10 Ocak Gazeteciler Günü’nde farklı yerlere davetlerimiz oldu. Biz de icabet ettik. Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü'nün Mutfak Sanatları Merkezi’nde basına seviyeli olsun etik olsun seçimde bir seviye olsun gibi bir ifade kullandı. Çok seviyesiz, etik kuralların dışında piyasada sahada söylemler geliştiriliyor. İfadelerin içinde bir örnek var. İl Genel Meclisi borsası kuruldu, fiyatı belirlendi.

1 milyondan bahseden var, belden aşağı muhabbetler dolaşmaya başladı. Siyaset yapan insanın mutlaka eleştirilecek bir yerleri vardır. Belden aşağı muhabbet nasıl olur? Faruk Özlü dedi ki ‘Etik olsun, bir kalite olsun, bir seviye olsun.’ dedi.

Dedikoduyu çok seven bir toplumuz ve belden aşağı yukarıya dedikodularla bu memlekette siyaseti belirlemeye çalışıyoruz. Bugün (12 Ocak) Cedidiye ulemasıyla bir kıraathane açıldı. Bunlar Düzce'yi yönetiyorlar. Cedidiye uleması takımı Düzce'yi yönetiyor.

Bir abinin yeri vardı. Asar su projesine kurban gitti. Orada da bir Beyaz Türkler oturuyordu. Bunlar da Düzce'yi yönettiğini zannediyordu. Daha sonra gittiler. Yeni karargah ve pozisyonunu çözemedik ama Cedidiye uleması yerini buldu. Hangi hizmeti nasıl yaparsanız yapın ne ederseniz edin ama insanların sizi sevmesi, güvenmesi, inanması lazım. Herkesin bilinmemesi gereken halleri var. Karşılığı olan insanlarla konuşulması lazım. Bugün bir borsadan bahsediliyorsa birileri ‘Biz seni buraya atalım ama bunun bedeli bu.’ diyorsa veya birilerinin kulağına geliyorsa, sahada dolaşıyorsa tuz kokmaya başlamıştır. Bu yanlış bir şey inşallah hayırlara vesile olur.

İlçelerde, il merkezlerinde siyaset ısındıkça Düzce bir denge oluşturmaya başladı. ‘Milliyetçi Hareket Partisi aday bulamıyor noktasına geldi.’ diyorlar. İhtimal vermiyorum. Milliyetçi Hareket Partisi dengelerin oturması anlamında işi uzatıyor. Pazarlık adına uzatıyor. Cumhuriyet Halk Partisi'nin adayı muhtemelen Rıdvan Bilgin çıkacak ama bir senaryo daha var. Bir milletvekilinin belediye başkanı adayı olması için milletvekilliğinden istifa etmesi gerekiyor. Rıdvan Bilgin büyük bir ihtimalle ama CHP Düzce Milletvekili Talih Özcan aday olabilir. Toplumda seviliyor. Klasik öyle masa başından racon kesen CHP'liler, millete tepeden bakan CHP'liler gibi değil, Talih Özcan milli yerli Düzceli.

İnsana yaşat ki devlet yaşasın. Bunu Talih Özcan o kadar benimsemiş ki bir yere gittiği zaman etrafında sevgi yumağı oluşuyor. Gönüllere hitap edebiliyor. İşin özü bu. Vallahi bilemiyorum da Düzce'den aday olarak ismi açıklanırsa masadaki kartlar yeniden dağıtılabilir, hesaplar alt üst olabilir.

10 Ocak Gazeteciler Günü’nde valilik çok güzel bir şey yaptı. İsimle çağırdı, hediyeyi de isimle takdim etti. Onurlu ve şahsiyetli bir duruş sergilendi. Başka davetlerde çoluğunu çocuğunu alan, karısını alan hısmını alan, akrabasını alan, kendisi başka yerde olup da hanımını oraya gönderenler vardı. Basın Düzce'nin aynası. Basında eksik bir şey görüyor musunuz, aynaya bakın. 10 Ocak Gazeteciler Günü’nde ben hiç tanımadığım yeni simalarla karşılaştım. Bu işin emekçilere, gönül verenlere, yazanlara, çizenlere, resmini çekenlere, haberini yapanlara diyeceğimiz söz yok. Ama orada ne yaptığı belirsiz çok adam gezdi.

PROGRAMIN TAMAMI İÇİN TIKLAYIN;