Türkiye’deki fındık tekelinin fındık fiyatını belirleyen Ferrero firması açıklama yaptı. Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) devletin yaptığı açıklamanın serbest piyasada geçerliliği yok. ‘77 TL’den alıyorum.’ dedi. Seçtiği esnaf vardır, milleti birbirine vurarak Türkiye ekonomisine, Türkiye Fındık stresine yön veren bir yapı olarak bütün lütfunu bekliyoruz. Başka çaremiz yok. Fındık üreticisinin tek beklediği tek hükmettiği nokta hâline geldi. Başımızda nimet mi var külfet mi var onu da bildiğimiz yok tabi.

AK Parti Düzce Milletvekili Ercan Öztürk, İlçe Başkanı ve siyasetçiler Toprak Mahsulleri Ofisi’ni ziyaret ettiler. TMO 40 ton alıyormuş günlük fındığı. ‘Biz bunu 70 tona çıkardık.’ diye açıklama yaptılar sevindirici bir haber gibi. 40 ton fındığı günde fındık ticareti yapan 1 esnaf alıyor ya! Fındık üreticisini karanlıkta bırakılan bir insan gibi serbest piyasadaki insanların eline bıraktılar. 40 tondan 70 tona çıkmış. Bu TMO fındık almama üzerine sistemini kurmuş. 100 kilo alırız diyor, çatlak diyor, oradan ifadeyi alan vatandaş oradan gün alamadığı zaman fındık simsarlarının eline düşüyor. Cumhuriyet tarihinden bugüne kadar bu ülkeye bu kadar dolar kazandıran fındığa ülkenin vefasızlığı, Cumhurbaşkanı’nın ve milletin derdiyle dertlenen iktidarın döneminde bu şekilde olmasına hiçbir şekilde rıza göstermiyoruz. Üreticiyi, fındık fiyatı belli olmadan işçi maliyetlerini açıklıyorlar fiyat açıklandıktan sonra bir daha üzerine koyuyorlar. Geçen sene fındık fiyatında işçi artışına baktığınız zaman yüzde 60’ları geçiyor. Ama fındıkçı yine mağdur, muhtaç, devlerin ve ülkenin sömürge misali istila edenlerin iradesine bırakılan vaziyette. Kurt kışı geçirir ama yediği ayazı unutmaz.

Bu ekranlarda Düzce’deki irade, idare sahiplerine Düzce’de doğacak, yaşayacak, büyüyecek, ölecek diye bir slogan geliştirmiştik, bu da insanlarda kabul gördü. Ama Düzce’de doğmayan, bir tanesi değil, Düzce’de büyümeyen, belki de ölmeyecek 3 tane güzel insan, Düzce Cam Düzcespor’u sahiplendi. İş İnsanı Muzaffer Leblebici, ‘Düzce’nin Yoğunpelit köyünden mi Düzce’de tanıtım reklamlarında çıkıyor, nerede bu adam, nereli, Düzce’nin neresinde doğmuş?’ demiştim. Muzaffer Leblebici şu anda Düzce Cam Düzcespor’un kayyımında ve gönlünü de elini de bu işe koyup, Düzceli olmamasına rağmen Düzcespor noktasında işinden gücünden, vaktinden nakdinden fedakârlık yapıyor. Tebrik ediyoruz, teşekkür ediyoruz.

Özhan Olcay Bey. Pekintaş firması, Alüform firması. Düzce Cam Düzcespor’a geçen hafta Mutfak Sanatları Merkezi’nde toplantıda çok ciddi bir şekilde desteğini açıkladı. Pekintaş’ı birkaç boyutuyla inşaat boyutuyla biz görüyoruz ama güneş enerjisi sistemleriyle beraber kurmuş olduğu tesisle ülkenin milyonlarca dolar parasının dışarıya gitmesi noktasındaki o acziyeti kaldırmış durumda. Karanlıklar arasında doğan bir güneş hesabı o güneş enerjisiyle ilgili büyük bir yatırım büyük bir üretim var burada ve bu hepsinden önce stratejik bir üretim, yatırım. Kendisi Düzce’ye Düzce Cam Düzcespor’a bu anlamda forma sponsorluğu noktasında büyük bir destek verdi. Tebrik ediyoruz Özhan Bey.

Kasım Aktaş. Bizim bir çimento fabrikası sorunumuz var. Temizliyor mu kirletiyor mu diye bir dünya sorunları var. Yatırım yapılacaktı ama çevreye duyarlı yatırım yapılsın. Burası ‘Yığılca Çimento’ sonra ‘Düzce Çimento’ diye söylenmişti. Bu yatırım el değiştirdikten sonra el değiştiren yatırımcılar Düzce Çimento demeyi kendilerine zul gördüler ‘Marmara Çimento’ dediler Düzce’yi hafife aldılar Düzce’yi boşa aldılar ama o çimento fabrikasından katlarca para kazandıracak olan yol ve liman konusunda da Karadeniz’e açıldılar. Marmara diyeceğine Karadeniz deseydin fabrikadan daha çok para kazanacaksın. Düzce ismini küçük mü gördün? diye söylemeden edemedik ama Kasım Aktaş, Düzce Cam Düzcespor, Düzce Cam olarak dünyanın ve Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde Düzce’mizi mutlu etti, temsil etti. her ne kadar yatırımlarda insanlar bir yere o yer cazip olmadan yatırım yapmaz ama teşviklerle gelirler, bin kişi çalıştırıyorsa milyonlarca lira para kazanırlar ancak milletine bu tür sosyal amaçlı yardımlarda bulunanı da ve özellikle de Düzce Cam firmasıyla Düzce’yi dünyaya ve Türkiye’ye tanıtan Kasım Aktaş’a bu anlamda teşekkür edip aynı zamanda Düzce Cam Düzcespor’a verdiği destekten dolayı da kendisine teşekkür ediyoruz ve tebrik ediyoruz.

Tebriğin ve teşekkürün en güzeli Dr. Faruk Özlü’ye yakışır. Herkesin emeği var. Gökhan başkan ve ekibi gecesiyle gündüzüyle maddi manevi içtimai mücadele verdi, Düzce Cam Düzcespor’u bir yere getirdi, en azından bir yere düşmesini engelledi.

Dr. Faruk Özlü ve ekibini tebrik etmek lazım. 1 ayda bu transferler yapıldı. 2 maçta 2 galibiyet aynı zamanda yeni yapılan Düzce stadı da futbolculara ve camiasına hayırlı olsun. Dr. Faruk Özlü’nün eksiği, eleştirilecek tarafı var ama hiç spordan anlamayan ama yapmış olduğu koordinasyonla Düzce Cam Düzcespor’u ilk 2 maçta en güzel şekilde koordine eden Dr. Faruk Özlü’yü de tebrik ediyoruz teşekkür ediyoruz.

Ben spordan pek anlamam ama bu işe gönül veren bu iş için dertlenen tüm ismini sayamadığımız futbolcusu, teknik kadrosu, spor direktöründen sözcüsüne kadar herkesi tebrik etmek gerekli.

HABERİN VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN