19 Mayıs Gazi Mustafa Kemal'in, Samsun'a gidişinin yıl dönümünü ve kurtuluş mücadelemizin, memleketimizin İkbal ve İstiklal mücadelesinde tarihi bir gün olan, Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanıyor. Tüm gençliğimize ve milletimize hayırlara vesile olsun. Devletimize ve milletimize İttihad-ı İslam davasında, Devlet-i ebed müddet davasında, şehadete intikal eden, tüm büyüklerimize ve devlet büyüklerimize Allah rahmetiyle muamele eylesin.

Seçim 28 Mayıs'a ertelendi, sahada ufak ufak hareketlenmeler başladı. Milletvekilini biliyorsunuz; iki tane AK Parti, bir tane CHP aldı. Rahmetli Bayram'dan 50 yıl sonra, Düzce CHP'den bir tane milletvekili çıkardı. Bu durumun başarısının altında mutlaka bilinmeyen kahramanlar vardır. Bilinen kahramanlardan bir tanesi; Aslıhan Tüysüz Hanım, çok ciddi çalıştı İYİ Parti'nin adayı olarak. Yunus Özay Er İYİ Parti'nin İl Başkanı, O'da çok güzel çalıştı. Ama Semih Cemşit, kesinlikle takdire şayan bir çalışma yaparak, kendisi Talih Özcan ile yola çıkmamasına rağmen, yola çıktığı Özcan'a büyük bir destek vererek, bu seçimde başarı gösterdiler.

Biz sandıklara inelim dedik ve sandıklara bakalım dedik. Yahyalar Mahallesi, AK Parti İl Başkanı Hasan Şengüloğlu'nun Mahallesi. Recep Tayyip Erdoğan yüzde 65.84 oy alarak Düzce ortalamasının altında oy almış Yahyalar Mahallesi'nde. AK Parti Düzce ortalamasından bir puan fazla oy almış. Örneğin; Recep Tayyip Erdoğan Yahyallar Mahallesi'nde 719 oy, Kemal Kılıçdaroğlu 285 oy almış, bu durum aşağı yukarı Düzce'nin ortalamasını gösteriyor. Milletvekiliğinde CHP yüzde 26.4 oy almış, AK Parti İL Başkanı'nın bulunduğu mahalleden bahsediyorum, AK Parti yüzde 50.46 yani 548 oya tekabül eden bir oy, MHP'de 153 oy yani  yüzde 14.19'a tekabül eden bir oy almış. Bu başarı mıdır? Vatandaş bilir, ben bilemem. Ümit Yılmaz'ın köyü olan, Akçakoca'nın Çiçekpınar köyünde; Recep Tayyip Erdoğan 158 oy yüzde 77.07, Kemal Kılıçdaroğlu 38 oy yüzde 18.54, Sinan Oğan ise 9 oy yüzde 4.39'a tekabül eden oy almış. Milletvekiliğine geldiğimiz zaman, Ümit Yılmaz burada kabul görmemiş tablo öyle gösteriyor. AK Parti 77 oyla yüzde 39 oranında oy almış. Ümit Yılmaz'ın köyü olan Çicekpınar'dan, CHP 25 oy yüzde 12.69, MHP 82 oy yüzde 41.62 oranında oy almış. MHP'nin kendi milletvekilinin olduğu köyde oyların yüzde 80'ini alması gerekirken, bu oranın yarısını almış, demek ki köylüsüne kendini anlatamamış. AK Parti'nin ikinci sıradan milletvekili olan, Ercan Öztürk'ün köyü, Küpler Köyüne baktığımız zaman; Düzce genelinde yüzde 68.6 oy oranı olan, Recep Tayyip Erdoğan'a verilen oy Düzce ortalamasının altında, Cumhurbaşkanına 46 oy yüzde 56.46, Kemal Kılıçdaroğlu, Düzce genelinden aldığı oy oranının üzerine çıkarak 30 oy yüzde 36, Sinan Oğan ise 6 oy almış.

Küpler köyünde milletvekiliği oy oranlarına geldiğimiz zaman; AK Parti 52 oy yüzde 62.65, CHP ise Düzce ortalamasına uyan 22 oy yüzde 26 oranında oy almış, MHP 7 oy almış. Milletvekilinin köyünde aşağı yukarı yüz oy var, yüz tane oyun 62 tanesini almış diyelim. Ortalamada bunun seksenin üzerinde olması lazım, doksan olması lazım, belkide yüzde yüz olması lazım "köyümüzden milletvekili çıkar" diye. Demek ki köylerine kendilerini anlatamamışlar.

Ayşe Keşir Hanımefendi'nin köyü olan Kavakbıçkı köyünün, oy oranlarına baktığımız zaman; Recep Tayyip Erdoğan müthiş bir oy alarak 443 oy yüzde 86.86, Kemal Kılıçdaroğlu 41 oy, Sinan Oğan'a ise 23 oy vermiş. AK Parti, Düzce ortalamasının üzerinde oy alarak yüzde 69 oranında oy almış, yani Kavakbıçkı köyünde yüz kişiden altmış dokuzu AK Parti'nin adayı Ayşe Keşir'e oy verirken, on beş kişi oy vermemiş. Cumhurbaşkanı'nın oyu olan yüzde 86.86 ile AK Parti'nin oyu olan yüzde 69 arasında, yüzde 17'lik ciddi bir fark var. Yani Ayşe Keşir'in kendi köyü olan Kavakbıçkı köyü, Cumhurbaşkanına oy vermiş, ama kendi köylüsü Ayşe Keşir Hanıma oy vermemiş. Bunun anlamı da şu; AK Parti 349 oy almış, Cumhurbaşkanı ise 443 oy, CHP 34 oy almış yani pek oy alamamış, MHP ise Düzce ortalmasına yakın yüzde 15.54 oy almış.

Düzce'de Cumhur İttifakı partilerine çıkan oyun toplamı 193 bin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a verilen oy 182 bin civarında. Bu ne demek? 10 Bin oy yok, Nerede bu? Sinan Oğan'a gitmiş. Cumhur İttifakı'nın içinde bulunan Milliyetçi cephe, Sinan Oğan'a oy vermiş anlamına geliyor.

AK Parti'nin oy oranı ciddi bir şekilde düşmüş, 136 bin oy çıkmış ama 2018 Haziran seçimlerinde, Cumhurbaşkanı'nın Düzce'deki oy oranı yüzde 73, 15 Mayıs'ta ise yüzde 68.6.

136 bin oy sizi yanıltmasın çünkü 20 binin üzerinde yeni seçmen katılmış Düzce'de. Buna rağmen oy oranında düşüş var. Yüzde 49 AK Parti'de, bu durum da partide bir sıkıntı olduğu anlamına geliyor. Yani 266 bin 748 seçmen; yüzde 98 katılım oranıyla oy kullanmış, yüzde 1.82'ye tekabül eden 5 bin 94 tane geçersiz oy var. Bu şartlarda, Recep Tayyip Erdoğan'a verilen 183 bin oy oranıyla, Cumhur İttifakı'na verilen,191 bin oy arasındaki bağlantıyı niye kurdum? 28 Mayıs'ta bir seçim var, nasıl olsa Cumhurbaşkanı kazanacak garantisi var deyip de; zafer sarhoşluğu ve gevşeklik yapıp, bu arada bu bir algı, sandığa gitmeyin, nasıl olsa kazanacak diye bir oyun kurmanın peşindeler.

Kılıçdaroğlu, Zafer Partisi'nin Genel Başkanı ve aynı zamanda Ata İttifakı'nı kuran Ümit Özdağ ile görüştüler. Muhtemelen Sinan Oğan, yüzde 5.6'lık oy oranıyla beraber Kılıçdaroğlu ile hareket edecek gibi görünüyor. Tabiri caizse 28 Mayıs, 14 Mayıs'tan daha zor geçecek. Çünkü bankalar da, kredi kartlarına ve ticarete bir baskı var. Paralar alınmasın veya verilmesin diye; ticaret ve ekonomi üzerinden siyaseti dizayn etme çalışması var. Bu durumun getirisine veya götürüsüne bakacağız.

Akçakoca seçimlerde, CHP'nin en çok oy aldığı yer. Akçakoca gerek Cumhurbaşkanlığında gerek milletvekiliği oy oranlarında çok düştü. Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yüzde 59.55 yani Düzce ortalamasından sekiz puan düşük bir oy oranı çıktı. Akçakoca'da AK Parti'nin oy oranıda yüzde 50'nin altında kalmış. Kılıçdaroğlu 10 bin oy civarında yüzde 34'lük çok ciddi bir oy almış Akçakoca için. CHP 8 bin 745 oy alarak ciddi bir oy almış. MHP ise üçüncü çünkü; dikkat ederseniz geçtiğimiz seçimlerde, 6 bin 500 oyla Okan Yanmaz Akçakoca'da Belediye Başkanı seçilmişti 2019 yılında. Bu tam bir hezimet Akçakoca'da.

 Cumhur İttifakı, AK Parti ve MHP noktasında ki hezimetin sebebini sizlere şöyle izah edeyim: Akçakoca Belediyesi'nde çalışan işçiler var. Bu işçilere, Belediye Başkanı geldiği günden beri memurların maaşını bile yasal olarak ödemiyor. Memurların ve işçilerin maaşını ödemeyen, sadaka gibi ödeyen bir Belediye Başkanı var. Oradan bir çalışan yazmış bize 'yüzde 45 maaşımız' içeride diyor '7 ikramiye kaldı abi, Kurban Bayramı için 12 bin liraya kurbana girdim, 5 bin lira ödeme yapacağım, İnşallah kalan maaşla, ikramiylerimizi öderse rahat bir bayram yaparsak' Çünkü, diyor ' Ramazan Bayramı, imkansız geçti, çocuklarımın topladığı Bayram harçlıklarıyla, traktörüme mazot koyup da bayramlaşmaya öyle gittim' diyor.

Ramazan Bayramı'nda, Akçakoca Belediyesi işçilerinin, sefalet ve mahcubiyet içersinde geçirmesine sebep oldun Okan Yanmaz! Akçakoca'yı sana nasıl teslim ettiler? Onu da bilmiyorum. Önümüzde Kurban Bayramı var, işçilerin yarı maaşını ve yedi tane ikramiyelerini öde. Yani 6 bin 500 oy alıp da İlçenin tümünden 4 bine düşmenin sebebi, işte bu durum. Bu insanları rezil edersen, bu millette seni rezil eder. Onun için buna bir çözüm üretebiliyorsan üret, şayet üretemezsen bu tabloya baktığın zaman, Kalkın Köyü'ne muhtar bile olamazsın.


PROGRAMIN TAMAMINI BURADAN İZLEYEBİLİRSİNİZ...