Bugün sizi 2019 yılına götürmek istiyorum. Faruk Özlü belediye başkanı olmak için aday olduğu zaman bu muhalif olan insanlar (gayet normaldir muhalefet olmak, ittifak olmak) dediler ki: ‘bakanken neler yaptı da belediye başkanıyken ne yapacak?’

Düzce’ de bir sanayi sitesi çalışması başladı binlerce insanın, esnafın aşağı, yukarı 300 bin insanın hizmet aldığı bir sektör yani Yığılca’sı, Akçakoca’sı dâhil olmak üzere birçok araç sahipleri Düzce sanayisinden hizmet alıyor. Küçük sanayi sitesi inşaatı için inşaatı başladı. Bir TOKİ’ye verildi olmadı en son belediye kendi himayesin de burayı taşımak için yeni modern Düzce’ye yakışan bir sanayi ve ihtiyaçlara cevap veren sanayi sitesi inşaatına başladı…

Şimdi dedik ya: ‘bakanken ne yaptı da başkanken ne yapacak?’ Şimdi Sayın Faruk Özlü’ nün Bilim Sanayi ve Teknoloji bakanıyken bir çalışması var, (Türkiye’de 12 noktada uygulandı) bu küçük sanayi sitelerinde bakanlığın destek vermesi ve teşvik vermesi bu oluşumu, bu yapıyı desteklemesi noktasında…

Kendi döneminde, bakanlığında çıkan bir kanun var! Bu teşvik kanununda şöyle bir madde var; 3 yıl ödemesiz alt yapıya yüzde 100, üst yapıya yüzde 80 civarında bir destek var burada diyelim ki dükkânın maliyeti 1 milyon bunu 3 yıl ödemesiz ve geriye kalanı 10 yıl vadeli!

Ve işin enteresanı yüzde 3 faizle böyle bir imkân var… Şimdi geçtiğimiz günlerde AK Parti il başkanı Sayın Mustafa Keskin bir heyetle beraber Bilim Sanayi Ve Teknoloji Bakanlığına gittiğinde sayın bakanla bir görüşme yaptı.

Sayın Mustafa Varank ’tan bununla ilgili talepte bulundu, biz bu kanundan faydalanmak istiyoruz diye bir açıklama yapmıştı. Şimdi bu açıklamadan sonra edindiğimiz bilgiye göre cevap olarak denmiş ki: ‘Belediye müracaat etsin, biz bunu değerlendiririz! İki noktaya veriliyor bu kredi, bu teşvik kooperatif olarak kurulduğu zaman kooperatife destek veriyor ikincisi belediyelere direk veriyor.

Şimdi küçük sanayi sitesinde ki esnaflarımız kira öder gibi yani ayda 5-6 bin TL’lik rakamla dükkân sahibi olacak. Yüzde 15, yüzde 20 gibi bir peşinat yani 1 milyon TL ise dükkan 150 bin TL gibi yani buna benzer bir rakamda ne yapıyor? Peşinat veriyorsunuz geriye kalanı 3 yıl ödemesiz, 10 vadeli alt yapı ve üst yapı destekli yani muhteşem bir çalışma ve bu çalışmanın altında Faruk Özlü’nün imzası var. Onun bakanlığı döneminde hayata geçti Düzce’de. Allah nasip ederse uygulanacak. Yani yazışmalar bürokrasi devam ettiği sürece ve bu yine bölgemizde, il merkezimizde, ilçelerimizde araçlarının bakımı, tamiri buna benzer ihtiyaçlar için bu Düzce’nin merkezine gelen insanlarımız hakikaten bundan geniş ferah bir alanda iyi bir hizmet alacak. Bu hizmeti veren esnafımız, sanatkarımız, sanayi esnafımız da daha nezih bir alanda daha güzel şartlar da ekonominin de ekonomisi bir ödeme planıyla bunu ödeyecek. Gördünüz mü bakanken hazırladığını başkanken yapıyor. Buradan bu sonuç çıkıyor. Önümüzde ki günlerde inşallah bunun detayları çıkar ve iki tane noktaya temas edelim. Bu işin mimarı Faruk Özlü ve belediye başkanlığı inşallah uygulayacak. Düzce’nin esnaflarına da çok büyük bir artı sağlayacak ve sözü verende şu andaki mevcut bakan, ciddi bir para bu ve bu sözde verilmiş. Düzce’ye hakikaten büyük bir hizmettir bu, hazırlayanı da sözü verene de sebep olana da Allah razı olsun.

