Bugün çok farklı bir konudan bahsedeceğiz. Kızılay’a bir gidelim dedik. Biliyorsunuz Kemal Demir'in ve Ali Dilber'in Yaşar Özdemir'in ve gayet de etkin olan insanların bulunduğu bir yönetim vardı Kızılay yönetimi. Bu yönetim aynı zamanda Ali Dilber, Binali Yıldırım Bey’in kardeşiyle beraber Kızılay genel merkezinde denetim kurulu üyesiydi.

Bu ara Ali Dilber, Kemal Demir Düzce Muhtarlar derneği Merkez Başkanı Mansur Bilgin ve diğer muhtar arkadaşlar ağır cezada yargılanıyor. Sorun ne? Sorun şu; bir kavurma verilmiş. Kavurmanın dağıtımını muhtarlar üzerinden yapmışlar. Bu muhtarlarda bunda da istismar mı oldu olmadı mı diye, nasıl oldu, nasıl gitti diye bir mahkeme söz konusu mahkemenin taraflarından bir tanesi de Halil Aydın. Kızılay başkanı Ali Aydın. Hadise şu Kızılay Genel Başkanı Sayın Kerem Kınık genel başkanken bir mevzudan dolayı denetim raporlarında Ali Dilber'in de bulunduğu denetim heyeti yasal bir müeyyide uyguluyor. Mahkemeden bir karar alıyor iki günlük Kayyum kararı alınıyor. Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık'ı görevden düşürmek için alınıyordu. Evet alınıyor bu karar. Hemen Kerem kendinin öyle bir ihtiyacı olmadığını bir şey olmadığını doğru veya yanlış bu işin arkasında da kurban paraları toplanmış kesilmiş mi kesilmemiş mi tespit edilmiş mi edilmemiş mi konusu var. İşin arkasında da bu konu var bildiğimiz kadarıyla neyse İki gün sonra da üst mahkemeye itiraz ederek kayyumluğu iptal edip Kerem Kınık’ın yerine oturuyor. Ondan sonra Hesaplaşma başlıyor.

Hesap çok farklı yukarıda ayrı aşağıda ayrı yukarıda Kerem Kınık Bu kararı alan aldıran veya burada etkili olanlara karşı gerekli hesaplar yaparken iş aşağıya ya yansıyor. Kayyum kararı iptal edildikten sonra hemen Düzce'deki Ali Dilber'in de içinde bulunduğu Düzce yönetimi aynı zamanda Dilber dedik ya genel merkez denetim kurulunda görevden alınıyor. Aynı gün Halil Aydın başkanlığında yeni bir Kızılay heyeti kuruluyor. Ama bu görevden almadan birkaç gün önce genel merkez elinizde kavurmalar var bu kavurmaları dağıt tarihi geçmeden daha dağıt bunlar bu kararı alıyorlar. Kemal Demir'in ve Ali Dilber'in Yaşar özlemlerin muhtarların olduğu kararı alıyorlar kararı aldıktan sonra bu karar alındıktan sonra tabii dağıtmadan görevden alınıyor. Bunlar diyorlar Kızılay büroya dahi girmeyin kavurmaları Halil Aydın ve Ekibi dağıt dağıtıyor. Ondan sonra ki ekip dağıtıyor. Bazı muhtarlar diyor ki; benim kavurmamı diğer arkadaşlar alsın benim dağıtacağım yok, bunlar da bir hukuk konusu tabi yani istismar o gün öyle der bugün böyle der ağır cezada yargılama var.

Durum buraya kadar net ama İşin enteresanı şu Halil Aydın bu konuyla ilgili veya bir sıkıntıda niye sıkıntıda hani yukarıya tükürsek bıyık aşağı tükürsek sakal hesabı muhtarlar seçime giriliyor. Şu anda seçim olmasa da muhtarın 3 kavanoz 5 kavanoz 10 kilo kavurmaya ihtiyacı mı var?  Peki bu kararı alan başka bir yönetim dağıtan başka bir yönetim ama kararı alan yönetim yargılanıyor. Niye ya? Genel başkanını indirme işi var diye onun hesap Ali Dilber burada yerelde Halil Aydın'ın satırında. Kerem Kınık’ta artık kimle Binali Yıldırım'ın kardeşi Bilal herhalde tam ismini bilemiyorum soy ismi İlhan olması lazım ondan hesaplaşmada. Bir şey de yok bu işte efendim avukat masrafları ödenirse bu iş düzelir diye bir adım atıyorlar. Ödeyelim, olmadı kavurmanın masrafını istiyorlar şimdi önceki yönetimde aslında çok zimmet var işin içinde görünüyor. Muhtarlar zimmetten yönetim göreve kötü kullanmaktan ama işin arka planında hesaplaşma var. Hesabın arkasında bir tarafında Halil Aydın bir tarafında Ali Dilber ve Kemal Demir o ekip var. Yani yönetime baktığınız zaman hiçbir tanesini bu kavurmalardan ve muhtar da dahil olmak üzere hiçbir tanesinin ondan faydalanmak gibi bir hali de yok mecburiyeti de yok. Ama ne var? Hesap büyük akıl hocası da kuvvetli.

