Cuma günü akşamı CHP’nin Millet İttifakı’nın birinci sıra adayı Sayın Talih Özcan’la bir program yaptık. ‘Kitabın Ortasından’ programına konuk oldu ve program gayet de güzel geçti, yansımalarının da çok olumlu olduğunu gördük. Yani insanlar ‘ithal mi, yerel mi, genel mi, nasıl bir aday?’ noktasında düşüncelerini paylaşırken ve bu anlamda televizyondaki programdan sonra Talih Özcan’la ilgili pozitif düşünmeye başladılar. Enteresan olan şuydu; burada program süresi içinde Yunus Özay Er Millet İttifakı’nın İYİ Partili ortağı, İYİ Parti İl Başkanı. Programın başından sonuna kadar buradaydı. Ve CHP’nin İl Başkanı olmamakla beraber o da çok dikkatimi çeken enteresan bir şey oldu ve Akçakoca’daki pazar günündeki tanıtımda da bir hayli ilginin olduğunu gördük. CHP Düzce’de bir tane milletvekili çıkarma hedefine ulaşmış ikinci milletvekili noktasında bir mücadeleye girmiş görünüyor. Ama sandığa nasıl yansır, onu tabi bilmek mümkün değil.

Beyköy Belediyesi Başkanı Osman Kılıç, mahalle mi olacak, belde mi olacak, ilçe mi olacak derken oraya çok güzel bir sosyal tesis yaptı. Yapmış olduğu sosyal tesislerde iftarlar başladı ve bu çalışma Belediye Başkanı arkadaşları ve Dr. Faruk Özlü tarafından da çok kıymetli göründü. Artık bu dakikadan sonra Beyköy’ün mahalle olup olmayacağı tartışmasından ziyade Beyköy ilçe mi olur daha ileriye mi gider söylemleri başladı ve Osman Başkan’ı o anlamdaki hizmetinden dolayı tebrik ediyoruz. Allah hayırlı hizmetlerini devam ettirsin.

Bir haber daha girdi internet sitelerine, basına bir haber düştü. Akçakoca’nın bir sembolü dediler. Pusula Katamaran diye bir gemi geldi. Bu gemi tur teknesiydi. Biraz gezdi tozdu çok para kazanıyoruz diye bir söylemler vardı. Hafta sonu o gemiyi sattılar. Akçakoca’nın sembolüydü, turizmde atılım yapacaktı. Çünkü bu coğrafyaya göre bu Karadeniz iklimine göre planlanmamış bir yapı olduğu biliniyordu. Gemiyi getirdiler Ereğli’de bir dünya masraf ettiler en son gemiyi sattılar.

Akçakoca işçileri maaşlarını tam alamadılar bu ay. Bugünlerde İnşallah ödenir. İşçisinin hakkını ödeyemeyen bir belediyeden bahsediyoruz. İşçiler bizi aradılar, “abi bizim paralarımızı ödemiyor bunu haber yapar mısınız konuşur musunuz?” biz bir şey söylediğimiz zaman olacak diye bir kaide yok, biz sadece kamuoyunu aydınlatıyoruz ama şu var; işçiler 14 Mayıs’ı bekliyor. Yani MHP’ye oy veren, Cumhur İttifakı’na oy veren işçiler 14 Mayıs’ı bekliyor. 14 Mayıs’ta bir cevap verecekler sandıkta. Seçimden sonra da pek ışık görmüyorlar çünkü büyük bir sıkıntı var. Bakın bir belde belediyesi, bir sosyal tesisleriyle bir hizmetlerle memlekete hizmet ederken en büyük ilçe bir işçisinin maaşını ödeyemeyecek hâle gelmiş.

Akçakoca demişken Akçakoca’da şu sıkıntı da var: Akçakoca’da Küpler köyü var biliyorsunuz. Ercan Öztürk o köyden Ak Parti’den 2. sıra Milletvekili Adayı. Akçakocalı onu hemşehrisi olarak ne tutabildi ne sarılabildi ne bırakabildi, bir sempati var bir tabandan gelen, sahadan gelen, sokaktan gelen bir yani tırnaklarıyla gelen bir isim olarak Ercan Öztürk bir teveccühe sahip ama Akçakocalı 9 tane 10 tane Aday Adayıyla yola çıkıp da Ercan Öztürk noktasını Küpler köyünden olması hasebiyle bir kabul görememesi de seçimde bir hayli enteresan konulardan bir tanesi. Ama tabi çalışıyor bu hafta içinde de Akçakoca’da. Akçakoca’da Küpler köyü genelde sadece resmi işlemlerde Akçakoca’ya gelir ticaretinde veya sosyal ilişkilerinde veya hayat yaşam ilişkilerinde Düzce ve Çilimli’de entegre olmuş bir köydür ama netice itibarıyla Akçakoca’ya bağlı bir köy. İnşallah Ercan Öztürk uğraşıyor ama bu uğraşta kendini Akçakoca’ya saydırır sevdirirse bu anlamda İnşallah hayırlara vesile olur.

Milletvekili Adayları seçim çevrelerine kahvelere gittiği zaman biliyorsunuz o akşam kahve duruyor kalıyor. Ya arkadaş şimdi burada söyleyeyim mi söylemeyeyim mi bilmiyorum da Milletvekili Adayı olmuşsun, 100 bin TL maaş alıyorsun, kahveciye orada 30-50-100 tane adam geliyor çay veriyor umutla bekliyor. Kahvecinin parasını ödemeyen Milletvekili Adayı’ndan Milletvekili’nden siyasetçi mi olur ya? O adam emek veriyor yani oradaki insanlara kahveme geldiler diye. Lütfen gittiğiniz yerlerde çay paralarınızı ve ikramlarınızı yapın milleti kendinize konuşturmayın. Paranız çok kıymetliyse oturun evde ama sahaya çıkmışsanız, insanları toplamışsanız, insanlar sizi dinliyorsa, kahveci de bu konuyla ilgili hizmet ediyorsa, bunun çay parasını vermiyorsan, bunu konuşturuyorsan ben bir şey diyemiyorum artık diyen desin.

PROGRAMIN TAMAMINI İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN