Biliyorsunuz Mustafa Keskin AK Parti il başkanlığından istifa etti ve yerine daha önce izinlerde, hastalıklarda ve şu andaki pozisyonda da istifadan sonra yerine siyasi ve hukuk işleri başkanı il başkan yardımcısı Ersin Gökçe vekalet ediyor. Fakat geçtiğimiz günlerde buraya AK Parti Genel merkezinden Karadeniz koordinatörlerinden bir heyet geldi ve Düzce'yi dinlediler, teşkilatı dinlediler. İl Genel Meclisi üyelerini, belediye başkanlarını dinlediler. İl Başkanı kim olsun?

 İki, üç tane yol ayrımına gelindi burada. Ersin Gökçe yönetimden olsun devam etsin, yine bu temayül bu şekilde ortaya konuldu. Ama öyle olmasın. Nasıl olsun? Sinan Aydın. Evet, Ayşe Keşir Hanımı yakınlığıyla bilinen özel idareye daha önce İl Genel Meclisi Başkanlığı yapmış, özel idare ile içtimai ticari çok güzel ilişkileri olan bir arkadaşımız gelsin denildi.

 Eski DÜSİAD’ın yönetiminde olan bir arkadaşımız. Evet ondan sonra hani derler ya benim ben kimin kızından aşağıyım. Murat Saydam çıktı, ben dedi başkan adayıyım. Ben de yönetimdeyim, ben de başkan olacağım dedi. Ben kimin kızından aşağıyım dedi. O da başkan adaylığına girince biz o gün heyete gelen heyetteki Karadeniz koordinatörlerine sorduk, dedik ki; yönetimden mi olacak, dışarıdan mı olacak? İkinci senaryo da dışarıdan olma ihtimali vardır. Biz de bilmiyoruz, daha kararı vermedik ama vereceğiz dedi.

Şimdi onun haricinde bir isimler gündeme geldi. Avukat Ali Dilber eski baro başkanı. Dışarıdan olarak yönetimin haricinde merkez ilçe başkanı Hasan Şengüloğlu şu andaki görevinden itibaren merkez ilçe başkanlığı yapan. Avukat Recep Albayrak, Kültür Kolejinin sahibi Hasan Aktürk aday noktasında, il başkanlığı adayı noktasında. Bu isimler gündeme geldi.

Enteresan olan bir şey var. Ömrü boyunca yaşadığı ortamda, pozisyonda Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hayırlı bir rüya görmeyen, hayırlı bir ifadede bulunmayan bir isim daha çıktı ortaya. Müptezel hale düşen Ticaret Odası eski başkanı Tuncay Şahin. Evet, o heyete davet ettirildi. Ne diye? Akil kişi, bilen kişi caddelerde cumhurbaşkanına ileri geri konuşan adamın AK Parti il başkanının adaylığında veya Ak Parti'deki bu heyetin karşısında konuşacağın ne olur ki? Yani bunu niye söyledim? Şunun için söyledim. Hiçbir tereddüt olmadan bunu buradan açıkça söylüyoruz. Tuncay Şahin, Ticaret ve Sanayi Odası başkanlığını devam etmesi yönünde irade koyan ve destek olan ve bu desteği de söylem bazında kamuoyu bazında biz karışmadık ama ikili münasebetlerde, yazışmalarda görüşmelerde net olarak bilinen Faruk Özlü ve dolaylı yollardan destek veren Ayşe Keşir Hanım Ticaret Odası seçimlerinin il başkanlığında rövanşını alır gibi bir hale girdiler.

 Eğer Tuncay Şahin oraya çağırılmışsa İl Başkanı adayı veya milletvekili adayı her neyse. Olabilir mi, mümkün mü? Çünkü sen bu inanmadığın bilmediğin davada söyleyeceğim bir şey olmaz ki. Her neyse… Bu durum böyle gelişirken bugün Ankara'ya iki isim daha çağırıldı. N edendi? Avukat Recep Albayrak ve Akçakoca'dan eski ilçe başkanlığı yapmış İbrahim Bilgin de Ankara'ya çağrıldı. Burada söyleyemediklerini yani bilgi olarak mı çağrıldı, aday olarak mı çağrıldı onu bilmiyoruz ama hasbelkader siyasette ve kamuoyu noktasındaki tecrübelerime dayanarak bir siyasi mücadele, bir il başkanlığı seçimi bir seçim yarışı bu kadar daha sulandırılıp bu kadar daha bulandırıldığını ben görmedim, şahit olmadım.

