Cumartesi günü bu memleketten çok has halise bir insan Soğukpınar köyünden Hamide teyze, 97 yaşında ahirete intikal etti. Hamide teyze malından bağış denilen bir bağış yapmak istedi. 1000 metre kare alanı Sağlık Bakanlığına Sağlık Ocağı olarak bağış yapmak için işlemlere başladı. 1700 metre kare yeri de müftülüğe sübyan mektebi dedikleri küçük yaşta çocukların dinini, imanını, Allah’ını öğrensin diye bağış yapmak istedi. Bağış da yaptı ama resmi işlemler gerçekleşmedi. Şu bağış yaptığımız yerde, sağlık evinde kimin şifa bulacağı hangi bedenin ve 1700 metre kare alanında da hangi yavrunun Allah’ın kelamını zikredeceği günleri çok görmek istiyorum derken Allah nasip etmedi, nasip olacaktı ama 18 uygulaması resmi işlemler bitmedi. Bu konuda Sayın Ayşe Keşir hanımefendinin Belediye Başkanımız Dr. Faruk Özlü’nün, Valimiz Cevdet Atay’ın da bilgisi var. Hatta geçtiğimiz günlerde yeniden bir bilgilendirme olmuştu. Hamide Teyze ahirete intikal etti ama onun evlatları bu duruşun arkasında, bu annemizin bir vasiyeti deyip burada 1000 metre kare alanda bir sağlık ocağı, 1700 metre kare alanda da birisinin sağlığının birisinin imanın İslam’ın veya insanlığın hizmetinde olacak, her ikisi de insanlığın hizmetinde olacak bir niyet vardı ortada gerçekleşmedi. Orada 18 uygulamasından dolayı tapular devir işlemi olmadı bundan dönemin Sağlık İl Müdürü -yakında da atamasını bekliyoruz- Yasin Yılmaz’ın da bilgisi var. Ama bir çözüme kavuşmadı.

6 gün sonra Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 2. turu var. Herkes bir çalışma içinde. Çok enteresan da gelişmeler oluyor. Geçtiğimiz haftalarda yani 15 Mayıs’tan önceki dönemde CHP İlçe Başkanlığı ve ilin işte Oktay Kaytancıoğlu, Tarım Bakanı olacak diye tanıtılan faaliyetlere katılan Akçakoca’da seçim gezilerine katılan Oktay Kaytancıoğlu Akçakoca’da seçim çalışmaları esnasında bir fotoğraf var. Fotoğrafta Akçakoca’nın MHP’li Belediye Başkanı o kahvaltıda. Ne işi var bilmiyorum ki. Ama o zaman da bir hava estiriliyordu Türkiye genelinde; ‘yüzde 54’le Kılıçdaroğlu geliyor, yüzde 56’yla geliyor.’ Anket şirketleri böyle katıksız koyuveriyorlardı ortaya. O günlerden bahsediyorum 15 Mayıs’tan önce. CHP’nin seçim çalışmaları kapsamındaki bir kahvaltıda Belediye Başkanı Okan Yanmaz oturmuş Fikret Albayrak’ın karşısına. Bu doğal mı bilmiyorum bana pek doğal gelmedi. 15 Mayıs oldu Kılıçdaroğlu yüzde 45’in altına düştü. Tabiri caizse Erdoğan’ın bu seçimi kazanacağı ortaya çıktı. Yani önümüzdeki dönemde de öyle görünüyor zaten çok da bir şey de fark etmeyecek çünkü gerek Sinan Oğan gerekse halktan gelen tepkiler öyle bir sonuç gösteriyor. Ondan sonra bu Okan Yanmaz’a bir hâl oldu. Bilboardlara Cumhurbaşkanı’yla yan yana fotoğrafını koyuyor. ‘Milletin adamının yanındayız, doğru adam, doğru yer.’ 15 Mayıs’tan önce niye koymadın. Bunun bir de arka sebebi var; 2000 oy almış MHP Milletvekili seçiminde Düzce Akçakoca merkezinde. İlçenin toplam merkezinde almış olduğu 4000 küsur oy. Bu ne demek biliyor musunuz? 2019 yerel seçimlerinde Okan Yanmaz belediye meclisinde yüzde 36-37 MHP oy almış, belediye başkanlığında yüzde 41, yani 6900 oy almış. 2900 oy almışsınız 2019’da, 2023’te düşmüş bu oy 2000’lere yapışmışsınız Cumhurbaşkanı’na. Tribünlere oynanıyor. Adama sorarlar; Yanmaz, hangi kümeste yemlenip hangi kümese yumurtluyorsun? AK Parti’nin İlçe teşkilatında ve ilde de benim anladığım, gördüğüm ve yaptığım istişarelerde rahatsızlık vermiş. Sen oyun düşmeden 15 Mayıs’tan önce çıktın mı sahaya? Şimdi ne işin var? Bunu aynısını Yığılca Belediye Başkanı da yapmaya başlamış Rasim Çam. O da bir hezimete uğradı Yığılca’nın içinde oylarda. Dediğiniz gibi yani siyaset ve asalet yan yana gitmediği zaman hakikatle bağdaşmıyor.

Bugün yine akşam üstü bir haber daha geldi. Akçakoca Belediye Başkanı Hüseyin Yanmaz, SHP’den CHP’den seçilmişti. SHP’den aday göstermediler daha sonra DSP'den seçildi. O dönem Erol Solak’ın karşısında seçimi kaybetmişti. Bu memlekete güzel şeyler yapmıştır, eksik yapmıştır onlara bakacağız ama oraya bir pazaryeri yapmıştı. Pazaryerinin üzerinden bir çocuk düştü birkaç sene önce. Bugün de bir çocuk daha düşmüş, pazaryerinin çatısından yere. Yani çok hayırlı evlat ya, ya şu çatının içinde pazaryerinin içinde bir rezalet var. Çatı var, çatının içinde dükkânların üzerinde bir çatı daha var. Yağmur iniyor. Orayı bile çözemediler. Asalet diyor aslına rücu etmektir. Aslına rücu eden bir hâl var ama o aslında gayet güzel şeyler var fakat bugün geldiğimiz noktada biliyorsunuz Akçakoca’da Kamelya denilen bir restoran var değeri 50 milyon civarında bugün. Bunu önümüzdeki günlerde satacaklar kaç liraya satacaklar ona bakacağız ama bizim burada üzerinde durduğumuz şey; 15 Mayıs’tan sonra bu Erdoğan aşkı nereden doğdu?

PROGRAMIN TAMAMINI BURADAN İZLEYEBİLİRSİNİZ...