Akçakoca Kalkın Köyü muhtarı Sayın Hüseyin Deli Hasanoğlu çok büyük bir acıyı yaşadı bugün toprağa defnedildi. Bir kızını bir damadını 3 tane torununu depremde şehit verdi. Allah rahmetiyle muamele eylesin. İnsanlığın bir sonu var sonuçta ama beklenmedik ölümler insanların yüreklerini çok yakıyor.

Yani burada hani Hz. Ali'nin güzel bir sözü var diyor ki; iyi bir damat, kazanılmış bir erkek evlattır, kötü bir damat kaybedilmiş bir kız evlattır diyor. Hepsi evladıydı Allah rahmetiyle muamele eylesin İnşallah. İnşallah geride kalanlara sabırlar versin. Acı yaşıyoruz evet yüreklerimizde hissediyoruz. Şimdi deprem yani bu felaket diyelim deprem mi demiyoruz asrın felaketi olarak görüyoruz. 4. derecede ilan edildi Türkiye'de. Bunun dereceleri var 5 var 6 var 7 var. Uluslararası ilişkilerde, devletler statüsünde biz 5. derece İlan ediyoruz veya 6. derece İlan ediyoruz. Bunu anlamı ne? Biz devlet olarak bu işin altından kalkamıyoruz gelin bizi kurtarın gelin bizi idare edin. Devlet otoritesi çöktü. Amerika'nın İngiliz'in Fransız’ın birlikleri gelip ülkeyi yönetecek bir pozisyonu var.

 Birtakım şeyler çıkıyor, dedikodular çıkıyor veya bir algılar çıkıyor veya bir komple teorileri çıkıyor. Efendim bunu deprem veya bu felaket bir yerlerden tuşa basılarak mı yapıldığı yapılmadı mı, ben ona pek ihtimal vermemekle beraber yaptılarsa eğer böyle bir şey bunun bedelini misliyle öderler. Bu millet bunun altında kalmaz ama bu asil millet öyle bir organize oldu ki afet bölgelerindeki depolar doldu taştı yardımdan. Bugün AK Parti İl Başkanı Hasan Şengüloğlu, dün Ticaret Odası Başkanı Sayın Erdoğan Bıyık ve açıklama yaptı. Dedi ki; bölgeye gelen yardımlar istisna, müstesna anlatılmayacak kadar güzel. Evet ama bunların dağıtımı lazım dedi. Biz buradan kamyonlara odun yüklüyoruz eşya yüklüyoruz. Bunların dağıtımı için profesyonel ekipler zaten kurtarmalar var ama dağıtımı ve ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması için yeni insanlar, gönüllüler lazım dedi. Buraya kadar tamam. Bu arada dünyayı yöneten bir güçler var ve güçlerin Türkiye'deki uzantıları var. Can Ataklı diye bir gazeteci depremden birkaç gün önce felaketten birkaç gün önce şunu diyor. Diyor ki biz Tayyip Erdoğan'ı oyla yıkamayız, siyasetten yıkamayız nasıl yıkayacağız? Avustralya'da diyor bir yangın vardı. Avustralya’yı yaktı günlerce ya, evet. Bunun gibi diyor bir afet olması lazım. Sel olması lazım, deprem olması lazım. Bre kansız adam! Bre abdestsiz adam! Vatan sevgisi diyor imandandır.

Bu imanlı millet, bu asil millet buradaki belayı, defi etmek için defi bela etmek için mücadelesini asaletle veriyor. Adamların düşündüğüne bak ya, söylemlerine bak! Bu afetten, bu asrın felaketinden siyaset üretmeye çalışanlara, iş çıkartmaya çalışanlara Allah'ın laneti üzerlerine olsun. Bu mübarek günde.

FETÖ açıklama yapmış. Uluslararası diyor, dengelerle beraber diyor, bunu nasıl yürütebiliriz diyor. Allah Allah… Yani 5. derece, 6. derece irade devlet olarak otoritemiz yok gücümüz yoktu da bütün leş kargaları çeteler Türkiye'ye toplansın öyle mi? Çeteler demiş ki; şimdi hatırlar mısınız bir gezi olayları vardı. Ülkeye yapılacak en büyük ihanetlerden biri yapıldı bu gezi olaylarında.

Bir gecede, bu gezi sürecindeki olan dövizin ve faizin artmasından dolayı sadece provokatif eylemlerin Türkiye'nin kısa ve orta vadedeki borcuna 100 milyar dolara yakın ne yapmıştır? Etki sağlamıştır bu gezi olayları. Neydi bunlar? Köprünün ismini niye Yavuz verdin? Neymiş bir millete bir kavme veya bir yani tarikat demeyelim de bir görüşe aykırı hareket etti, katliam yaptı Yavuz diye. Sabiha Gökçen'in ismi var ya şeyde… Ona niye ses çıkarmamıştınız? Amaç o değildi çünkü milletin tarikatı veya din anlayışına göre değildir dışarıdan organize edilmiş bir şeydi.

Bu memleketin dini noktada birbirine hoşgörüsünün ucu başı da yok. En üst seviyede sıkıntı yok zaten orada ama gezi olaylarında Divan Otel’ini bugünkü otele açan Koç, neredesin Koç? Türkiye'nin milyar dolarları olan insanlar nerede? Düzce'deki insan evladında düğünlerde hediye gelen battaniyeler gördüm ben. Düğünlerde hediye verilir ya bir anlamı vardır, sıcak yuvanız olsun diye. Hediye gelen battaniyeyi insan deprem bölgesine gönderirken Türkiye'nin zenginleri nerede? Bu milleti yıllardan beri sömürenler nerede? Cumhurbaşkanının Sayın Tayyip Erdoğan'ın ve devletin başında daha başka bir birimlerin gelin buraya yardım edin mi demesi lazım. Hani Yığılca'nın Kırık Köyündeki insan evindeki odununu, mücadelesiyle beraber oraya gönderiyor.