Yani tabiri caizse Düzce'de yaşamayacak, Düzce'de ölmeyecek, kaderi Düzce'de bağlı olmayanlar Düzce'nin kaderine yön veriyorlar. Şimdi Sayın Cumhurbaşkanı bugün açıkladı. 14 Mayıs'ta seçim var. Bu netleşti. Hayırlı olsun Türkiye'ye. İnşallah hayırlara vesile olsun. Milletin farklı farklı sıkıntıları var, talepleri var. Herkesin enaniyeti var. Hepimizin olduğu gibi… Hayatta her şey var ama öyle bir hale geliyor ki bu iş bir danışman yevmiyeli yazar danışman, il başkanı diyor 3. sıraya koyulsun. Dervişin fikri neyse zikri de oymuş. Düzce'yi bilmez, mahallesini bilmez, nüfusunu bilmez, dengesini bilmez. Neye göre diyor? Aldığı talimat, aldığı öngörüye göre diyor. Geldiğimiz hale bak ya. Daha memleketindeki ettiği necaset kanalizasyonundan geçmemiş, Düzce'de kimin hangi sıraya milletvekili adayı koyacağını beyan edebilecek kadar bu memleketi kimin eline bıraktınız ya! Memleket kimlerin eline kaldı.

Buradan çok önemli bir şey daha söylemek istiyorum. Siyasi görüş ne olursa olsun, Düzce yerelinde Düzce'de, yarın bu memlekette siyasette, ticarette, içtimai halde kalacak olan, yürüyecek olan, buraya gömülecek olan, düğününde, bayramında, sünnetinde, değerlerinde bu memlekette haşr olan insanların haricindeki insanlara Düzce'nin kaderini yön vermeye müsaade etmeyelim. Sayın Cumhurbaşkanına ve AK Parti'nin genel merkezdeki yetkililerine de şu konuda bir anekdot olarak sunmak istediğim bir konu daha var. Türkiye’yi iyi dinlemeleri lazım. Düzce'de insanlar Türkiye'nin her tarafında böyle ama şöyle bir anlayışa geldiler.

Cumhurbaşkanına oy vereceğiz ama partide milletvekili adayındaki isme bakacağız. Bu isimler tespit edilirken, bu isimler listelenirken, güce değil tabandakini sesine, tabandakinin gönlüne, tabandakinin beklentisine cevap olunmazsa Düzce'de 2023 14 Mayıs seçimlerinde bir hezimete hazır olsunlar. İnsanların bakışı bu, net.

Burada merkez ilçe başkanı Hasan Şengüloğlu bunun içinde tavşan olaylar da var, tavşan adaylar da var. Tabii köşeye koyulan fakat bu oyunu oynayanlar ve bu kuralı kuranlar hiçbir zaman elleriyle değerlenmiyor, bu birincisi. Düzce’ye hep tepeden bakıyorlar. Hasan Şengüloğlu merkez ilçe başkanı temiz, iyi niyetli bir arkadaşımız. İl zaten yönetim boşluğu oluşmuş onu oraya getirdiğimiz zaman o nasıl çalışacak? Var mı alternatif? Burada geçici süreyle yani mayıs, haziran olabilecek kongrede Ersin Gökçe bu kadar il başkanlığında temsil etmiş bir eksik olmamış 7-8 aylık bir il başkanlığı noktasında niye bu kadar büyük feveran kopuyor sıkıntı ne? Rövanş mı alınıyor?

 Bunların hepsi Cumhurbaşkanlığı davasına gözü gözüne bitiremediğiniz AK Parti davasına zarar veriyor. Kimsenin menfaati kimsenin enaniyetine kurban edilecek kadar daha bertaraf olmadı bu kadar da değersiz değil.

 Akçakoca bir başkanı var. Okan Yanmaz. Zaman zaman buradan doğrularını da savunduk, eleştiri de yaptık yanlış olan şeyler de ama geçtiğimiz gün davul ve zurnalarla işçiye yüzde 109 zamlar açıkladı 4-5 ay bu işçi maaş alamadı. Sen evde yemek pişirmeyip, sabah kahvaltısı akşam yemeğine kadar bütün belediyenin tesislerinde onda bunla oturup kalkıp yediğinde o insanlar evine ekmek getiremediği oldu ve şu anda 6 ikramiyeyi ocak ayı maaşını alamamışlar ondan sonra vur davula, üfle zurnaya… Akçakoca belediyesi işçileri 6 aylık ikramiyelerini bekliyorlar ve ben şunu görüyorum ekonominin işçi belki seçim döneminde musluklar açılır şubat, mart, nisan maaşları alabilirler. Yazın Akçakoca’ da ki işçinin eylüle, ekime doğru maaş ve ikramiye çeyizleri patlar.

 Akçakoca sapağında bir yer vardı. Kazancı biz eksik söylemişiz. Arazi İyi Parti ilçe başkanı Sayın avukat Behçet Alkan Lokum’un hissedar olduğu bu arazi 8 ay önce şimdi imar tadilatı yapılıp ta büyüyen 4000 TL’ ye isim veriyorum. Açıl emlakta Burhan Alper iş adamı ve Osman Lokum 4 milyon TL’ye burada bir anlaşma sağlanıyor. Arada bir emlakçı komisyonu var ondan dolayı bu itilaf oluyor arsa satılmıyor. 8 ay geçiyor aradan imar tadilatı yapılıyor. Birisi arıyor burada arsa var kaç TL bu arsa, onu biz alalım. Önü ticari arka taraf konut oradaki yolu vardı, kapandı. İşin enteresanı ne biliyor musunuz? İyi Parti ilçe başkanı Avukat Behçet Alkan Lokum bu pazarlıktan sonra mı bilemiyoruz ama son aylarda son 8 ayda 1 yılda sosyal medyasında MHP’li Okan Yanmaz ile ilgili ciddiye alınacak hiçbir paylaşımı yok. Milyon Euroluk bun destekledi yani belediye meclis üyesi partinin destekledi. Muhalefet yok, hiçbir etki yok ama Behçet Alkan Lokum’ da Meral Akşener’den aldığı inisiyatiflerden veya söz dahilinde 2024 yılında belediye başkan adayı İyi Parti’den. Öyle bir mevzu var. Kaybeden yok mu? Var.

Aydın Acar. Kim bu adam? Orada evinin konumu değişiyor diğer bir iş adamının deposunun önü, yol kapandı ya. Meşru olan her şey resmi olmaz, resmi olan meşru olmazmış. Müracaat edemiyor. Niye? Belediye de çalışıyor istersen itiraz et ve bu işlerde bir de Beyhanlı vardı. Beyhanlı köyüne gelmeden buna Cumhur İttifakında yer alan AK parti teşkilatı meclis üyesi bunlara itiraz ettiler, burada adaletli bir iş yok dediler, ki yok. Ama İyi Partiyle beraber oldu MHP buradan bu kararı geçirdi ve itirazı reddettiler. Burada yapılan iş hukuka uygun değil dediler bir cami işinde diğer konuda İyi Partinin desteğiyle burada ki 4 milyondan 10 milyona çıkan arsanın halini belirlediler. Burada bir emlakçı kardeş var. Okan Yanmaz’ın kardeşi Gökhan Yanmaz her alanda var. Ben buradan şunu söylüyorum. Beyhanlı’da bir arsa vardı. Resen düzelttiğiniz yerde bunun gibi büyük bir kazanç sağladı. Kimindi o arsa emlakçı kardeş? Bakınız belediyeler insanlara topluma 18. Madde imar uygulamalarıyla imkân tanırlar, fırsat tanırlar evet doğru ama burada birileri kazanırken, birileri kaybediyor. Kim kazanıyor, kim kaybediyor bu işin takipçisi olacağız.