 İşte tabiri caizse buradaki hadise şundan ibaret; bakanken ne yaptı da başkanken ne yapacak ifadesinin karşılığı burada bakanken kanun, mevzuat hazırlandı. Belediye başkanlığını hesap etmiyordu belki ama bu hesap uymadı, belediye başkanı oldu. Yüzde 47 ile seçildi yüzde 53 oy vermedi ama sonuca kimse bakmıyor. Yani orana bakmıyor, seçilme oranına bakıyor.

 Bundan sonraki süreçte de bu uygulandığı zaman gerek hizmet alan gerek hizmet veren gerek Düzce’nin içindeki o hoş gelmeyen görüntüde ortadan kalkmış olacak inşallah. Sanayi esnafımıza hayırlara vesile olsun. Bu işinde takipçisi olacağız.

Düzce üniversitesi biliyorsunuz Nedim Sözbir ile beraber devrim niteliğinde gelişmelere, atamalara imza atıyor. Bir kadro vardı gerek tıp fakültesin de gerek diğer fakülteler de bu kadroların bu anlayışla değil de farklı bir anlayışta hizmet etmesi noktasın da gerek tıp fakültesin de gerek diğer birimler de adımlar atılırken tabii mevcut ekibin birtakım baltalamalarına, birtakım engellerine sebep oldu ama Nedim Sözbir ’in profesörümüzün, hocamızın, rektörümüzün iyi niyetinden, samimiyetinden memlekete hizmet şuurundan hiçbir bir sebep yok.

Şimdi bu da fen ve edebiyat fakültesinin dekanlığına vekaleten rektör yardımcısı Abdullah Taşkesen atanmış. Daha önce de dekan yardımcısıymış. Dekan kimdi? İlhan Genç, eskiden daha önceki dönemde rektör yardımcısı fakülte de dekandı. Sonuç itibarıyla yavaş yavaş İlhan Hoca da hizmet etti, yaşının verdiği yorgunluk da var. Tıp fakültesinde de yeni bir baş hekim atandı. Yenilikler olacak yani burası ilime, bilime ve fakülte noktasında da hizmete diğer fakülteler arasında Düzce’mize ve ülkemize bilimsel ve akademiksel hizmet eden bir noktadaydı. Daha iyi noktalara gelsin diye bir mücadele var, güzel gelişmeler oluyor. Önemli olan şu bakınız bir milli savunma bakanı yurt dışına çıktığında koruma ekibinden bir tanesi diyor ki, yurt dışında görevli olan konsolosluğun ekibinden bedelli askerlik konusunda fiyatlardan yakınma var. Burada yurt dışındaki yaşayanlar konusunda hemen bakan diyor ki; arayın Ankara’yı  gerek CİMER, gerek konsolosluk, gerek büyük elçilikler arasında böyle bir talep var mı? Fiyatlar yüksek mi ? Böyle bir talep yok, konuşuyoruz ama talep etmiyoruz. Netice itibarıyla bu bahsettiğim konularda da gerek küçük sanayi sitesi esnafı gerek Düzce üniversitesinde ki insanlar, mağdur olan, muhtaç olan, hizmetin kalitesinden memnun olan, memnun olmayan herkesin devletin kurumlarına memnuniyetini, memnuniyetsizliğini iletmesi lazım. İletelim ki devlet bilsin. Hani devlet bilirse ulaşamadık derler ki, büyükler öküz arabasıyla tavşan avına çıkarlarmış. İşte devlet kaydeder acele etmez, sabreder gereğini herkes için yapar.