Peki şimdi Halil Aydın Avukat aynı zamanda ne olabilir? Halil Aydın burada siyaset yapmak istiyor. Şimdi burada bu kadar muhtarın ağır cezada yargılandığı gerçekten Kızılay yönetiminde hizmet eden Kemal Demir'in oradaki kavurmalarda istismar edecek çoluğu çocuğu adamın. Yani ekonomik olarak bir sıkıntı yok ki ondan bir şey elde etsin veya bu anlaşılacak gibi değil, ya ama burada yukarıda bir hesap varken aşağıda da bir hesap var aşağıda çok ciddi bir hesap var. Niye? Siyasi hesap var uzun vadeli hesaplar var. Peki bunun kavurma dağıtıldı mı dağıtılmadı mı? Ona mı verildi? Buna mı verildi? Hangi yönetim verdi? Ali mi verdi? Halil mi verdi? Bunun kavgasının kime ne faydası var. Var mı faydası? İşin sonunda yani tabi yargının ne karar vereceğini bilmeyiz ama burada Yani işin sonunda çıkacak bir şey de yok ama insanların mahkemelere çekilip mahkemelerde kamuoyunda böyle bir halinin ortaya çıkması yani hesaplar çok farklı. Hani Ali Dilber dedik ya Ali Dilber'in bu Barolar seçiminde yılların siyasetçisi yılların Divan Başkanlığı seçimin kurdu. Hani ustanın evi yıkık olurmuş derler ya Ali Dilber orada bir oylamada bir usulde yapılan bir barolar seçiminde bir itiraz etmiş yani yapılan şeyde 6 kişi girecek 4 kişi girecek orada bir itiraz vardı. İtirazda reddedilmiş mahkemede itiraz olarak, ona da çarşamba günü detayına bakarız inşallah.

Efendim burada bir Dipnot olarak da bir şeye geçelim. Beçi bölgesi var üniversitelerin üniversite öğrencilerinin üniversitelerin çok gezdiği bir yer burada Düzce'nin ekonomik olarak içtimai olarak imkân sahibi olan insanların evleri var. Bir artı bir iki artı bir kiralama usulüyle ne işleri var onların burada? Ekonomik ve içtimaı hayatlarının stresini atmak için orada yeni ortamlar hazırlamışlar. Emniyet bunun tepesinde kiralık evlerde günübirlik evlerde neyin ne olduğu belli değil. Bir ay birine kiralık 2 ay ona kiralık. Hakikaten 2019 yılına baktığınız zaman 2023'e geldiğimizde hakikaten güzel bir düzen girdi oraya, artı bir düzen girdi ama o kafelerde gece gündüz dolaşan orada ev tutup da sevgili tahsis eden, garsoniyer evler bulup da farklı farklı emtialardan keyifli anlar yaşamak isteyen arkadaşlar birçok isim bize geldi.  Bunu da bilen de var ama bunun amacı birkaç kişinin keyfi veya zevki veya hissiden ziyade o bölgenin gerçekten namuslu asil insanları öğrencileri yaşayanlarına artık bu zarar vermeye başladı. Buradan herkese bir görev olduğunu düşünüyorum. Herkesin bir görevidir bu. Buradaki densiz ahlaksız seviyesiz ilişkileri buradan isim isim adama saydırmadan herkes ayağını denk alsın. Kimin ne yaptığının çoğu biliniyor.

Biz bundan sonra arkadaşlarımızla beraber, gece asayiş ekibimizle beraber o garsoniyer evlerin etrafında dolaşan, o millete bir şeyler taşıyan içtimai olarak ve ekonomik olarak bir yere gelmiş arkadaşları deşifre edeceğiz.  Bunu buradan net söyleyelim çünkü başka türlü orada bir takım düzenlerin kurulması, birtakım güzel hayatların yaşanması mümkün değil gibi görünüyor.  Düzce emniyetinin özellikle Düzce il emniyet müdürünün bu konudaki hassasiyetle mücadelesinde bir kere daha takdir ediyorum ve polisimize, oradaki bekçilerimize gece gündüz bu düzeni milletin ahlakına menfaatine ve sağlığına korumak için uğraşan arkadaşlara da bir kere daha teşekkür ediyorum.

PROGRAMIN TAMAMINI İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN