı zamanda Erdem Bey'e de çok teşekkür ediyorum. İnşallah Allah insanları insani, islami ve vicdani noktada bir muhabbetle birleştirsin. İnsanların özel ilişkileri bizi bağlamaz ama ben insani, islami, vicdani ve kanuni boyutta bir adım atıyorum. İnşallah evliliğe niyet eden tüm kardeşlerimize huzurlar diliyorum. Mutluluklar diliyorum ve evliliklerinde bizi izleyen herkesin de Allah dünya ve ahiret saadetine ulaşacak sebeplerle sebeplendirsin. İnşallah Allah bizleri de bir yastıkta kocatsın.

PROGRAMIN TAMAMI İÇİN TIKLAYIN;