Ali Koç var Allah razı olsun. Akif Koç, bu arkadaşlar iş adamı. Varillerden soba yapıp kendileri kaynak yapıp oraya gönderiyor. Asya Su Düzce'de ciddi şekilde destek veriyor. Türkseven grubu Faruk Türkseven 7. tırı çıkardı bugün. Yardım malzemesi… Birçok firma birçok yapı yerelde bu insanlar. Ey Türkiye'nin kaymağını yiyen, çağdaş yaşamı destekleme derneği içindekiler neredesiniz siz? Bu kaymaklı tabaka var Türkiye’de. Bunlar çok kaymaklı.

Bu millet evladına çeyiz olarak ayırdığını yardım bölgesine gönderiyor. Kışlık olarak yakacak odununu gönderiyor, çoluğunun çocuğunun rızkından gönderiyor. Türkiye'yi yıllardan beri ihracatında ithalatında şunun da bunda Türkiye ihracatçılar Meclisi nerede? TOBB nerede? Nerede bunlar?

Katar finalde Dünya Kupası finalinde milyon dolara yakın bir rakamı, geliri Türkiye'ye bağışlıyor. Bize bir ses yok şu ana kadar. Kısmi böyle ufak, halk harekete geçti. Ama bu halkın etinden sütünden her şeyinden faydalanan bir güruh var, zenginler var. TÜSİAD neredesiniz? MÜSİAD nerede?

Yani burada şu var; hani birisi diyor ya bir felaket olması lazım, birisi de provokasyon yapıyor bu dünyayı yöneten çetelerin, dünyayı hükmeden yapıların Türkiye'deki işbirlikçileri Müslüman görünümlü Hristiyan, bu ülkenin kaymağını yiyorlar. Düverdüzü köyünden adam evindeki odunu gönderecek, kırık köyünden odununu gönderecek, çoluğunun çocuğunun rızkını gönderecek. Bu ağa babaları gezici teröristlere yaptığını yap Koç ve koçun gibiler! Sadece Koç değil. Gezicilere Divan Oteli’ni açmışlardı. Yedirdiler, içirdiler baktılar orada. Neredesiniz? Yazıklar olsun!

 Çünkü bu milletin gerçek değerleri, gerçek evlatları ne yaptı? Harekete geçti. Bazen bizi eleştiriyorlar ben bu milleti, bu değerleri itibarsızlaştırmaya çalışanlara karşı bir tavrım var herkesin de tavrı olması lazım hoşgörü yok burada, hoş görü yok!

 Nerede o sivil toplum kuruluşları? Türkiye'yi böyle çağdaş yaşamı destekleme iyi bir değişik değişik dernekler var ya nerede bunlar? Yine orada bizim Anadolu'nun çocuğu gitti, yardımını getirdi enkazdan insanları çıkarmak için ama bunlar kaymak tabaka. Bu kaymak tabakanın bu taşa, bu felakete bu taşın altına elini koyması lazım. Koymuyor mu? Koymuyorsa gereğini yapsın hükümet.

Bakın ben size şunu söylüyorum. Has bel kader Allah bizi buraya kadar nasip etti. Buradan nereye nasip eder onu bilmiyoruz da. Çocukluğumda bundan 40 sene önce 50 sene önce benim köyümde 3 tane traktör vardı. 2-3 tane traktör bir köyün içini görürdü. Şimdi o köyde 50 tane traktör var. Tarımsal alan genişlemedi, tarım çok aşırı artmadı ama 50 tane traktör var. Millet nereden nereye gelmiş.

Şimdi o günlerde bundan 20 sene önce Türkiye'nin geldiği yere bak 20 sene sonra geldiği yere bak. Bu nimet mi? Nimet. Bizim çocuklarımız biz daha anlamadan bilmeden bu akıllı telefonu 10 yaşında 8 yaşındaki çocuk kullanıyor şimdi. Biz 10 yaşındayken çelik çomak oynuyorduk. Bu nesil buraya geldi ama buraya gelirken Türkiye'de birileri para kazandı. Yani imkanları çok çok arttı. İşte bugün bu millete bunu harcama günü. Başta Türkiye Odalar Borsalar Birliği, Türkiye'nin TÜSİAD’I, Türkiye'nin MÜSİAD’ı Türkiye'nin bütün kurum ve kuruluşları bu yaranın savunması için harekete geçmeli.

Biz şu ana kadar elle tutulur gözle görülür bir hareket görmedik. Hareketi gördük kimden? Kırık köylü Ahmet'le Cedidiye'de oturan Mehmet'ten herkesi gördük ama isimleri farklı, cisimleri farklı, inançları farklı olan bir güruh var kirfoslar var bu ülkelerde sabetayistler var, Müslüman gibi görünen Hristiyanlar var. Bu gazeteciliğimden utandım. Şu medyadan, bu provokatörlük işlerini görünce yazık günah! Gitmişler acı üzerinden orada acıtasyon yapıyorlar birileri, birileri de duymazdan geliyor.

Memlekette birlik için, dirlik için konuşanlara mücadele verenlere boynumuz kıldan ince ama provokatörlük yapanlara, dış güçlere hizmet edenlere ve bu memlekette olup da bu memleketin dinine, diyanetine, geleneğine, göreneğine, asaletine aykırı olanlara bu memlekette nefes alma şansı vermemek lazım bize vermeyeceğiz.