‘Belediye başkan adayları kim olmalı? Kimle kazanılır?’ diye kulisler başladı. Düzce’de 4 tane sebep ne olursa olsun, halkla bir muhabbet kurmuş, halka dokunmuş, halkın da ona dokunduğu, partisi olsa da hiçbir şekilde yıkılamayacak başkanlardan bahsedeceğim.

İnsanların gözüne bakıp oy verip veremeyeceğini, seçimlerde, gazetecilikteki ve siyasetin içindeki tecrübeden bunu söylüyorum; Çilimli Belediye Başkanı Muhsin Yavuz, dava adamıdır. Millî görüş temellerinden gelir. Reisin yolundan ayrılmaz. Muhsin Yavuz’un ismi Çilimli’de bir marka olmuş. Muhsin Yavuz’u Çilimli’de halkın o teveccühü varken kimse yıkamaz.

Sirkeci Ömer Demirtaş vardı. AK Partili büyüklerin ‘Ticaret ve Sanayi Odası’nda bir hamle yap da seni AK Parti’den aday yapacağız’ emziğiyle kandırdıkları. Ömer Demirtaş da MHP’den Cumhur İttifakı’nın Ticaret ve Sanayi Odası seçimlerinde gösterdiği o tutumla MHP Düzce İl Başkanı İlhami Caboğlu ona bir tane şarkı atmıştı ‘Hesabım var seninle’ deyip. MHP’den aday olma ihtimali yok. Mensubu olduğu Süleymancı cemiyetinin bağımsız adayı olabilir.

Cumayeri Belediye Başkanı Mustafa Koloğlu halka dokunmuş. Belediyeye gittiğinizde makam kapısı açık ve çalışma masasının başında, vatandaşı dinleyen bir başkan. Mustafa Koloğlu’nu MHP’den AK Parti’den ya da bağımsız seçime girmesi durumunda oradaki hiçbir denge yerinden oynatamaz.

Beyköy Belediye Başkanı Osman Kılıç MHP’de seçilmişti, AK Parti’de 2. dönemi. Yerel bazda belediyecilikte mükemmel hizmetleri var. Osman Kılıç’ın ismi Beyköy’de marka olmuş, iktidar partisinden de girse, muhalefetten de girse bu seçimin tek kazananı olur.

Kaynaşlı Belediye Başkanı Birol Şahin inandığı gibi yaşayan biri. Bağımsız aday görünürde. Deve dişi gibi rakipleri var.

Gölyaka Belediye Başkanı Yakup Demircan iyi niyetli. Bir şeyler yapıyor yaptıklarını da anlatmaya çalışıyor. Çocukları çok seviyor. Gölyaka’da eski belediye başkanı rakip olarak seçim gününü bekliyor.

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü birçok eski olmayan siyaseti Düzce’ye getirdi. Büyük projeler peşinde. 15-16 saat durmadan çalışırken ekibi bu tempoya ayak uyduramıyor.

Yol kazası olanlar var, hayırsız bir evlat olur da ‘yol kazası’ oldu denir. Vefasız ve bu makamı çok isteyip de taşıyamayanlar var.

Yığılca Belediye Başkanı Rasim Çam, rüya aleminde yaşıyor. Geziyor ama Yığılca’ya kazandırdığı hiçbir şey yok. Muzaffer Yiğit’i de aratır hâle geldi. Yığılca’nın eski Belediye Başkanı Şevket Yıldırım Bey’e seçimi nasıl değerlendirdiğini sordum; ‘Rasim seçim kazanmadı Muzaffer kaybettirdi.’ demişti. Rasim Çam mahallesinde muhtar olacak hâlde değil.

Akçakoca Belediye Başkanı Okan Yanmaz Akçakoca Belediyesi kaybediyor, kim kazanıyor?

MHP’in üst düzey yetkilisinden ‘Okan Yanmaz aday gösterilmeyecek’ diye bir bilgi aldım.

Gümüşova Belediye Başkanı Muharrem Tozan hem partisinin güvenini hem vatandaşın iradesini enaniyetinin altında boğan bir hâle geldi. Gümüşova 5. yıla girdiğinde kaybetti. Sorun üretmek, çözüm bulmamak ve herkesin yanlış olduğunu kendinin en düzgün olduğunu ifade ederek Gümüşova halkını cezalandırdı.

Boğaziçi Belediye Başkanı İbrahim Ercan oradan alıyor buraya taşıyor. Duyduğu kendine uygun bir şey olursa kime gidecekse adrese teslim.

‘Dünya Düzce Günleri’nde CHP Düzce Milletvekili Talih Özcan’ı göremedik. AK Parti Düzce Milletvekilleri Ayşe Keşir’le Ercan Öztürk Faruk Bey’in yanında çıktı. Talih Özcan, ‘İş yoğunluğumdan dolayı gelemedim.’ dedi. ‘Dünya Düzce Günleri’ Düzce’nin bir birlikteliğidir.

‘Bu para hayra verilseydi.’ Milletin her şeye ihtiyacı var. Hayra da eğlenceye de ihtiyacı var. Bu stresin olduğu günlerde insanların eğlenme hakkı var. Gençlerin eğlenme hakkı var. Bu eğlenceyi de Düzce Belediyesi fevkaladenin fevkinde organizasyonla düzenliyor. Düzce Belediyesi Kültür İşleri Müdürü Burçin Sarıcan’ı da tebrik ediyorum. ‘Dünya Düzce Günleri’nin ana sponsoru Optimal şirketlerinin sahibi Burhan Özdemir’e de teşekkür ediyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Tepki olacak, eleştiri olacak kıymetli olan ortaya çıksın. Organizasyona 70-80 bin insanın geldiği söyleniyor, esnaf çok mutluydu.

31 Mart 2024’te Belediye başkanlığı seçimlerinde yolda olanlarla mücadelesini verir gibi görünenlerin arasında olan fark vatandaştan kaçmaz.

HABERİN VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN